Strona głównaKomputeryJak nagrywać dźwięk z komputera?

Jak nagrywać dźwięk z komputera?

AUTOR

Kategorie

Wiele osób nie jest świadomych możliwości nagrywania dźwięków i muzyki, które są odtwarzane w komputerze. Co więcej, nie są potrzebne do tego żadne dodatki czy zainstalowane programy. W rzeczywistości wystarczająca jest wiedza umożliwiająca wykorzystanie funkcji dostępnych w niemalże każdym komputerze, na co wpływ posiada zastosowana w urządzeniu karta dźwiękowa. Ta opcja pozwala na nagranie każdego dźwięku. 

Jak nagrać dźwięk z komputera?

Nagrywanie dźwięków z komputera nie jest skomplikowane. Wystarczy przejść do Zasobnika i za pomocą prawego przycisku myszy lub prawego przycisku w touchpad kliknąć na ikonę, która jest odpowiedzialna za dźwięk. W rozwijającym się menu pokaże się polecenie “Urządzenie do nagrywania”. W otworzonym oknie pojawi się zakładka “nagrywanie”, a następnie należy wybrać Miks stereo lub też Rec. Playback, nazwy zależne są od systemu. Warto także kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę zewnętrznego mikrofonu i go wyłączyć. Dzięki temu będzie nagrywany dźwięk z komputera. 

W przypadku, gdy taka pozycja nie pojawia się na liście. Konieczne jest kliknięcie prawym przyciskiem i wybranie opcji “pokaż wyłączone urządzenia”. Wówczas z dużym prawdopodobieństwem pojawi się właściwa ikona umożliwiająca nagrywanie. Jeżeli powyższe porady okazały się nieskuteczne i sprzęt nie zainstalował narzędzia służącego do nagrywania dźwięku, to warto wykonać aktualizację sterowników do układu dźwiękowego. Gdy to także nie przyniesie oczekiwanego skutku to należy skorzystać z zewnętrznego programu. Wiele z nich jest darmowych, np. Audacity. 

Nagrywanie dźwięku z komputera MacOS

W przypadku urządzeń Apple nagrywanie dźwięku jest bardziej skomplikowane i nierzadko wymaga wykorzystania zewnętrznego oprogramowania. System nie przewiduje możliwości przełączenia źródła nagrywania. Wśród rekomendowanych rozwiązań jest darmowy Soundflower lub płatny Audio Hijack. 

Soundflower polecany jest dla osób, które muszą robić to stosunkowo rzadko. Program nie bazuje na nowoczesnych rozwiązaniach graficznych, jednak z powodzeniem spełnia swoją funkcję. W przypadku, gdy konieczne będzie częstsze wykorzystanie programu o wiele lepiej sprawdzi się intuicyjny program Audio Hijack. Jest on o wiele prostszy w obsłudze, a ponadto posiada wiele dodatkowych funkcji, które umożliwiają m.in. nagrywanie dźwięków z kilku źródeł jednocześnie, nakładanie efektów dźwiękowych na uzyskany dźwięk. 

Konfigurowanie Soundflower na MacOS

Samo ustawienie dodatku Soundflower nie jest proste, jednak z powodzeniem może być wykonane przez osoby bez szczególnych umiejętności informatycznych. Przede wszystkim należy pobrać Soundflower, a następnie potwierdzić instalacje w Preferencjach systemowych. Po instalacji konieczne jest ponowne uruchomienie sprzętu. 

Za pomocą wyszukiwarki Spotlight należy wybrać Konfigurator MIDI Audio. W dolnej, lewej części konfiguratora należy kliknąć “+”, a następnie wybrać Utwórz złożone urządzenie wyjściowe. Dzięki temu na liście powinno pojawić się nowe urządzenie, w jego ustawieniach znajdujących się w prawej części należy zaznaczyć SoundFlower (2ch) i z listy Urządzenie główne wybrać Soundflower (2ch). Następnie należy za pomocą prawego przycisku myszy kliknąć na Złożone urządzenie wyjściowe i zaznaczyć dwie dolne pozycje z listy, np. Użyj tego urządzenia jako wyjścia dźwięku i Odtwarzaj przez to urządzenie alerty i efekty dźwiękowe. W rezultacie będą wyświetlały się dwie ikonki przy danym urządzeniu pojawiającym się na liście. Powyższe kroki powinny być wystarczające do nagrywania dźwięku z komputera na posiadanym Macu. 

Author

Udostępnij