Strona głównaGryKonsole Xbox, Playstation, Nintendo - Porównanie

Konsole Xbox, Playstation, Nintendo – Porównanie

AUTOR

Kategorie

Konsole są z nami od blisko 50 lat, bo od premiery pierwszej w 1972 o nazwie Odyssey. Od tamtego czasu segment ten ewoluował i zmienił się nie do poznania. Dzisiaj mamy trzech głównych producentów dominujących rynek i właśnie porównaniem ich najnowszych urządzeń się zajmiemy.

Nintendo Switch

Nintendo w Polsce nigdy nie zdobyło zbyt dużej popularności, lecz najnowsza hybrydowa konsola firmy zmienia to na lepsze. Nintendo Switch, bo o nim mowa, zadebiutował w marcu 2017 roku i nie od razu podbił rynek, a było to spowodowane niecodzienną formą konsoli, która jest tak naprawdę tabletem z doczepianymi kontrolerami i możliwością podłączenia do telewizora, co skutkuje tym, że nie ma ona topowych osiągów czy możliwości graficznych i nie zagramy na niej we wszystkie najnowsze produkcje Nintendo switch. Obecnie jest ona szczycie rankingów sprzedaży, przeganiając pierwsze PlayStation czy Gameboya. Dotąd wydane zostały 3 wersje Switcha, a są nimi Lite, ucinający możliwość podłączenia do telewizora i cenę, klasyczny oraz OLED, który jak nazwa wskazuje, udoskonalił on ekran, ale też dock czy stojak. Wraz z wydaniem tej konsoli Nintendo zdecydowało się na wprowadzenie płatnego multiplayera w postaci abonamentu Nintendo Switch Online. Tym, co wyróżnia urządzenie na tle innych, są gry marek niedostępnych nigdzie indziej, zagramy więc tutaj w takie klasyki jak Mario, Zelda, Metroid czy mniej znane Splatoon, czy Pikmin.

PlayStation 5

Konsola PlayStation 5 została wydana przez Sony w listopadzie 2020 roku. Jest to niepodważalnie najpopularniejsza seria konsol w naszym kraju, a sławę tę zdobyła w latach 90 XX wieku wraz z premierą pierwszego „szaraka”. Najnowsza odsłona urządzenia kontynuuje tradycję marki i kolejny raz stara się upchnąć najnowszą technologię za małe pieniądze. Konsola zadebiutowała w dwóch wersjach, droższej z napędem na płyty oraz tańsza nie posiadająca napędu, poza tym niczym się nie różnią, jej wygląd od dnia premiery wzbudzał sporo kontrowersji przez odejście od prostszych poprzedników z kolorystyką czerni, na rzecz dużego i białego designu PS5. Kontroler DualSense wyróżnia się adaptacyjnymi spustami, na przykład stawiające różny opór przy strzelaniu w Call of Duty, oraz haptycznymi wibracjami. Nowością w tej generacji są szybkie dyski SSD, pozwalające na zerowe czasy ładowania oraz bardziej skomplikowane i większe światy w grach, a PlayStation wyróżnia swoją konsolę grami wysokiej jakości własnych studiów, takich jak Uncharted, Ratchet and Clank czy God of War.

Xbox Series X/S

W tej generacji Microsoft również postawił na wydanie dwóch konsol, lecz w tym przypadku różnią się one znacząco. Xbox Series X jest flagowym modelem, zaopatrzonym w najlepsze podzespoły dorównujące PS5, oraz posiada napęd na płyty, Xbox Series S jest niemal dwa razy tańszy i przypłaca to wydajnością (brak RayTracingu, 4K itp.) oraz brakiem napędu, producent jednak zapewnia, że jest on i będzie w pełni kompatybilny z droższym odpowiednikiem Xbox series X i S . Kontroler to praktycznie taka sama bryła co w poprzedniej konsoli, korzystają one również z baterii AA do zasilania. Tak samo, jak u konkurencji nowością jest tutaj dysk SSD. Tym, co ma sprzedawać Xboxy, jest GamePass, czyli abonament podobny do Netflix pozwalający grać w wiele gier, co więcej, wszystkie gry od Microsoftu są dostępne na premierę w cenie abonamentu. Co ciekawe w „growym ekosystemie” Microsoftu jest też Windows, oznacza to, że wszystkie gry wydawane ekskluzywnie na Xboxa oraz abonament GamePass są dostępne na komputerach PC.

Author

Udostępnij