Strona głównaGryJak stworzyć serwer w Minecraft? Praktyczny poradnik

Jak stworzyć serwer w Minecraft? Praktyczny poradnik

AUTOR

Kategorie

Własny serwer w Minecraft oznacza możliwość ustalenia własnych zasad, wgrania określonych pluginów i wspólnej gry w sieci ze znajomymi lub obcymi osobami. Daje dużą niezależność i pozwala zmodyfikować ustawienia świata do swoich potrzeb. Zanim jednak będzie to możliwe, trzeba najpierw go stworzyć, czy też “postawić”. Pojawia się więc pytanie: jak stworzyć serwer w Minecraft?

Jest to nieco bardziej skomplikowana sprawa niż naciśnięcie jednego przycisku. Jednak bez obaw, wszystko dokładnie wytłumaczymy poniżej, więc nie powinniście mieć z tym dużego problemu. Objaśnimy zarówno, jak stworzyć serwer Minecraft za darmo, jak i omówimy płatną opcję, która ma sporo zalet. Zapraszamy do lektury!

Jak stworzyć serwer Minecraft za darmo?

Stworzenie serwera Minecraft za darmo jest możliwe, ale w takiej sytuacji serwer do działania będzie wykorzystywał urządzenie, na którym został ustawiony. Będzie więc zużywał zasoby systemowe i działał tylko pod warunkiem, że sprzęt jest aktualnie włączony.

Niestety, z konfiguracją własnego serwera Minecraft wiąże się dość sporo różnych formalności. Nie jest to najszybszy i najprostszy proces, ale przebiega dość schematycznie. Wystarczy więc podążać krok w krok za poniższą instrukcją, a powinno się udać osiągnąć sukces.

Zanim jednak zaczniesz tworzyć swój serwer, musisz najpierw podjąć jedną ważną decyzję. Konieczne jest wybranie silnika, na którym będzie hulał serwer.

Własny serwer Minecraft – silniki do wyboru

Chcielibyśmy opisać Wam trzy podstawowe, często spotykane na serwerach Minecraft silniki, a mianowicie:

  • Vanilla. To podstawowa opcja, którą udostępnia sam Mojang (twórcy Minecrafta). Nie daje jednak dużych możliwości, sporo opcji jest na niej zablokowanych. Nie ma też mowy o wgrywaniu modów. Dobra opcja dla tych, którym zależy na standardowym Minecrafcie i nie chcą za dużo kombinować.
  • Spigot. Nieco bardziej zaawansowana alternatywa dla silnika Vanilla. Jest to relatywnie lekki silnik, który jednocześnie pozwala bardziej personalizować grę niż silnik od Mojangu. Jednocześnie wciąż nie pozwala na stosowanie modów.
  • Forge. Bardziej zaawansowany silnik. Spodoba się przede wszystkim modderom. Pozwala na znaczące modyfikowanie rozgrywki według swoich preferencji. Wiąże się z tym jednak większe obciążenie serwera, a przede wszystkim takich komponentów, jak pamięć RAM i procesor.

To, który silnik będzie najlepszy, zależy w dużej mierze od przeznaczenia serwera (czyli od tego, co chce się na nim robić) i możliwości sprzętu (przy słabym komputerze lub laptopie mocno obciążający komponenty Forge może być kiepską opcją).

Jak zrobić serwer Minecraft? Poradnik krok po kroku

Poniżej znajdziecie instrukcję krok po kroku, jak stworzyć serwer w Minecraft bez żadnych opłat. Instrukcję przygotowaliśmy z myślą o najprostszym silniku, czyli Vanilli, ale np. w przypadku Spigota cały proces będzie wyglądał bardzo podobnie.

Jednocześnie pamiętajcie, że przy zastosowaniu tej metody dostęp do serwera będzie wymagał podania graczom Waszego IP. Warto więc dzielić się serwerem tylko z osobami, którym rzeczywiście ufamy.

1. Pobierz najnowszą wersję Javy

Minecraft działa na Javie, nic więc dziwnego, że do stworzenia własnego serwera trzeba pobrać najnowszą wersję Javy. Można to zrobić za darmo tutaj.

2. Pobierz pliki instalacyjne silnika

Najnowszą wersję plików instalacyjnych silnika Vanilla można pobrać za darmo z oficjalnej strony Mojangu, a więc tutaj. Zapisz pliki instalacyjne w folderze, w którym chcesz przechowywać wszystkie dane serwera.

3. Stwórz serwer

Kliknij na pobrany plik z końcówką .jar. Po chwili w folderze powinny pojawić się nowe pliki. Kiedy program zakończy działanie, stwórz w tym samym folderze nowy plik tekstowy.

Naciśnij na dowolne miejsce w folderze prawym przyciskiem myszy i wybierz “Stwórz nowy”, a potem “Plik tekstowy”.

Nazwij plik Run i wklej w niego następujący tekst: 1 cmd /k java ‐Xms1G ‐Xmx1G ‐jar nazwa-pliku

Pod nazwa-pliku podstaw oczywiście nazwę pobranego pliku jar, czyli w zależności od wersji np. minecraft_server.1.18.1.jar.

W Notatniku naciśnij na “Plik”, a potem “Zapisz jako”. W pole “Nazwa pliku” wpisz “Run.bat”, zaś z listy obok “Zapisz jako typ” wybierz “Wszystkie pliki”.

Następnie otwórz plik tekstowy eula.txt, który powinien zostać automatycznie utworzony w folderze i zamień eula=false na eula=true. Zapisz plik.

Żeby odpalić swój serwer, naciśnij dwa razy na plik Run.bat. Tak długo, jak plik jest włączony, będzie można połączyć się z serwerem.

4. Włącz przekierowanie portów

Przekierowanie portów przypisze serwer do Twojego adresu IP i pozwoli innym się z nim łączyć. Jednak jak już wspomniano, stanowi ono zagrożenie dla bezpieczeństwa.

To, jak ustawić przekierowanie portów, zależy od marki i modelu Twojego routera. Tutaj znajdziesz instrukcje dla większości popularnych routerów. Przy ustawianiu przekierowania dla serwera Minecraft należy przekierować port TCP 25565.

5. Znajdź swoje zewnętrzne IP

Znajdź w Google portal, który pozwoli Ci sprawdzić swoje zewnętrzne IP (taką opcję daje np. ten). Skopiuj adres, który Ci się wyświetli – to za jego pomocą inni gracze będą logowali się do serwera.

Zewnętrzne IP powinno wyglądać mniej więcej tak: 12.34.456.789 (oczywiście cyfry będą inne) lub tak: 2001:0db8:0a0b:12f0:0000:0000:0000:0001.

6. Jak połączyć się z serwerem?

Po wykonaniu powyższych kroków gracze powinni móc już łączyć się z Twoim serwerem. Pamiętaj, że przez cały czas aktywności serwera uruchomiony musi być plik Run.bat.

Żeby połączyć się z serwerem, trzeba otworzyć Minecrafta i kliknąć na tryb Multiplayer. Następnie gracz musi nacisnąć na “Dodaj serwer” i wprowadzić nazwę serwera oraz jego adres.

Adresem serwera będzie wspomniany powyżej adres IP, do którego trzeba dodać końcówkę :25565, czyli np. 12.34.456.789:25565 (zamiast tego przykładowego zewnętrznego IP trzeba podać własne).

Jak stworzyć serwer w Minecraft bez wiecznie włączonego PC?

Co w sytuacji, kiedy nie chcemy, żeby nasz PC był włączony 24/7 (co zużywa sporo prądu i sprawia, że komponenty szybciej się zużyją)? Lub przykładowo mamy za słaby sprzęt, żeby poradził sobie z uciągnięciem serwera? Jest jeszcze jedna opcja na to, jak stworzyć serwer w Minecraft, ale nie jest ona niestety bezpłatna.

Chodzi tutaj oczywiście o postawienie serwera na urządzeniu kogoś innego, a dokładniej na sprzęcie firmy, która profesjonalnie się tego typu rzeczami zajmuje. Do wyboru jest sporo usługodawców, którzy oferują gotową ofertę. Wybierając ofertę, powinno się zwrócić uwagę na takie kwestie, jak procesor, typ i pojemność dysku, pamięć RAM oraz przepustowość łącza.

Ile kosztuje własny serwer Minecraft utrzymywany przez zewnętrzną firmę? Im wydajniejszy, tym więcej. Trzeba przygotować się na opłaty rzędu co najmniej kilkudziesięciu lub nawet kilkuset złotych miesięcznie. Zyskuje się za to wygodę (serwer jest dostępny cały czas, nawet jak administrator wyłączy komputer).

Wystarczy wejść na stronę usługodawcy, opłacić ofertę i uzyska się dostęp danych. Można wykupić “czysty” hosting i postawić na nim serwer tak, jak na własnym PC, ale można też skorzystać z gotowej oferty z już wstępnie skonfigurowanym serwerem na hostingu.

Jak stworzyć serwer Minecraft – podsumowanie

Mamy nadzieję, że udało nam się w pełni odpowiedzieć na pytanie, jak stworzyć serwer w Minecraft. Zarówno, jak stworzyć serwer Minecraft za darmo, jak i za pieniądze. Ta pierwsza opcja jest dobra, jeśli chcemy grać wspólnie ze znajomymi w wyznaczonym czasie i nie zależy nam na tym, żeby inni ludzie mieli dostęp do serwera 24/7.

Gdy zależy nam na zwiększeniu popularności serwera wśród większej ilości osób, lepszą opcją może być już postawienie serwera na dedykowanym hostingu. Wiąże się to z pewnym kosztem, ale mniejszą ilością zachodu i oddechem dla wymęczonego PC-ta.

Jak już będziecie mieli odpalony własny serwer, nie pozostaje nic innego, jak grać na nim i nim zarządzać. Do administrowania serwerem przydatne będą różne kody do Minecraft, które np. pozwalają banować graczy – sprawdźcie konicznie ich listę! A jeśli dopiero planujecie kupić swoją kopię Minecrafta, polecamy także nasz artykuł na temat tego, ile kosztuje Minecraft.

Author

Udostępnij