Strona głównaKomputeryJak przetestować baterię laptopa?

Jak przetestować baterię laptopa?

AUTOR

Kategorie

Jak przetestować baterię laptopa?

Wszyscy polegamy na naszych laptopach dla różnych rzeczy i wiedząc, jak przetestować baterię laptopa może być kluczowe, jeśli ważne dokumenty są na laptopie. Niektórzy z nas liczą na to, aby zakończyć naszą pracę, rozwijać naszą karierę i umieścić jedzenie na stole. Inni z nas liczyć na to, aby zakończyć nasze zadania szkolne, przekazać nasze klasy, i uzyskać ten pożądany stopień. A jeszcze inni liczą na niego przy ważnych projektach osobistych, utrzymywaniu kontaktu z przyjaciółmi i rodziną, graniu w gry lub przeglądaniu Internetu.

Niezależnie od tego, na czym polegamy na naszych laptopach, widać, że są one kluczowe, a to oznacza, że nasze baterie do laptopów są również kluczowe. Ponieważ bez baterii laptop jest całkowicie bezużyteczny.

Diagnostyka systemu

Pierwszy sposób na przetestowanie baterii laptopa może się zdarzyć właśnie tam, na Twoim komputerze. Wykonaj następujące ogólne kroki (oczywiście proces będzie się nieco różnił w zależności od systemu operacyjnego):

Odłącz kabel zasilający.
Wyłącz laptopa.
Naciśnij przycisk zasilania, aby ponownie uruchomić laptopa.
Natychmiast po włączeniu zasilania laptopa naciśnij klawisz Esc.
Pojawi się menu Start Up. Proszę wybrać Diagnostyka systemu.
Powinna pojawić się lista diagnostyki i testów komponentów. Proszę wybrać Test Baterii.
Podłącz z powrotem kabel zasilający.
Kliknij przycisk Start Battery Test.
Gdy system zakończy test baterii, powinien pojawić się komunikat o stanie, taki jak OK, Kalibracja, Słaba, Bardzo słaba, Wymień, Brak baterii lub Nieznana. Zalecamy zapoznanie się z instrukcją obsługi konkretnego modelu, aby określić następny sposób postępowania w zależności od wyświetlanego komunikatu o stanie.

Sprytna sztuczka

Możesz również rozwiązać problem z baterią laptopa, używając znacznie prostszej sztuczki. Jest to raczej sposób na ustalenie, czy problem leży w baterii lub w samym laptopie, niż cokolwiek innego. Oto co należy zrobić.

Jeśli Twój laptop nie działa prawidłowo:

Wyjmij baterię
Uruchom laptopa tylko na zasilaczu sieciowym
Jeśli zacznie działać idealnie, to wiesz, że to problem z baterią, a nie z komputerem.

Jak naprawić baterię do laptopa

Niektóre baterie są wyposażone w przełącznik półprzewodnikowy, który jest normalnie w pozycji “off” i na zaciskach baterii nie występuje napięcie. Podłączenie zacisku przełącznika do masy lub podciągnięcie go do góry często powoduje włączenie baterii. Jeśli to nie działa, pakiet może wymagać kodu do aktywacji. Producenci akumulatorów utrzymują te zastrzeżone kody w dobrze strzeżonej tajemnicy, do której nie mają dostępu nawet pracownicy serwisu.

Woltomierz

Za pomocą woltomierza należy zlokalizować dodatnie i ujemne zaciski baterii i ustalić ich biegunowość. Jeśli nie ma napięcia, przełącznik półprzewodnikowy może być w pozycji “off” i wymaga aktywacji. Podłącz woltomierz do zewnętrznych zacisków, weź rezystor 100-Ohm (inne wartości mogą również działać), przywiąż jeden koniec do masy i drugim końcem dotknij każdego zacisku obserwując woltomierz. Powtórz to, wiążąc rezystor do dodatniego potencjału napięcia. Jeśli nie ma reakcji, to możliwe, że bateria jest martwa lub zablokowana przez kod. Rezystor 100-Ohm jest wystarczająco niski, aby włączyć obwód cyfrowy i wystarczająco wysoki, aby chronić akumulator przed ewentualnym zwarciem elektrycznym.

Ustanowienie połączenia z zaciskami akumulatora powinno teraz umożliwić ładowanie. Jeśli prąd ładowania zatrzyma się po 30 sekundach, może być wymagany kod aktywacyjny. Niektórzy producenci akumulatorów dodają przełącznik końca okresu eksploatacji, który wyłącza akumulator po osiągnięciu określonego wieku lub liczby cykli. Twierdzą oni, że zadowolenie i bezpieczeństwo klientów można zagwarantować jedynie poprzez regularną wymianę baterii. Należy pamiętać, że taka polityka powoduje również rotację zapasów.

Author

Udostępnij