Strona głównaArtykułyNowy Tłumacz Google – jak go używać i jak on działa?

Nowy Tłumacz Google – jak go używać i jak on działa?

AUTOR

Kategorie

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez znajomości języków obcych, a zwłaszcza angielskiego. Interfejs wielu aplikacji czy treść stron internetowych jest właśnie tworzona w tym języku. Chcąc opracować profesjonalny artykuł naukowy czy napisać pracę licencjacką, bądź magisterską, musimy sięgnąć do wielu źródeł. Z pewnością część z nich będzie zapisana po angielsku lub w innym języku obcym.

Podczas pracy wielce prawdopodobnym jest, że znaczenie jakiegoś słowa uleci z pamięci lub zwyczajnie nie będzie ono znane. W tym momencie z pomocą przyjdzie technologia, a konkretnie narzędzie Tłumacz Google. Różni się ono zdecydowanie od swojego odpowiednika sprzed kilku lat, a to wszystko ma na celu ułatwienie użytkownikowi życia.

Tłumacz Google w wersji przeglądarkowej

Najprościej jest używać nowego Tłumacza Google na komputerze stacjonarnym lub laptopie. Mamy wówczas do dyspozycji większy ekran, a dostęp do tego serwisu jest znacznie ułatwiony. Wystarczy wykonać kilka opisanych poniżej kroków.

klawiatura

Rozpoczynamy korzystanie z Tłumacza Google w wersji przeglądarkowej – tryb „Tekst”

 1. Otwieramy przeglądarkę, z której najczęściej korzystamy.
 2. W pasku adresu przeglądarki wpisujemy translate.google.com i wciskamy Enter. Można też bezpośrednio w pasku adresu wpisać wyrażenie „tłumacz google”, co powinno pokazać na najwyższej pozycji interesującą nas stronę. Klikamy w pozycję „Tłumacz Google”.
 3. Otworzy się strona Tłumacza Google, która ma kilka trybów w wersji przeglądarkowej. Można wybrać tryb „Tekst”, „Dokumenty” i „Strony internetowe”. Użycie pierwszego trybu umożliwia przetłumaczenie tekstu liczącego do 5000 znaków. Do dyspozycji mamy blisko 140 języków, w tym powszechne angielski czy niemiecki, a także bardziej egzotyczne, np. maori czy xhosa. Użycie trybu „Dokumenty” pozwala na przetłumaczenie całego dokumentu znajdującego się na dysku komputera, a tryb „Strony internetowe” ułatwia zapoznanie się z konkretną stroną internetową, tłumacząc ją. Informacja o tym, jak skorzystać z trybów „Dokumenty” i „Strony internetowe” znajduje się w dalszych akapitach. W tym momencie skoncentrujmy się na najczęściej wykorzystywanym trybie, jakim jest „Tekst”.
 4. Aby użyć trybu „Tekst” w nowym Tłumaczu Google, należy kliknąć w ramkę podpisaną jako „Tekst” (o ile nie jest już podświetlona na niebiesko – na stronie tłumacza jest ona domyślnie zaznaczona, wówczas nie musimy już niczego klikać).
 5. Następnie klikamy w pole znajdujące się po lewej stronie ekranu i wpisujemy interesujący nas tekst. Niemal od razu w polu po prawej stronie pojawi się tłumaczenie słowa. W przypadku popularnych wyrazów nowy Tłumacz Google wyświetli kilka opcji tłumaczenia, a naszym zadaniem jest wybrać to, które najbardziej nam odpowiada.
 6. W prawym dolnym rogu pola z tłumaczeniem znajdują się trzy ikonki z trzema opcjami. Symbol dwóch nachodzących na siebie kartek papieru to opcja umożliwiająca skopiowanie tłumaczenia, ikonka przedstawiająca kciuk w górę i w dół umożliwia jego ocenę, a ostatni symbol pozwala na udostępnienie tłumaczenia.
 7. Jeśli wpisujemy całe zdanie, to po prawej stronie pojawi się tylko jedno dostępne jego tłumaczenie. Niemniej, w nowym Tłumaczu Google duży udział ma społeczność użytkowników, która pomaga w jego udoskonalaniu, przez co tłumacz domyśla się kontekstu całego zdania i go uwzględnia, a nie tłumaczy każdego słowa osobno, jak dotychczas.
 8. Pod okienkami z tłumaczeniem dostępne są również trzy dodatkowe opcje. Pierwsza z nich umożliwia wyświetlenie historii wyszukiwanych przez nas tłumaczeń słów czy zdań. Druga pokazuje listę zapisanych słów i wyrażeń. Należy wspomnieć, iż możemy tworzyć swój własny słownik, klikając w gwiazdkę znajdującą się w prawym górnym rogu ramki z przetłumaczonym już tekstem. Trzecia opcja może interesować użytkowników, którzy chcą brać aktywny udział w udoskonalaniu Tłumacza Google i pomagać weryfikować tworzone przez tę stronę tłumaczenia.

Tryb „Dokument”

Jak zostało wyżej wspomniane, nowy Tłumacz Google umożliwia przetłumaczenie całego dokumentu znajdującego się na dysku naszego komputera.

 1. Na początku klikamy w ramkę podpisaną jako „Dokumenty”.
 2. Następnie klikamy na niebieski przycisk „Przeglądaj komputer”. Należy pamiętać, że Tłumacz Google akceptuje tylko pliki o rozszerzeniach: .docx, .pdf, .pptx lub .xlsx.
 3. Wyszukujemy interesujący nas plik, klikamy na niego, a następnie klikamy opcję „Otwórz”.
 4. Klikamy niebieski przycisk podpisany jako „Przetłumacz”.
 5. Po kilku chwilach w tym samym miejscu pojawi się opcja „Pobierz tłumaczenie”. Klikamy na nią.
 6. Otwieramy zapisany plik.

Tryb „Strony internetowe”

Nowy Tłumacz Google umożliwia także przetłumaczenie całych stron internetowych, co jest dużym uproszczeniem jeżeli nie mamy zbyt dużo czasu na zapoznanie się z obcojęzycznym portalem.

 1. Klikamy w ramkę podpisaną jako „Strony internetowe”.
 2. W polu „Strona” wpisujemy z klawiatury komputera lub wklejamy skopiowany uprzednio link do interesującej nas strony internetowej.
 3. Następnie klikamy na strzałkę na niebieskim tle, znajdującą się z prawej strony pola „Strona”.
 4. W nowym oknie zobaczymy gotowe tłumaczenie interesującej nas strony internetowej.

nowy tłumacz google wyszukiwarka

 

Tłumacz Google w wersji mobilnej

Z nowego Tłumacza Google możemy również skorzystać na smartfonie. Zawiera on podobne do swojego przeglądarkowego odpowiednika funkcje i opcje. Jedną z niewielu różnic jest brak możliwości przetłumaczenia całego dokumentu. Odrobinę inaczej wygląda też wyszukiwanie tłumaczenia.

 1. Wpisujemy adres translate.google.com w pasku adresu wybranej przez nas przeglądarki mobilnej.
 2. Wybieramy tryb „Tekst”, jeśli chcemy przetłumaczyć słowo lub zdanie.
 3. W polu „Wpisz tekst” wpisujemy interesujący nas tekst, a następnie klikamy w strzałkę znajdującą się po prawej stronie tego pola.
 4. Pod spodem znajdują się proponowane tłumaczenia słowa lub jedno tłumaczenie interesującego nas zdania.
 5. Możemy również wypowiedzieć tekst, który chcemy przetłumaczyć. Wystarczy w takim przypadku dotknąć ikony mikrofonu znajdującej się w lewym dolnym rogu pola przeznaczonego na wpisaniu tekstu, następnie mówimy słowo lub zdanie, a strona po chwili wyświetli jego tłumaczenie.
 6. W trybie „Strona internetowa” postępujemy tak samo jak w przypadku wersji przeglądarkowej.

Nowy Tłumacz Google to narzędzie, w którym dokonano wielu zmian i usprawnień w ciągu ostatnich kilku lat. Proponowane przez nie tłumaczenia są o wiele bardziej „inteligentne” i uwzględniające kontekst całej wypowiedzi. To sprawia, że nawet praca z nawet najbardziej skomplikowanym tekstem może okazać się przyjemnością.

Author

Udostępnij