Strona głównaKomputeryJak sprawdzić wydajność komputera?

Jak sprawdzić wydajność komputera?

AUTOR

Kategorie

Wydajność komputerów nieustannie rośnie. Decydując się na zakup PC czy też jego modyfikację należy określić docelowe przeznaczenie sprzętu. Inne parametry będą potrzebne do pracy biurowej i surfowania po internecie, a inne do grania w najnowsze tytuły gier.

Dlaczego przeprowadza się test wydajności komputera?

Test wydajności komputera przeprowadza się często w celu porównania wyników do tych uzyskanych przez nowsze sprzęty. Ponadto warto też sprawdzić wydajność właśnie zakupionego urządzenia, żeby ocenić, czy rzeczywiście oscyluje ona na takim poziomie, jak w przeczytanych recenzjach. W przypadku, kiedy nie jest ona tak zadowalająca, wówczas może to wskazywać na uszkodzenie sprzętu czy też problemy z konkretnym podzespołem. Test wydajności do doskonałe narzędzie diagnostyczne.

Jak sprawdzić wydajność komputera?

Zdarza się, że nawet dosyć nowy i mocny PC ma trudności z uzyskaniem odpowiednich parametrów. Może być to wynikiem nieprawidłowego oprogramowania czy też usterek technicznych. Jeżeli komputer zaczyna się wolniej uruchamiać czy też pojawiają się inne niepokojące oznaki, wówczas warto sprawdzić jego wydajność przy użyciu pewnych aplikacji. Istnieje wiele programów, które pozwalają na analizę stanu sprzętu. Nie wszystkie z nich są oczywiście dobrym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Aby sprawdzić wydajność urządzenia, można skorzystać na przykład z aplikacji CPU-Z. Program ten wykona test komputera, jak i przedstawi nam wszelkie informacje na jego temat. Uwzględnia takie dane jak:

  • ilość rdzeni,
  • ilość wątków,
  • taktowanie.

Program ten pozwoli także na sprawdzenie innych podzespołów. Co ważne, można też skorzystać z innych programów, które są kierowane do danych podzespołów. Da się nimi określić sprawność pracy i funkcjonalność układu graficznego czy temperaturę.

Co wpływa na wydajność komputera?

Aby dowiedzieć się, czy dane urządzenie poradzi sobie z obciążającymi, zaawansowanymi operacjami, trzeba sprawdzić dane znajdujących się w nim podzespołów. Chcąc zapewnić sprzętowi stabilność i wydajność, warto rozsądnie wybrać jego części, niezależnie od tego, czy kupujemy gotowy już zestaw, czy też składamy PC od podstaw. Komputer z silnym procesorem i wydajną kartą graficzną będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o granie w nowe tytuły gier, obsługę skomplikowanych programów np. do obróbki zdjęć czy renderowanie plików wideo. W przypadku, kiedy urządzenie będzie używane jedynie do oglądania filmów, słuchania muzyki czy surfowania po internecie, wtedy można sięgnąć po tańszy sprzęt o gorszych parametrach.

Jak poprawić wydajność PC?

Jeśli po sprawdzeniu wydajności PC wyniki okazały się nie wystarczające, wtedy można podjąć decyzję o modyfikacji sprzętu. Na samym początku warto jednak pozbyć się zbędnych danych z dysku, które mogą przyczyniać się do spowolnienia jego pracy. Zdarza się, że tego rodzaju nieużywane pliki ważą nawet kilkanaście gigabajtów. W kolejnym etapie należy sprawdzić, czy poszczególne podzespoły nie ulegają zbytniemu nagrzaniu, które prowadzi do obniżenia wydajności PC. Przyczyną wysokiej temperatury części może być zużyta pasa termoprzewodząca, niewłaściwy wentylator, czy też zapchane otwory wentylacyjne.

Innym sposobem na zwiększenie wydajności urządzenia jest wymiana podzespołów na lepsze. Jest to kosztowną, ale i prostą czynnością, jeśli chodzi o sprzęty stacjonarne. W przypadku laptopów może okazać się to utrudnione. Modyfikacja notebooków skupia się jedynie na montażu dodatkowego modułu pamięci RAM. Taka zmiana przyspieszy pracę komputera.

Author

Udostępnij