Strona głównaLaptopyJak podłączyć kamerę zewnętrzną do laptopa?

Jak podłączyć kamerę zewnętrzną do laptopa?

AUTOR

Kategorie

Udostępniaj rozmowy wideo, zapisuj materiały filmowe lub ustawiaj nadzór wideo za pomocą tych prostych instrukcji.

Jak podłączyć kamerę internetową do komputera?

Po podłączeniu kamery internetowej możesz prowadzić wideorozmowę za pomocą aplikacji takiej jak Skype lub Zoom. Połączenie jest zazwyczaj automatyczne i nie wymaga żadnej konfiguracji.

 • Podłącz kamerę internetową do komputera za pomocą kabla USB. Jeśli urządzenie ma przycisk zasilania, naciśnij go.
 • Otwórz program, w którym zamierzasz używać kamery i spróbuj wykonać lub odebrać połączenie wideo.
 • Jeśli urządzenie nie działa, przejdź do ustawień bieżącej aplikacji i upewnij się, że jako źródło wideo jest wybrana podłączona kamera.
 • Na przykład w Skype można to sprawdzić w “Ustawieniach” → “Audio i wideo”, natomiast w aplikacji Zoom — w “Ustawieniach” → “Wideo”.

Jeśli kamera nie działa lub nie pokazuje się w żadnej aplikacji, przejdź na stronę producenta, aby sprawdzić, czy istnieje specjalne oprogramowanie dla twojego aparatu. Zainstaluj go i spróbuj ponownie użyć urządzenia do komunikacji wideo.

Jak podłączyć kamerę IP do komputera?

Kamery IP łączą się z komputerem za pomocą kabla sieciowego lub Wi-Fi w celu prowadzenia nadzoru wideo.

 • Podłącz kamerę IP do gniazdka elektrycznego lub zasilacza. Jeśli jednak kamera i Twój router obsługują PoE (sprawdź dokumentację), nie ma potrzeby wykonywania tej czynności — urządzenie będzie ładowane bezpośrednio przez kabel internetowy z routera.
 • Podłącz kamerę za pomocą kabla internetowego do portu LAN routera. Upewnij się, że router jest włączony i skonfigurowany.
 • Zainstaluj na komputerze oprogramowanie do konfiguracji kamery. Jest ono zazwyczaj sprzedawane wraz z urządzeniem. Jeśli nie ma go w pudełku, poszukaj go na stronie producenta aparatu.
 • Uruchom oprogramowanie i postępuj zgodnie z jego instrukcjami. Oprogramowanie to zazwyczaj umożliwia konfigurację połączenia przewodowego lub Wi-Fi kamery, a także sterowanie strumieniem wideo i nagrywaniem. Takie oprogramowanie działa różnie w zależności od konkretnego producenta. Jeśli twoje oprogramowanie nie konfiguruje automatycznie kamery lub nie wyświetla podpowiedzi, poszukaj instrukcji na oficjalnej stronie internetowej.
 • Możesz także wykorzystać swój smartfon jako bezprzewodową kamerę IP. Wystarczy zainstalować na smartfonie jedną ze specjalnych aplikacji, a następnie za pomocą przeglądarki w komputerze oglądać i kontrolować obraz.

Jak podłączyć aparat cyfrowy do komputera?

Aparaty cyfrowe są często podłączane do komputerów PC w celu skopiowania materiału filmowego. To prosta procedura, którą wykonuje się mniej więcej tak samo dla wszystkich modeli.

 • Włącz aparat i podłącz go do komputera za pomocą dostarczonego z nim kabla USB.
 • Otwórz menu podłączonych urządzeń na komputerze. Na przykład w systemie Windows jest to Mój komputer lub Ten komputer. W systemie macOS jest to Finder.
 • Kliknij ikonę kamery i zlokalizuj katalog z plikami multimedialnymi. Następnie będziesz mógł je skopiować do pamięci komputera, przeciągając je do dowolnego folderu.
 • Jeśli komputer nie widzi kamery, co może się zdarzyć w starszych komputerach, spróbuj zainstalować jej sterownik. Niezbędne oprogramowanie można znaleźć na płycie, jeśli była sprzedawana z aparatem, lub na stronie internetowej producenta.
 • Jeśli nie masz pod ręką kabla, możesz spróbować skopiować pliki do komputera za pomocą karty pamięci. Wyjmij ją z aparatu i włóż do czytnika kart w komputerze. Wiele komputerów stacjonarnych i prawie wszystkie laptopy mają gniazdo do tego przeznaczone. Karta pamięci powinna wtedy pojawić się w systemie jako zwykły pendrive i można będzie kopiować z niej dane.

Jak podłączyć kamerę analogową do komputera?

Jeśli nadal używasz aparatu analogowego zamiast cyfrowego, nie możesz go podłączyć do komputera bez urządzenia zewnętrznego. Są co najmniej trzy rodzaje gadżetów, które mogą pomóc:

 • Karta przechwytywania wideo — wkłada się do jednostki systemowej i zawiera wejścia wideo do podłączenia kamer. Nadaje się wyłącznie do komputerów stacjonarnych.
 • Serwer wideo — zewnętrzna skrzynka, która łączy się kablem sieciowym z komputerem i kablem BNC z kamerą.
 • Konwerter wideo USB — specjalny kabel wideo z adapterem. Jest to najtańsza opcja, jednak może obniżyć jakość wideo.

Wszystkie te urządzenia wykonują jedno zadanie, konwertują sygnał analogowy na cyfrowy, dzięki czemu można wyświetlić obraz na monitorze komputera. Do każdego z nich dołączone jest specjalne oprogramowanie umożliwiające szybką konfigurację.

Author

Udostępnij