Strona głównaKomputeryMoje ip komputera- jak sprawdzić?

Moje ip komputera- jak sprawdzić?

AUTOR

Kategorie

Wszystkie urządzenia łączące się z siecią publiczną czy lokalną mają swój adres IP. Umiejętność sprawdzenia tego adresu jest bardzo ważna. Przydaje się między innymi w celu weryfikacji sprzętu podłączonego do sieci internetowej.

Czym jest dokładnie adres IP i dlaczego się go sprawdza?

Adres IP (ang. Internet Protocol Address) jest to unikalny numer, który nadaje się wszystkim sprzętom łączącym się z siecią. Pozwala on na właściwą komunikację pomiędzy użytkownikami sieci oraz przesyłanie danych. Zazwyczaj adresy IP zapisuje się w standardzie IPv4, a składają się one z czterech oddzielonych kropkami liczb z przedziału od 0 do 255. Nowym standardem zapisu jest IPv6 a pojawił się on w wyniku kończącej się już puli adresów.

Adres IP sprawdza się z różnych przyczyn. Między innymi czynność tą wykonuje się w czasie weryfikacji urządzenia podłączonego do sieci internetowej. Informacja ta przydaje się też, jeśli chcemy nałożyć limity prędkości transferu dla danych sprzętów. Jest to wygodne rozwiązanie zwłaszcza w celu kontroli czasu spędzonego przed komputerem przez dzieci. W tym przypadku należy tylko ustalić limit transferu, który będzie odpowiadał ich najważniejszym potrzebom. Poznanie adresu IP umożliwia też zamykanie konkretnym witrynom dostępu do urządzenia. Jest to więc też sposób na ochronę małoletnich przed szkodliwą dla nich treścią, znajdującą się na stronach internetowych.

Adres IP komputera- lokalny oraz publiczny

Adres IP komputera możemy podzielić na:

  • adres lokalny- określany też jako prywatny. Dzięki niemu nasz sprzęt nie jest widoczny dla niepożądanych osób. Nie mogą więc one podłączyć się do naszej sieci. Taki rodzaju adresu przeważnie przypisywany jest przez serwer DHCP,
  • adres publiczny-  jest dostępny dla wszystkich użytkowników, a więc urządzenie może się połączyć z dowolną siecią, a także będzie w niej widoczne. Zarówno sieć, jak i sprzęt mogą nawiązywać połączenia oraz udostępniać treści.

 

 

Moje IP komputera- jak sprawdzić?

Sprawdzenie adresu IP komputera oraz routera jest niezwykle prostą czynnością. Chcąc zweryfikować adres, należy wejść na odpowiedni serwis internetowy czy też w ustawieniu urządzenia, z którego aktualnie korzystamy. Sprawdzenie IP przydaje się w celu konfiguracji czy też naprawy napotkanych trudności z połączeniem sieciowym.

1. Adres komputera i routera- Windows 10

Aby zapoznać się z adresem IP urządzenia oraz routera w przypadku systemu Windows 10, musimy wejść w Panel Sterowania, menu Sieć i Internet, po czym kliknąć Centrum Sieci i Udostępniania. W kolejnym kroku należy wybrać sieć Wi-Fi (po prawej stronie od Połączenia), po czym kliknąć Szczegóły. IP naszego urządzenia znajdzie się tuż obok pola IPv4, a adres routera znajdziemy obok opcji Brama domyślna IPv4.

2. Adres komputera i routera- MacOS

Żeby poznać adres IP na urządzeniu z systemem MacOS, musimy wybrać identyfikację wizualną Apple. Znajdziemy ją w lewym górnym rogu ekranu. W kolejnym kroku klikamy opcję Preferencje systemowe i Sieć, a następnie wchodzi w Zaawansowane oraz w zakładkę TCP/IP. Koło napisu IPv4 obecny jest adres IP sprzętu, natomiast na prawo znajdziemy adres routera.

Jak sprawdzić adres telefonu z androidem?

Co ciekawe, adres IP mają nie tylko komputery stacjonarne czy tablety. Mają je również telefony i tablety, a także wszystkie inne urządzenia łączące się z siecią. Chcąc sprawdzić IP telefonu z Androidem, musimy wejść w Ustawienia, System, Informacje o telefonie, Stan telefonu i Adres IP. Wtedy ukażą nam się informacje o adresie IP. Warto jednak pamiętać, że w zależności od producenta danego modelu, kroki te mogą się od siebie trochę różnić.

 

Author

Udostępnij