Obawy o to, że rozwój AI i LLM przełoży się na zmniejszenie liczby miejsc pracy, okazały się nie w pełni uzasadnione. O ile bowiem w niektórych branżach faktycznie tak jest, to rozwojowi tych technologii towarzyszy też wzrost zapotrzebowania na specjalistów w zupełnie nowych dziedzinach.
Jakich specjalistów wymaga rozwój AI?
Tylko front-end AI (a nawet i tu nie we wszystkich przypadkach) wydaje się prosty i intuicyjny. Za prawidłowo funkcjonowanie modeli LLM odpowiada masa specjalistów zajmujących się nie tylko tworzeniem głównych algorytmów, ale też programowaniem procesu uczenia, nadzorem nad trenowaniem modeli, analizą efektów ich prac i tak dalej. Oczywiście nad tymi zagadnieniami nie pracują pojedyncze osoby, ale zespoły eksperckie, zatem siłą rzeczy potrzeba też kadry zarządzającej.
A jako że cała branża LLM/AI jest relatywnie nowa, to doświadczonej kadry brakuje i kompetencje trzeba rozbudować, kończąc dodatkowy kurs AI w wybranym zakresie. Może on dotyczyć kwestii stricte programistycznych, ale też sprzętowych lub menedżerskich.
Brak specjalistów barierą w rozwoju AI
Sztuczna Inteligencja cierpi na wiele chorób wieku dziecięcego, których wyeliminowanie to nie jest kwestia tygodni czy miesięcy, ale długich lat pracy. Problem polega na tym, że większość pracowników o rozległej wiedzy skupia się w zaledwie kilku firmach, a taka koncentracja nie sprzyja innowacjom i betonuje kierunki rozwoju. Nowe podmioty co prawda powstają, ale często nie są w stanie rozwinąć swoich narzędzi, skoro rynek pracowników jest tak przetrzebiony.
Oznacza to praktycznie niemal gwarancję pracy dla wszystkich specjalistów chcących zaangażować się w rozwój AI. Oczywiście taka sytuacja nie będzie trwała w nieskończoność, ale ci, którzy dziś zdecydują się rozszerzyć swoje kwalifikacje, będą mogli rzeczywiście przez najbliższe co najmniej kilkanaście lat realnie kształtować być może jeden z najważniejszych wynalazków ludzkości. I nie ma w tym zdaniu niepotrzebnej przesady – ukierunkowanie swoich umiejętności w stronę związaną z LLM-ami może być faktycznie jedną z najlepszych decyzji biznesowych.
Praca na każdym poziomie
O AI łatwo jest powiedzieć, że branża przyciąga najlepszych specjalistów – rzeczywiście, przyciąga. Ale potrzeba wciąż także ludzi z nieco mniejszym przygotowaniem merytorycznym, za to sporym zaangażowaniem. Specjaliści związani z AI muszą się uczyć cały czas i to równie wydajnie, co tworzone przez nich modele, ale sam próg wejścia do firm z branży AI nie jest dziś przesadnie wysoki i wystarczy zacząć od skromnych, ale solidnie umocowanych umiejętności.