Strona głównaGryJak wybrać konsolę do gier

Jak wybrać konsolę do gier

AUTOR

Kategorie

Jak wybrać konsolę do gier

Konsole do gier to urządzenia, które w przeciwieństwie do komputerów osobistych pozwalają grać we wszystkie najnowsze gry bez konieczności analizowania ciągle zmieniających się wymagań sprzętowych. Nie oznacza to jednak, że wybór konsoli będzie banalny więc Jak wybrać konsolę do gier w 2021 roku. Na rynku są urządzenia od 3 producentów Sony, Microsoft i Nintendo – z czego wybierać.

Jak postępować w taki sposób, aby nie żałować wydanych pieniędzy? Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie się do naszego podejścia. W tym artykule zajmiemy się tylko najpopularniejszymi konsolami na rynku. Dzięki temu określenie, którą konsolę kupić, stanie się nieco prostsze.

Jak wybrać konsolę?

Jak już wcześniej zostało powiedziane, ranking ten opiera się na trzech największych producentach, którzy od lat walczą o największy kawałek tortu.

Sony

W chwili obecnej najczęściej wybieraną konsolą jest oczywiście konsola PS4, która dostępna jest w trzech smakach: Model podstawowy, który został wprowadzony w 2013 roku, nie jest już produkowany, choć nadal jest dostępny na rynku wtórnym i w naszym sklepie. Slim, który ma mniejsze wymiary, oraz Pro, który charakteryzuje się zwiększoną mocą.

Edycja Pro konsoli obsługuje rozdzielczość 4K UHD oraz technologie HDR. Dzięki telewizorowi 4K HDR możemy cieszyć się jeszcze bardziej szczegółowym obrazem i żywymi kolorami. Naturalnie główny nacisk zostanie położony na tytuły z Playstation 4, których jest mnóstwo.

Oprócz mnóstwa gier multiplatformowych, można również zakupić zestaw słuchawkowy PS Virtual Reality, który pozwoli nam doświadczyć gier w zupełnie nowy sposób, umieszczając nas w samym centrum akcji i sprawiając, że poczujemy się jakbyśmy naprawdę byli w środku gry.

Microsoft

Pomimo tego, że największy przeciwnik Sony jest w niej od wielu lat, nikt nie wyłonił się jako wyraźny zwycięzca. Konsola Xbox One firmy Microsoft, podobnie jak PlayStation firmy Sony, jest obecnie dostępna tylko w trzech wariantach.

Model podstawowy pojawił się na rynku w 2013 roku, a w kolejnych latach pojawiły się Xbox One S (mniejsza wersja) oraz Xbox One X – odpowiednik PS4 Pro – oferujący jednak nieco większą wydajność i lepszą obsługę gier w 4K.

Xbox One to sprzęt multimedialny, który może być wykorzystywany nie tylko do gier. Można go również wykorzystać do oglądania telewizji na żywo.

Jeśli chodzi o gry na Xbox One S lub Xbox One X, to na tej liście bardzo brakuje tytułów na wyłączność. Gry na Xbox to przede wszystkim twory multiplatformowe, które dostępne są również na komputerach stacjonarnych.

Nintendo

Dawniej znane z przenośnych konsol, które idealnie sprawdzały się w podróży. Sporą popularnością cieszyły się urządzenia Nintendo 2DS i 3DS. Uzupełnieniem tego była stacjonarna konsola Wii.

Obecnie jednak oferta Nintendo jest zdominowana przez Nintendo Switch. Gracze mogą korzystać ze sprzętu nie tylko jako urządzenia ręcznego, ale także podpiąć go do telewizora przekształcając w pełnoprawną konsolę stacjonarną.

Nintendo nie można uznać za sprzętowego konkurenta dla Sony czy Microsoftu. Posiada ona mnóstwo ekskluzywnych tytułów, jak przystało na tego typu platformę.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie konsoli?

Teraz, gdy wiemy już jakie konsole są dostępne, czas zastanowić się jak wybrać. Można wziąć pod uwagę różne czynniki, co upraszcza proces porównywania PS4 vs Xbox One vs Nintendo Switch.

Wydajność

Liczni gracze przykładają wagę do mocy sprzętu dostępnego na rynku. Dla nich najlepsza konsola to taka, która posiada najszybszy procesor, najmocniejszą jednostkę graficzną oraz najwięcej pamięci RAM. W tej kategorii najlepszy jest obecnie Xbox One X.

Gry na wyłączność

Na liście Xbox lub PlayStation często znajdują się tak zwane “exclusivy”, czyli gry wyprodukowane tylko na daną platformę. Warto zauważyć, że PlayStation, ze swoją ogromną biblioteką unikalnych tytułów, jest pod tym względem znacznie lepsze. Podobnie jest z konsolami Nintendo, z tą różnicą, że będą to gry “specyficzne”, np. z serii Mario czy Zelda. Konsola do gier wideo Xbox One zapewnia znacznie bardziej ograniczony wybór. Liczne gry przeznaczone na sprzęt Microsoftu są również grywalne na komputerach.

Sposób obsługi

Omawiamy rozróżnienie pomiędzy konsolami stacjonarnymi i przenośnymi. Naturalnie w pierwszej grupie odkryjemy sprzęt Microsoftu i Sony. Jeśli szukamy konsoli przenośnej, warto przyjrzeć się wyborowi Nintendo, który obejmuje zarówno klasyczne handheldy, jak i urządzenia mogące działać w obu trybach (Nintendo Switch). Przenośna konsola do gier doskonale sprawdza się w podróży, ale pozwala też na swobodną grę w restauracji, szkole, na uczelni, na ławce w parku czy we własnym łóżku.

Author

Udostępnij