Strona głównaArtykułyJak znaleźć restauracje w pobliżu mojej lokalizacji za pomocą Map Google?

Jak znaleźć restauracje w pobliżu mojej lokalizacji za pomocą Map Google?

AUTOR

Kategorie

Jedzenie to jeden z najważniejszych elementów życia każdego człowieka. Choć statystyki mówią o zaledwie 90 minutach dziennie przeznaczanych na tę czynność u przeciętnego obywatela Polski, to nie da się ukryć, że duża część naszych rodaków woli spokojnie delektować się spożywanymi posiłkami. Jeśli nie mamy czasu gotować lub po prostu chcemy zjeść poza domem, to nie znajdziemy lepszego miejsca niż restauracja.

Jeśli jesteśmy stałymi bywalcami tego typu lokali, to z pewnością znamy wiele nazw wraz z ich adresami. Sytuacja jednak zmienia się, gdy podróżujemy do innego miasta lub kraju. Na tradycyjnych planach miast trudno o oznaczenia restauracji. Nasz problem może rozwiązać technologia, a konkretnie system GPS i aplikacja Mapy Google. W poniższym artykule znajdziesz praktyczny opis „krok po kroku” jak skorzystać z powyższej aplikacji w celu znalezienia restauracji, które są najbliżej Twojej lokalizacji.

Mapy Google w wersji mobilnej

Użytkownicy smartfonów z systemem Android mają nieco ułatwione zadanie, ponieważ aplikacja Mapy Google jest od razu razem z nim zainstalowana i zwykle nie muszą sami jej pobierać. Nieco trudniej prezentuje się sytuacja użytkowników systemu iOS, ponieważ domyślną i preinstalowaną aplikacją przeznaczoną do map na iPhone’ach jest Apple Maps.

W poniższych krokach dowiesz się, jak pobrać i uruchomić aplikację Mapy Google na swoim smartfonie. Ten proces wygląda podobnie w urządzeniach z system Android i iOS.

jak znaleźć restauracje w pobliżu mapy google

Google Play/AppStore – pobieramy aplikację i rozpoczynamy korzystanie z niej

 1. Pierwszym krokiem jest wejście w odpowiednią dla systemu operacyjnego naszego telefonu platformę dystrybuującą aplikacje. Zwykle znajduje się ona na głównym ekranie smartfonu.
 2. Krok drugi to wyszukanie Map Google w Google Play lub AppStore. W przypadku telefonu z Androidem wystarczy dotknąć znajdującego się u samej góry ekranu pola
  z napisem „Szukaj aplikacji i gier” i napisać „Mapy Google”. W trakcie pisania powinny wyświetlić się podpowiedzi. Dotykamy napisu „mapy google”. Osoby mające iPhone’a powinny po wejściu do AppStore dotknąć znajdującej się w prawym dolnym rogu ekranu lupki z podpisem „Szukaj”, a następnie, podobnie jak użytkownicy Androida, zacząć pisać frazę „Mapy Google” i również w AppStore zobaczymy podpowiedzi. Odpowiednią należy dotknąć.
 3. Zarówno w smartfonie z Androidem, jak i iPhonie dotykamy opcji „Zainstaluj” lub „Pobierz” (w zależności od systemu). Dodatkowo, w systemie iOS użytkownik musi zgodzić się na instalację. W tym celu należy dwukrotnie wcisnąć przycisk z prawej strony telefonu, a następnie skanowana jest twarz użytkownika za pomocą funkcji Face ID. Po tych czynnościach rozpoczyna się pobieranie aplikacji na iPhonie.
 4. Po zainstalowaniu aplikacji Mapy Google szukamy jej na ekranie smartfonu. W przypadku telefonu z Androidem jest ona zwykle umieszczona w zbiorze aplikacji podpisanych jako „Google”. Smartfony z systemem iOS będą miały aplikację Mapy Google umieszczoną osobno. W obu przypadkach dotykamy ikonki powyższej aplikacji. Uwaga!
  W systemie Android aplikacja może być podpisana jako „Mapy”!
 5. Aby telefon mógł skorzystać z naszej lokalizacji, musimy nadać mu uprawnienia do korzystania z niej. W momencie, w którym pojawi się komunikat z prośbą o uprawnienia, należy dotknąć opcji „Zezwól”. W tym momencie nasz smartfon jest gotowy do wyszukania upragnionej restauracji.
 6. U góry ekranu dotykamy pola „Wyszukaj tutaj” i wpisujemy „restauracja”. Oczywiście, podobnie jak przy wyszukiwaniu nazwy aplikacji również i tu pojawi się podpowiedź o tej samej nazwie, której dotykamy.
 7. Voilà! Przed nami lista znajdujących się najbliżej nas restauracji. Podana jest ich kategoria cenowa (tanio/umiarkowanie/drogo/bardzo drogo), odległość od naszej lokalizacji, często pojawia się też kategoria (kuchnia wegetariańska, dania dla całej rodziny, itp.).
 8. Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o interesującej nas restauracji, możemy dotknąć jednej z kilku opcji: „Menu” (zapoznamy się z jadłospisem), „Zadzwoń” (umożliwia kontakt telefoniczny z lokalem), „Trasa” (wyznaczy trasę do restauracji) i „Udostępnij” (umożliwia wysłanie linku do wybranego miejsca naszym znajomym). Można również dotknąć nazwę restauracji i dowiedzieć się więcej szczegółów na jej temat, niektóre lokale podają również odnośnik do ich strony internetowej.

Mapy Google w wersji przeglądarkowej

A co, jeśli mamy nieco więcej czasu lub znajdujemy się w biurze i chcemy znaleźć restaurację znajdującą się w pobliżu nas? Wystarczy skorzystać z Map Google w wybranej przez nas przeglądarce.

google maps restauracja

Znalezienie restauracji w Mapach Google – krok po kroku

 1. Pierwszym krokiem będzie otworzenie przeglądarki i wpisanie adresu google.com na pasku adresu oraz wciśnięcie klawisza „Enter”.
 2. Aby nasz komputer został prawidłowo zlokalizowany, należy kliknąć ikonę kompasu znajdującą się w prawym dolnym rogu ekranu (tuż nad przyciskami + i -).
 3. U góry ekranu pojawi się prośba o udostępnienie witrynie Google naszej lokalizacji. Klikamy „Zezwalaj”/„Udostępnij” (w zależności od przeglądarki).
 4. Klikamy na pasek „Wyszukaj w Mapach Google” znajdujący się w lewym górnym rogu ekranu, wpisujemy tekst „restauracja” i wciskamy klawisz „Enter”.
 5. Witryna pokaże nam, podobnie, jak w przypadku wersji mobilnej, listę znajdujących się najbliżej nas restauracji. Niestety, aby uzyskać więcej informacji o wybranym lokalu, musimy kliknąć na interesującą nas nazwę. Wyświetlą się wówczas opcje: „Trasa”, „Zapisz” (możemy zapisać na później nazwę lokalu, do którego być może kiedyś się wybierzemy), „W pobliżu” (umożliwia wyszukanie obiektów znajdujących się w pobliżu wybranej restauracji), „Wyślij na telefon” (umożliwia wysłanie informacji o lokalu na telefon lub za pomocą e-maila) i „Udostępnij”. Również w przypadku wersji przeglądarkowej można skorzystać z linku prowadzącego do strony internetowej wybranej restauracji (o ile został dodany do Map Google).

Powyższe informacje powinny z pewnością pomóc w poszukiwaniu miejsc, gdzie można zaspokoić swój głód lub po prostu podelektować się jedzeniem. Mapy Google to zdecydowanie praktyczna pomoc w próbach znalezienia najlepszej dla nas restauracji.

Author

Udostępnij