Strona głównaRankingiRanking dysków zewnętrznych HDD i SSD - top 10

Ranking dysków zewnętrznych HDD i SSD – top 10

AUTOR

Kategorie

Niezależnie od tego, czy kończy Ci się miejsce w pamięci masowej, czy też potrzebujesz szybkiej kopii zapasowej, te potężne małe dyski zapewnią Ci odpowiednie rozwiązanie. Laptopy i komputery PC stają się coraz mniejsze i lżejsze, ale przestrzeń dyskowa nigdy nie wydawała się tak ograniczona – dlatego właśnie potrzebujesz najlepszego zewnętrznego dysku twardego, na jaki Cię stać.

Pliki audio o wysokiej rozdzielczości, filmy 4K i zdjęcia o rozdzielczości 20 megapikseli mogą szybko zapełnić dysk SSD o pojemności 256 GB w przeciętnym laptopie, a jeśli pracujesz nad projektem lub przechowujesz pliki muzyczne i zdjęcia, szybko zabraknie Ci miejsca. Gracze mają jeszcze trudniej – widzimy, że niektóre duże tytuły wymagają ponad 100 GB, a niektóre zbliżają się do 200 GB. Nie dotyczy to tylko graczy PC, ale także konsolowców.

Odpowiedzią są zewnętrzne dyski HDD i SSD. Są tanie, pojemne i coraz szybsze – a wszystko, co musisz zrobić, to je podłączyć. Nawet podstawowy dysk USB 3 lub 3.2 Gen 1 będzie wystarczająco szybki do większości celów, natomiast najnowsze dyski SSD USB 3.2 Gen 2 oraz Thunderbolt 3 i 4 można sparować z laptopem, który je obsługuje, i uzyskać wystarczającą prędkość do edycji wideo 4K lub gier. Wybraliśmy kilka najlepszych dysków zewnętrznych – zarówno SSD, jak i HDD – aby spełnić wszystkie wymagania, w tym modele do komputerów stacjonarnych, wąskie urządzenia przenośne i dyski SSD wielkości pudełka od zapałek. Niezależnie od Twoich potrzeb i budżetu, mamy dla Ciebie odpowiednią zewnętrzną pamięć masową.

Jaki typ dysku powinienem kupić?

Obecnie dyski zewnętrzne występują w trzech podstawowych formach, z których największą i najpopularniejszą kategorią jest przenośny dysk twardy. Są to dyski 2,5-calowe, pracujące z prędkością 5400 obr/min, takie jak te spotykane w laptopach, umieszczone w hartowanej obudowie i korzystające z jednego złącza USB do zasilania i przesyłania danych. Wystarczy podłączyć jeden dysk i gotowe. Najnowsze standardy USB zapewniają prędkość transferu wystarczającą dla większości, więc największym wąskim gardłem będzie wydajność dysku twardego znajdującego się w obudowie. Można łatwo nabyć dysk o pojemności 1 TB za mniej niż 250 zł, a dysk o pojemności 2 TB za około 100 zł więcej. Można nawet znaleźć dyski o pojemności 5 TB za mniej niż 500 zł.

Jeśli potrzebujesz więcej miejsca, musisz spojrzeć na dyski do komputerów stacjonarnych. Wykorzystują one większe dyski twarde 3,5 cala i wymagają dedykowanego zasilacza, co czyni je mniej wygodnymi. Aby to nadrobić, często uzyskuje się lepszą wydajność dzięki dyskom obracającym się z prędkością do 7200 obr/min i większej pamięci podręcznej, dzięki czemu transfery plików są płynniejsze.

Czy powinienem kupić dysk SSD?

Zewnętrzne dyski SSD były niegdyś zaporowo drogie, ale wysoce konkurencyjny rynek sprowadza teraz ceny w dół. Nadal nie uzyskasz dużej ilości pamięci masowej bez wydawania dużych pieniędzy, ale jeśli chcesz coś, co może pomieścić, powiedzmy, 500 GB wideo lub zdjęć, możesz znaleźć coś szybkiego i stosunkowo niedrogiego za rozsądną kwotę w dzisiejszych czasach.

Czy są jakieś dodatkowe funkcje, które warto mieć?

Chociaż Windows 10 i Windows 11 mają swoje własne narzędzia do tworzenia kopii zapasowych (poprzez OneDrive, Obraz systemu i Historię plików), niektórzy użytkownicy nadal wolą staromodne narzędzia do tworzenia kopii zapasowych – najlepiej coś, co za jednym kliknięciem skopiuje wszystkie nowe i zmienione pliki na dany dzień.

Wielu producentów dysków twardych i SSD oferuje narzędzia do tworzenia kopii zapasowych, które właśnie to robią, wraz z narzędziami do zarządzania dyskami lub zabezpieczeniami. W rzeczywistości, wiele dysków jest dostarczanych z wbudowanymi narzędziami szyfrującymi, które szyfrują zawartość dysku i odszyfrowują ją tylko po wprowadzeniu prawidłowego kodu lub hasła, lub – w przypadku niektórych dysków o najwyższej dbałości o bezpieczeństwo – po wyłączeniu szyfrowania za pomocą aplikacji na smartfonie.

Jak testujemy dyski zewnętrzne?

Testujemy dyski zewnętrzne na laptopie i komputerze stacjonarnym, uruchamiając benchmarki CrystalDiskMark i AS SSD, aby ocenić wydajność na różnych połączeniach, w tym USB 3.2 Gen 1 Typ A, USB 3.2 Gen 2 Typ C i USB 3.2 Gen 2×2. W przypadku szybszych dysków SSD uruchamiamy również aplikacje i gry bezpośrednio z dysku, aby sprawdzić, jak się zachowują.

Na koniec przeprowadzamy testy transferu plików przy użyciu folderu z plikami obrazów i wideo, aby sprawdzić, czy prędkości transferu plików w świecie rzeczywistym odpowiadają tym, które widzimy w benchmarkach.

Najlepsze zewnętrzne dyski twarde do kupienia

1. Seagate One Touch: Dysk twardy USB o najlepszej wartości

seagate one touch

Teraz, gdy dyski SSD stają się bardziej przystępne cenowo, kupno zewnętrznego dysku twardego polega na uzyskaniu maksymalnej pojemności za najniższą cenę, bez uszczerbku dla wydajności lub niezawodności. Seagate One Touch zachowuje właściwą równowagę, zwłaszcza jeśli kupujesz dysk o pojemności 4 TB lub 5 TB, którego cena waha się od 90 do 110 GBP. Dysk jest dostarczany w eleganckiej czarnej lub kosmicznie szarej plastikowej obudowie z panelem ze szczotkowanego aluminium na górze.

Podobnie jak większość dysków Seagate, One Touch cieszy się dobrą reputacją pod względem niezawodności i choć prędkości odczytu i zapisu – 145 MB/s i 136 MB/s w naszych benchmarkach – nie są niczym, czym można by się pochwalić, są wystarczająco dobre do podstawowych zadań związanych z przechowywaniem i tworzeniem kopii zapasowych.

Firma Seagate osładza również ofertę oprogramowaniem do zarządzania zdjęciami Mylio Create i czteromiesięcznym członkostwem w planie Adobe Creative Cloud Photography. Nie było takiej potrzeby; ten dysk jest już fantastycznie opłacalny.

Główne dane techniczne – Typ: Przenośny dysk twardy; Łączność: USB 3.2 Gen 1 (max 5Gbits/sec); Prędkość wrzeciona: 5,400rp.

2. WD My PassPort Ultra: najlepszy tani dysk z USB-C

wd my passport ultra

Choć jest droższy od Seagate Backup Plus i starego WD MyPassport, odświeżony Ultra ma kilka punktów na swoją korzyść. Mierząc 82 x 110 mm, jest to nadal bardzo kompaktowe urządzenie (choć nieco grubsze, jeśli kupisz dyski o pojemności 4 TB lub 5 TB) i podobnie jak tańszy My Passport wykonuje swoją pracę cicho i dyskretnie, bez większego hałasu i zamieszania.

Jest jeden dobry powód, aby wybrać ten dysk zamiast Seagate Backup Plus, a jest nim obsługa USB-C; w zestawie znajduje się wymagany kabel oraz adapter USB-C do USB-A dla laptopów i komputerów PC, które nie mają nowszego, mniejszego gniazda. Czasy odczytu i zapisu nadal nie są spektakularne, osiągając odpowiednio 134 MB/s i 126 MB/s, ale są one całkowicie wystarczające dla zwykłych użytkowników. Za LaCie Mobile Drive warto zapłacić trochę więcej, ale jest to świetny i bardzo przystępny cenowo zewnętrzny dysk twardy.

Główne dane techniczne – Typ: Przenośny dysk twardy; Łączność: USB 3.2 Gen 1 (max 5Gbits/sec), USB-C; Prędkość obrotowa wrzeciona: 5 400 obr.

3. LaCie Mobile Drive USB-C + USB 3.0: Najlepszy przenośny zewnętrzny dysk twardy

Można zaufać firmie LaCie, że wprowadza odrobinę stylu do pamięci masowej, a jej najnowszy dysk Mobile Drive to kolejny wyróżniający się wysiłek, z kanciastą, całkowicie aluminiową konstrukcją wzbogaconą o diamentowe krawędzie i wybór wykończeń w kolorze space grey i moon silver, pasujących do MacBooka. Ale choć wygląd jest ważny, nie jest to wszystko, na czym ten dysk może polegać.

Dostępny jest w wersjach o pojemności od 1 TB do 5 TB, a jego wydajność jest imponująca jak na standardy HDD – prędkość odczytu osiąga 152 MB/s, a zapisu sekwencyjnego 138 MB/s. Do edycji pełnoklatkowych zdjęć o rozdzielczości ponad 30 megapikseli lub filmów 4K potrzebny będzie dysk SSD, ale ten dysk jest doskonały do przechowywania multimediów, kopii zapasowych lub czyszczenia mniej używanych plików z szybszej pamięci wewnętrznej.

Firma LaCie dołącza własny zestaw oprogramowania do tworzenia ręcznych i zaplanowanych kopii zapasowych jednym kliknięciem oraz tworzenia kopii lustrzanych folderów na różnych komputerach PC lub laptopach, a nawet otrzymuje się miesięczną bezpłatną subskrypcję usługi Adobe Creative Cloud. To oczywisty wybór dla użytkowników komputerów Mac, ale także świetny dla twórców z systemem Windows.

Główne dane techniczne – Typ: Przenośny dysk twardy; Łączność: USB 3.2 Gen 1 (max 5Gbits/sec), USB-C; Prędkość obrotowa wrzeciona: 5 400 obr.

4. G-Technology Armor ATD: najlepszy wytrzymały zewnętrzny dysk twardy

ATD to skrót od all-terrain drive i dysk twardy USB firmy G-Technology żyje zgodnie z tą nazwą. Łącząc solidną aluminiową obudowę z wewnętrznymi mocowaniami amortyzatorów i grubym gumowym zderzakiem, Armor ATD wygląda i czuje się jak kawałek sprzętu wojskowego science-fiction – i może poradzić sobie z deszczem, pyłem i ciśnieniem do 1000lbs. Port USB obsługuje zarówno połączenia USB-C, jak i Type-A dzięki dołączonemu adapterowi, a gdy nie jest używany, jest chroniony przez grubą klapkę z solidną gumową zatyczką.

ATD nie jest najszybszym z dostępnych dysków: w testach uzyskaliśmy prędkości sekwencyjnego odczytu/zapisu na poziomie 119 MB/s i 141 MB/s, choć w benchmarkach losowego odczytu/zapisu okazał się szybszy niż wiele konkurencyjnych konwencjonalnych dysków twardych. Dla większości z nas lepszym rozwiązaniem będzie szybszy dysk, który nie oferuje tak ekstremalnych poziomów ochrony. Jeśli jednak pracujesz z dużymi cyfrowymi plikami graficznymi lub wideo i potrzebujesz dysku, który może przyjąć poważną karę, Armor ATD nie zawiedzie Cię.

Główne dane techniczne – Typ: Przenośny dysk twardy; Łączność: USB 3.2 Gen 1 (max 5Gbits/sec), USB-C; Prędkość obrotowa wrzeciona: 5 400 obr.

5. Seagate One Touch Hub: Najlepszy dysk do komputerów stacjonarnych o dużej pojemności

Seagate One Touch Hub przejmuje po starym Backup Plus Hub rolę najlepszego z dysków o dużej pojemności do komputerów stacjonarnych. Podobnie jak stary model, jest to gruba jednostka, która pobiera energię z zewnętrznego zasilacza 18 W, ale rekompensuje niewielką niedogodność, podwajając się jako dwuportowy koncentrator USB 3.0 typu A i USB 3.2 Gen 2 Type-C. Co więcej, zewnętrzne zasilanie pozwala na zastosowanie szybszego dysku twardego, którego prędkość sekwencyjnego odczytu/zapisu wynosi 189MB/s i 151MB/s. To nadal nie jest wystarczająco szybko do wymagających zastosowań, ale pozwoli Ci zaoszczędzić kilka minut, jeśli wykonujesz pełnowymiarowe kopie zapasowe lub przechowujesz duże pliki wideo, audio lub gry.

Porty zamontowane z przodu są przydatne do podłączania pamięci USB lub ładowania urządzeń, chociaż prędkości są ograniczone do 5Gbits/s USB 3.0 i nie ma szybkiego ładowania. W przeciwnym razie, jeśli potrzebujesz więcej niż 5 TB dodatkowej pamięci masowej, jest to dysk zewnętrzny, który należy kupić.

Kluczowe specyfikacje – Typ: Desktop HDD; Łączność: 1x USB 3.0 Typ B (upstream), 1 x USB 3.0 Typ A, 1x USB 3.2 Gen Type-C (downstream); Prędkość wrzeciona: Nie określono.

Najlepsze zewnętrzne dyski SSD, które warto kupić

1. Samsung T7 Touch 1TB: najlepszy zewnętrzny dysk SSD z funkcją szyfrowania

samsung t7 touch

Jeśli bezpieczeństwo danych jest dla Ciebie ważne, Samsung T7 to dysk, który należy wybrać. Posiada wbudowane szyfrowanie AES 256-bit i można go odblokować super szybko za pomocą palca, a dzięki możliwości przechowywania czterech palców można udostępnić dysk ważnym członkom rodziny.

Dysk jest również bardzo szybki, oferuje prędkość USB 3.2 Gen 2 do 10Gbits/s i wypadł znakomicie w testach prędkości AS SSD. Osiągnęliśmy trwałe prędkości odczytu i zapisu na poziomie 894 MB/s i 678 MB/s – oba wyniki robią wrażenie. Jest to świetna cena, biorąc pod uwagę szybkość i funkcje, a jeśli nie przeszkadza Ci zabezpieczenie przed odciskami palców, możesz znaleźć zwykłego Samsunga T7 w jeszcze niższej cenie, o tej samej supercienkiej aluminiowej konstrukcji i identycznej wydajności. Tak czy inaczej, jest to fantastyczny dysk.

Najważniejsze dane techniczne – Typ: Przenośny dysk SSD; Łączność: USB 3.2 Gen 2 (maks. 10Gbits/s), USB-C; Prędkość wrzeciona: Nie dotyczy.

2. Crucial X8: zewnętrzny dysk SSD o najlepszej wartości

crucial x8

Crucial X8 to największa okazja w zewnętrznych dyskach SSD w tej chwili, dając Ci 1 TB szybkiej pamięci masowej za znacznie poniżej 500 zł, a 2 TB za około 900 zł. Jest to kompaktowy dysk z ładnie zakrzywioną, odporną na wstrząsy aluminiową obudową, która dobrze utrzymuje dysk w chłodzie, nawet gdy jest mocno eksploatowany. Można go podłączyć za pomocą połączenia USB 3.2 Gen 1 typu A o prędkości 5Gbit/s lub USB 3.2 Gen 2 typu C o prędkości 10Gbit/s. Crucial dostarcza w pudełku kabel Type-C do Type-C oraz adapter Type-A.

W przypadku połączenia Type-C uzyskujemy prędkość odczytu sekwencyjnego na poziomie 1090 MB/s i zapisu 1050 MB/s, choć w przypadku wolniejszego Type-A prędkość ta spada do 469 MB/s i 461 MB/s. Prędkości losowego odczytu/zapisu są szybkie w obu przypadkach, osiągając wartości szczytowe 262 MB/s i 241 MB/s. Chociaż nie jest to ta sama liga pod względem prędkości, co najszybsze dyski SSD USB 3.2 Gen 2×2, jest to skuteczny wszechstronny dysk w cenie, na którą może sobie pozwolić większość z nas.

Główne dane techniczne – Typ: Przenośny dysk SSD; Łączność: USB 3.2 Gen 2 (maks. 10Gbits/sec), USB C; Prędkość wrzeciona: N/A

3. WD Black P50: najlepszy zewnętrzny dysk SSD do gier PC

wd black p50

Jeśli Twojemu komputerowi do gier, laptopowi lub konsoli zaczyna brakować miejsca, to jest to dysk zewnętrzny, który należy kupić. Po pierwsze, wygląda imponująco, trzymając się ściśle przemysłowej estetyki linii WD Black przeznaczonej dla graczy. Po drugie, jest niesamowicie szybki. Prędkość sekwencyjnego odczytu/zapisu wynosi odpowiednio 2007,67 MB/s i 1982 MB/s, a losowego odczytu/zapisu 245 MB/s i 210 MB/s, dzięki czemu można uruchamiać wymagające gry bezpośrednio z dysku. Należy jednak pamiętać, że takie prędkości można uzyskać tylko dzięki portowi USB 3.2 Gen 2×2; bez niego wydajność znacznie spada, do zaledwie 467 MB/s przy 5Gbit/s USB 3.2 Gen 1 Typ A.

Oznacza to, że znaczna część prędkości zostanie zmarnowana na konsolach Xbox serii S/X i PS5, gdzie P50 mógłby zostać wykorzystany do przechowywania gier, w które nie grasz lub do uruchamiania tytułów ostatniej generacji. Na szybkim komputerze z odpowiednim połączeniem to jednak absolutna bestia. Chętnie pracuje także w najbardziej wymagających aplikacjach do tworzenia treści, co czyni go potężnym i wszechstronnym dyskiem zewnętrznym.

Główne dane techniczne – Typ: Przenośny dysk SSD; Łączność: USB 3.2 Gen 2×2 Type-C (max 20Gbits/sec); Prędkość wrzeciona: N/A

4. Verbatim Vx500: Najlepszy ultrakompaktowy zewnętrzny dysk SSD

verbatim vx500

Verbatim Vx500 pakuje dużą wydajność i sporą ilość pamięci masowej do absolutnie maleńkiego opakowania, mierzącego 92 mm długości, 29 mm szerokości i 9 mm grubości. W pudełku znajdują się dwa kable – jeden USB-C do USB-C i jeden USB-C do USB-A – a jego aluminiowa obudowa jest pokryta pięknym srebrnym wykończeniem z portem USB-C na jednym końcu i pojedynczą diodą LED stanu obok niego.

Prędkość odczytu wynosi do 500 GB/s, a zapisu 440 MB/s, ale w naszych testach okazało się, że są to dość konserwatywne dane. Nasze wyniki wykazały prędkość sekwencyjnego odczytu i zapisu na poziomie odpowiednio 521 MB/s i 473 MB/s, co nie odbiega od Samsunga T5. (Testowaliśmy model 480 GB, ale jest on również dostępny w wariantach 120 GB i 240 GB).

W przeciwnym razie jest to dość prosta rzecz. Nie ma wbudowanego szyfrowania, a jedynym dołączonym oprogramowaniem jest Nero Backup; jednakże, jak na tak mały dysk, Vx500 jest piekielnie mocny.

Główne dane techniczne – Typ: Przenośny dysk SSD; Łączność: USB 3.2 Gen 2 (max 10Gbits/sec), USB C; Prędkość wrzeciona: N/A

5. Kingston XS2000: Szybki kompaktowy zewnętrzny dysk SSD

Nie lekceważ Kingston XS2000 ze względu na jego rozmiar. Choć jest niewielki – ma niecałe 7 cm długości – jest też absurdalnie szybki, osiągając prędkości sekwencyjnego odczytu/zapisu na poziomie 2012 MB/s i 1854 MB/s na porcie USB 3.2 Gen 2×2 naszego urządzenia testowego. Jest to znacznie wolniejsze niż w przypadku starszego portu USB 3.2 Gen 1 typu A lub nawet USB 3.2 Gen 2 typu C, ale jeśli masz łączność, aby uruchomić go z pełną prędkością, zobaczysz błyskawiczne przesyłanie plików lub będziesz w stanie uruchomić wymagające gry i aplikacje bezpośrednio z dysku.

Firma Kingston dostarcza dysk wraz z kablem USB Type-C do Type-C, a także z elegancką gumową osłoną, która zapewnia bezpieczeństwo podczas przenoszenia dysku. Dzięki temu dysk jest odporny na wodę, wstrząsy i kurz oraz o wiele bardziej wytrzymały niż wygląda. Jest niewiele większy od pamięci USB, ale znacznie lepszy pod względem wydajności i pojemności. Lubisz się lekko spakować, a mimo to wykonać zadanie? Poznaj swój idealny zewnętrzny dysk SSD.

Główne dane techniczne – Typ: Przenośny dysk SSD; Łączność: USB 3.2 Gen 2×2 Type-C (maks. 20Gbits/s); Prędkość wrzeciona: Nie dotyczy.

Author

Udostępnij