Strona głównaLaptopyUżywanie laptopa jako monitora — HDMI, AVG, narzędzia systemowe

Używanie laptopa jako monitora — HDMI, AVG, narzędzia systemowe

AUTOR

Kategorie

Wielu użytkowników komputerów stacjonarnych posiada również laptopy — stare, których nie chce się wyrzucić, lub po prostu jako drugie narzędzie pracy. Przy takim zestawie istnieje mnóstwo możliwości rozszerzenia funkcjonalności technologii. Na przykład, jeśli jednostka wyświetlacza PC ulegnie awarii podczas pracy. W takim przypadku warto wiedzieć, jak podłączyć laptopa jako monitor.

Czy i kiedy można używać laptopa jako monitora?

Laptopy to niewielkie, przenośne systemy, które funkcjonalnością i możliwościami zbliżone są do tradycyjnych komputerów PC. Jeśli chcesz, możesz podłączyć swój komputer przenośny do systemu stacjonarnego jako wyświetlacz.

Aby połączenie było możliwe, na obu urządzeniach muszą być obecne te same interfejsy wideo. Służą one do synchronizacji urządzeń i przekazywania odpowiednich informacji na wyjście. Czasami można zastosować specjalne adaptery, ale w praktyce takie połączenia są bardzo niestabilne. Połączenie jest gorsze, a utrzymanie wymaganej charakterystyki wyświetlania znacznie trudniejsze.

Do interakcji wykorzystywane są standardowe porty HDMI, DVI i VGA. W nowoczesnych urządzeniach można znaleźć także szybkie złącze Display Port, zbliżone wyglądem do HDMI.

Na uwagę zasługuje możliwość korzystania z laptopa zamiast monitora za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Ta opcja wydaje się nawet bardziej preferowana, ponieważ nie wymaga specjalnych kabli i złączy.

Podłączenie za pomocą kabla

Jeśli na laptopie i używanym komputerze znajdują się identyczne złącza VGA i HDMI, możliwe jest podłączenie jednego urządzenia do drugiego za pomocą odpowiedniego przewodu. W Internecie jest sporo instrukcji, w których autorzy oferują dokładne algorytmy wykorzystania laptopa jako monitora za pomocą standardowego kabla. W praktyce jednak sprawy są dalekie od prostoty.

W większości urządzeń przenośnych złącza VGA i HDMI są przeznaczone do pracy wyłącznie na wyjściu. Nie ma możliwości przeniesienia obrazu z komputera na ekran laptopa.  Istnieją wyjątki, które można naprawdę wygodnie wykorzystać do stworzenia drugiego ekranu. W szczególności niektóre modele Eurocom wyposażone są w dodatkowe złącze wejściowe HDMI, a w urządzeniach od Lenovo znajdziemy złącze VGA, które mogą działać w obu kierunkach.

Podłączenie poprzez narzędzia systemowe

O wiele wygodniej jest używać różnych sieci do przesyłania obrazu z komputera do wbudowanych monitorów laptopów. W szczególności, jeśli urządzenia są podłączone do tej samej sieci lokalnej, synchronizacja nie powinna stanowić problemu. Nawet narzędzia systemowe obecne w każdym systemie operacyjnym mogą tu pomóc. Warto zauważyć, że ta metoda nie jest zbyt prosta i może być niedostępna dla użytkowników bez umiejętności informatycznych. Transfer danych w tym przypadku będzie wymagał zasobów ze strony sprzętu, więc urządzenia muszą być wydajne. W przeciwnym razie nie da się uniknąć zamrożenia lub zniekształcenia obrazu na monitorze.

Przed rozpoczęciem pracy należy odpowiednio przygotować system operacyjny. Na komputerze z systemem Windows musi być uruchomione narzędzie RDP, aby umożliwić zdalny dostęp do pulpitu. Dostęp do pulpitu zdalnego jest wyłączony w zwykłej konfiguracji. Aby go uruchomić, otwórz właściwości systemu i poszukaj “Dostępu zdalnego”.

Aby wyświetlić pulpit na komputerze przenośnym, należy również skorzystać z funkcji zdalnego dostępu, wpisując w odpowiednim oknie hasło głównego użytkownika komputera (administratora). Jeśli funkcja jest włączona w jednostce stacjonarnej, nie powinno być problemu z uzyskaniem obrazu.

Usługa zdalnego dostępu nie zawsze działa poprawnie. Czasami, z powodu niektórych aktualizacji i specyficznych ustawień sieci lokalnej, nie jest możliwe wyświetlenie interesującego nas obrazu na ekranie laptopa. W systemie Windows 10 deweloperzy udostępnili dodatkowe narzędzia do przenoszenia obrazu na monitory innych firm. Służy do tego funkcja “Dublowanie i wyświetlanie ekranu na komputer” we właściwościach systemu operacyjnego. Funkcja ta działa jednak tylko wtedy, gdy laptop jest wyposażony w adapter Wi-Fi z obsługą Miracast. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie laptopa jako monitora dla dowolnych urządzeń obsługujących tę samą technologię.

Author

Udostępnij