Strona głównaLaptopyJak podłączyć dwa monitory do laptopa?

Jak podłączyć dwa monitory do laptopa?

AUTOR

Kategorie

Wszyscy wiemy, że wiele monitorów podłączonych do komputera lub laptopa może znacznie zwiększyć wydajność i przynieść ogromne korzyści, zwłaszcza podczas pracy z laptopem. Jednak jak podłączyć zewnętrzne monitory do laptopa?  W tym artykule przedstawiono prosty i nieskomplikowany przewodnik, jak podłączyć dwa zewnętrzne monitory do laptopa.

 

Co należy sprawdzić przed rozpoczęciem?

Większość dzisiejszych laptopów z systemem Windows obsługuje co najmniej dwa monitory. Trzeba jednak upewnić się, że do laptopa można podłączyć dwa zewnętrzne monitory. Zależy to od systemu operacyjnego Windows, możliwości karty graficznej i sterowników.

Wszystkie systemy Windows XP/7/8/10/11 obsługują podłączanie wielu monitorów, więc wystarczy sprawdzić kartę graficzną i porty w laptopie.

Sprawdź kartę graficzną

Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić jest to, czy Twoja karta graficzna obsługuje łączność wielomonitorową. Zazwyczaj każda karta graficzna ma co najmniej dwa wyjścia, ale najlepiej sprawdzić na stronie producenta właściwości karty graficznej.

Na przykład, jeśli masz kartę wideo NVIDIA GeForce, możesz przejść do oficjalnej strony internetowej, wybrać swoją kartę wideo, sprawdzić specyfikację, gdzie zobaczysz, że obsługuje podłączenie wielu monitorów.

Jeśli Twoja karta graficzna nie obsługuje podłączania wielu monitorów, być może przed przystąpieniem do pracy należy kupić i zainstalować odpowiednią kartę graficzną (np. GeForce RTX 2080).

Sprawdź porty w swoim laptopie

Następnie należy sprawdzić porty w laptopie. Zazwyczaj komputer lub laptop będzie miał któryś z tych czterech portów:

 • Display Port zapewnia interfejs z dodatkową ochroną dla treści audio o wysokiej rozdzielczości.
 • Digital Video Interface (DVI) można zwykle rozpoznać po białym plastiku i oznaczeniach.
 • Video Graphics Array (VGA) można rozpoznać po niebieskim plastiku i oznaczeniach.
 • High-Definition Multimedia Interface (HDMI) umożliwia podłączenie wszystkich typów urządzeń wideo i przesyłanie dźwięku za pomocą kabla.

Możesz sprawdzić porty z tyłu lub z boku laptopa. Oprócz portów na laptopie powinny być też odpowiadające im porty na kablach monitora. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze na ich podłączenie. W przeciwnym razie będziesz musiał kupić dodatkowy adapter, taki jak adapter DVI do HDMI, aby zapewnić zgodność portów.

Co robić, gdy laptop i monitor nie mają odpowiednich portów?

Jeśli kabel od monitora nie pasuje do portów w laptopie, nie rozpaczaj — istnieje rozwiązanie. Możesz spróbować jednej z poniższych metod:

 • Użyj adaptera, takiego jak HDMI do DVI. Pomoże to, jeśli masz dwa różne porty w monitorze i laptopie.
 • Użyj rozdzielacza, takiego jak rozdzielacz Display, aby uzyskać dwa porty HDMI. Pomoże to, jeśli masz tylko jeden port HDMI w laptopie, gdy potrzebujesz dwóch portów HDMI.
 • Użyj stacji dokującej, która pomoże w różnych okolicznościach.

Jak skonfigurować połączenie z dwoma monitorami?

Gdy wszystko jest gotowe, możesz przystąpić do podłączenia dwóch monitorów do laptopa.

 

 1. Podłącz kabel pierwszego monitora zewnętrznego do odpowiadającego mu portu wideo w laptopie. 
 2. Podłącz kabel od drugiego zewnętrznego monitora do innego odpowiedniego portu w laptopie.
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na puste miejsce na ekranie laptopa i jeśli masz Windows 10, wybierz “Ustawienia ekranu”,
 4. W trybie przeglądania zobaczysz trzy ekrany oznaczone numerami 1,2 i 3. Zwykle ekran 1 to monitor laptopa, a ekrany 2 i 3 to monitory zewnętrzne.
 5. Kliknij ekran 2 i wybierz “Rozszerz te ekrany” w “Wiele ekranów” i naciśnij “Zapisz”.
 6. Kliknij ekran 3 i wybierz “Rozszerz te ekrany” w “Wiele ekranów” i naciśnij “Zapisz”.
 7. Naciśnij OK, aby zapisać ustawienia. Teraz możesz używać swojego laptopa z trzema monitorami.

Author

Udostępnij