Strona głównaKomputeryJakie są zasady zdrowego korzystania z komputera?

Jakie są zasady zdrowego korzystania z komputera?

AUTOR

Kategorie

Komputer zaliczany jest do urządzeń, które towarzyszą człowiekowi praktycznie codziennie. Nie można jednak zapomnieć, że jest to delikatny sprzęt, który można stosunkowo łatwo uszkodzić. Rekomendowane jest jednak w trakcie korzystania z komputera zastosowanie się do kilku zasad. Można będzie mieć wtedy pewność, że urządzenie będzie dłużej działać.

Zadbanie o dane

Jak wiadomo, praktycznie na każdym komputerze znajdują się dane związane z życiem osobistym lub zawodowym. Rekomendowane jest posiadanie przenośnych nośników pamięci. Można bowiem zapisywać na nich wspomniane dane. Użytkownicy w ten sposób w przypadku ewentualnej awarii systemu mogą unikną utraty danych. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że pendrive może w zupełności wystarczy do odpowiedniego zabezpieczenia najważniejszych dokumentów. Należy zaznaczyć, że w przypadku chęci zabezpieczenia znacznie większej ilości plików z filmami, zdjęciami czy muzyką, rekomendowane jest zaopatrzenie się w dysk przenośny. Godny uwagi jest fakt, że jeszcze nikomu nie zaszkodziło stworzenie kilku kopii zapasowych.

Zainstalowanie programu antywirusowego

Posiadanie programu antywirusowego zalecane jest każdemu użytkownikowi komputera. W najprostszym możliwym ujęciu pozwoli on właściwie zabezpieczyć system przed złośliwym oprogramowaniem. Użytkownicy bardzo często nawet nie zdają sobie sprawy, że mają wirusa, który systematycznie kasuje lub wykrada dane. Należy pamiętać, aby antywirus był regularnie aktualizowany. Nie można oczywiście zapomnieć o profilaktycznym skanowaniu dysku twardego, który jest wkładany w gniazdo USB. Godny uwagi jest fakt, że nawet komputer, który nie został podłączony do internetu, może zostać zainfekowany wirusem. Nikogo nie powinien dziwić ten fakt, ponieważ coraz większą rolę odgrywa marketing internetowy.

Systematyczne sprawdzanie aktualizacji

Warto wiedzieć, że niestety nie wszystkie systemy operacyjne czy przeglądarki internetowe będą udostępniały użytkownikom najnowsze aktualizacje. Oczywiście zdecydowana większość z nich powinna aktualizować się automatycznie. Jeżeli dana osoba zorientuje się, że z różnych powodów ma poblokowane wspomniane funkcje, powinna bardzo poważnie zastanowić się nad ich odblokowaniem. Zadaniem aktualizacji jest łatanie ewentualnych luk, które mogły powstać w rezultacie wykrytych błędów. Ponadto usuwają one błędy, które są zgłaszane przez użytkowników. Ze względów bezpieczeństwa rekomendowane jest aktualizowanie systemu.

Zwracanie szczególnej uwagi na ograniczone możliwości sprzętu

Jak wiadomo, nie wszyscy użytkownicy będą w stanie grać w grę Wiedźmin 3 na najwyższych możliwych ustawieniach przez dowolną liczbę godzin. Warto przed rozpoczęciem dłuższej rozgrywki zorientować się, czy urządzenie sprosta wymaganiom gry. Godny uwagi jest fakt, że zdarzały się przypadki, gdy karta graficzna uległa spaleniu. Jest to oczywiście niebezpieczne dla całego systemu. Nie jest zalecane niepotrzebne forsowanie komputerów.

Rozważna bytność w sieci

Można zaobserwować, że portale społecznościowe z roku na rok coraz bardziej zastępują użytkownikom rzeczywisty kontakt z innymi ludźmi. Nie można zatem lekkomyślnie rozdawać informacje o sobie na różnych stronach internetowych. Zdjęcie samochodu czy domu może być pomocne dla przestępców. Warto jest stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nie powinno się również otwierać plików, które wyglądają podejrzanie. Zalecane jest również zalepienie kamerki wbudowanej w laptopie. Warto bardzo dokładnie zapoznać się z informacjami znajdującymi się na stronie internetowej: https://linkowanadomena.pl/marketing-internetowy.

Author

Udostępnij