Strona głównaGryGry podobne do Minecrafta, czyli sztuka survivalu

Gry podobne do Minecrafta, czyli sztuka survivalu

AUTOR

Kategorie

Minecraft to gra oparta na przetrwaniu. Mimo swojej “bajkowej” grafiki przyciąga nie tylko tych najmłodszych graczy, ale też tych już całkiem dorosłych. Minecraft rozwija wyobraźnię i pozwala tworzyć dowolne budynki czy kształty. Nie jest jednak jedyną grą o takiej tematyce.

The Forest

Jest to gra, w której fabuła zaczyna się od katastrofy lotniczej. Główny bohater ląduje na wyspie opanowanej przez dzikich tubylców. Musi walczyć nie tylko o przetrwanie, ale też o swojego syna, który porwany został przez dzikie plemię.

The Forest to gra o dużo bardziej realistycznej grafice niż Minecraft. Gracz musi na samym początku musi zdobyć podstawowy ekwipunek i znaleźć bezpieczne miejsce na swoje pierwsze schronienie. Postać narażona jest na głód i zimno. Przy pomocy siekiery bohater karczuje las, z którego drewno posłuży mu do budowy coraz to bardziej rozwiniętych budowli.

Rust

Ta gra różni się od powyższych. Tym razem rozgrywka odbywa się online. Gracz pojawia się w losowym miejscu na mapie wyposażony jedynie w kamień i pochodnię. Aby przetrwać, trzeba polować na dziką zwierzynę i rozpaczać budowę schronienia.

Rust pozwala na interakcję z innymi graczami, z którymi można walczyć lub współpracować. Obie te metody mają swoje wady i zalety. Przejęty od wrogiego gracza ekwipunek znacznie podniesie nasze szanse na przetrwanie, ale istnieje też spore ryzyko przegrania pojedynku i utraty swoich dóbr. Z kolei współpraca to wspólne zbieranie surowców i tworzenie budowli.

Conan Exiles

Ponownie do czynienia mamy z rozgrywką online. Fabuła dzieje się w świecie Conana Barbarzyńcy. Gra zaczyna się od stworzenia własnej postaci, czyli wykreowania jej wyglądu. Na samym początku nasza postać zostaje uratowana przez Conana i od tej chwili zdana jest na siebie. Gracz, jako wygnaniec, musi przetrwać na surowej pustyni i walczyć nie tylko z dziką zwierzyną, ale i własnym głodem. Potężny świat oferuje walkę z różnymi stworzeniami oraz możliwość wytworzenia ekwipunku, który pomoże nie tylko w przetrwaniu, ale i walce.

Green hell

Jest to stosunkowo nowa gra, bo wydawana w 2019 roku. Tutaj gracz musi poradzić sobie w lasach dzikiej Amazonii. Green hell ma opinię gry wymagającej. Nic dziwnego, bo tym razem straszne nam nie tylko głód i zimno, ale również zranienia, choroby, ukąszenia. Gracz musi też utrzymywać psychiczną kondycję na odpowiednim poziomie. W przeciwnym razie postać zaczyna mieć halucynacje, które w końcu zaowocują śmiercią.

Raft

Tutaj ponownie walczymy o przetrwanie, ale tym razem nie na gorącej pustyni czy w dzikich lasach. Rozgrywka rozpoczyna się na niewielkiej tratwie dryfującej po oceanie. Gracz ma za zadanie łowić, polować i zdobywać pływające przedmioty, które posłużą do rozbudowany tratwy i ekwipunku. Możliwe jest też zejście z łodzi i pływanie w celu zdobywania rzeczy, ale istnieje wtedy ryzyko ataku rekina lub utraty tratwy, porwanej przez morskie prądy. Możliwa jest też rozgrywka wieloosobowa. Wtedy wraz z przyjacielem walczycie o wszystko co przydatne, by przetrwać na tym bezkresnym oceanie.

Gry survivalowe to ciekawe doświadczenie. Symulacja świata, w którym wszystko chce nas zjeść i gdzie każdy dzień to walka z głodem, zimnem czy innymi niedogodnościami, może mocno dać do myślenia. W przeciwieństwie do innych gier, gdzie gracz wciela się w bohatera walczącego ze złem, gry typu Minecraft zmuszają gracza do walki z zagrożeniami bardzo realistycznymi, a potwory rodem z fantasy zastąpione są wężami, pająkami, rekinami, tygrysami czy innymi drapieżnikami.

Author

Udostępnij