Strona głównaKomputeryOdzyskiwanie danych z zalanego laptopa

Odzyskiwanie danych z zalanego laptopa

AUTOR

Kategorie

Odzyskiwanie danych z zalanego laptopa

Woda i elektronika nie idą w parze, a jeszcze bardziej dotyczy to dysków twardych, na których przechowywane są cenne dane. Często mamy do czynienia z urządzeniami uszkodzonymi przez wodę, głównie urządzeniami przenośnymi, takimi jak iPhone’y, ale w jednym z historycznych przypadków mieliśmy do czynienia z laptopem, który znajdował się na parterze nieruchomości, która została zalana po tym, jak lokalna rzeka przerwała swoje brzegi. Na szczęście laptop nie był wtedy podłączony do prądu, ponieważ spowodowałoby to dalsze komplikacje.

Zwróć się do specjalisty

Może się to wydawać bezproduktywne, ale jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, nie próbuj samodzielnie osuszać dysku twardego, lecz zabierz go prosto do profesjonalnego specjalisty od odzyskiwania danych. Każda woda zawiera zanieczyszczenia, a w przypadku mulistej wody rzecznej jest to szczególnie prawdziwe. Wszelkie pozostałości na talerzach dysku twardego mogą spowodować fizyczną degradację i potencjalnie uniemożliwić odzyskanie danych. Dlatego wbrew intuicji należy zachować dysk twardy w stanie wilgotnym, najlepiej w jakiejś szczelnej torbie.

Czy można odzyskać dane z dysku uszkodzonego przez wodę?

Dyski twarde i woda nie łączą się dobrze, ale czasami wypadki mogą się zdarzyć. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje dane są chronione, musisz działać szybko.

Pierwszą rzeczą, którą należy zauważyć, jest to, że odzyskiwanie danych jest z pewnością możliwe w przypadku dysku twardego uszkodzonego przez wodę. Aby jednak zapewnić sobie jak największe szanse na pomyślne odzyskanie danych, należy działać szybko. Istnieje wiele powodów, dla których dysk twardy może wejść w kontakt z wodą – od rozlania po powódź, przy czym różne źródła cieczy mają różne skutki. Jeśli dysk twardy zostanie zamoczony przez powódź, prawdopodobnie znajdzie się na nim duża ilość osadów, które pozostawione do naturalnego wyschnięcia mogą uszkodzić talerze dysku twardego, uniemożliwiając odzyskanie danych. Woda morska ma dodatkową wadę – zawiera sól, która może dodatkowo uszkodzić talerze. Nawet woda z kranu może zawierać osad; jeśli mieszkasz w rejonie o twardej wodzie, na talerzach może osadzać się kamień.

Nie susz dysku!

Może się to wydawać niewłaściwe, ale nie należy próbować suszyć dysku twardego. Wiele osób natychmiast umieszcza dysk twardy w ciepłym miejscu i pozostawia go do wyschnięcia lub, co gorsza, wystawia go na bezpośrednie działanie ciepła, takiego jak światło słoneczne lub nawet suszarka do włosów. Ciepło może dodatkowo uszkodzić talerze, zmniejszając szanse na pomyślne odzyskanie danych, a nawet jeśli dysk wyschnie, nadal pozostaje kwestia zanieczyszczeń na powierzchni talerzy. Szczególnie ważne jest, aby nie rozbierać dysku twardego, ponieważ może to spowodować dalsze zanieczyszczenia na talerzach. Nie próbuj włączać dysku, nawet jeśli uważasz, że jest całkowicie suchy – prawdopodobnie zniszczysz talerze i stracisz szansę na ponowne uzyskanie dostępu do danych.

Zalana klawiatura. Kilka praktycznych wskazówek

Zalanie klawiatury to jeden z najczęstszych “wypadków”, jakie mogą się zdarzyć podczas pracy na komputerze. Wystarczy tylko chwila roztargnienia. Niestety, może być ona dość kosztowna. Rozlany na klawiaturę płyn jest ryzykowny nie tylko w przypadku laptopa, ale także jeśli pracujesz na komputerze stacjonarnym.

Jeśli jednak zdarzy Ci się zepsuć klawiaturę, kluczową rzeczą jest szybka i przemyślana reakcja. O ile nie popełnisz jednego z ciężkich błędów, prawdopodobnie uda Ci się uratować klawiaturę, a nawet jeśli nie – zminimalizujesz swoje straty. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Zepsuta klawiatura – czego unikać?

Zacznijmy od kilku wskazówek, czego unikać po zalaniu klawiatury. Przede wszystkim – nie potrząsaj urządzeniem. Może to spowodować szybsze rozprzestrzenianie się płynu. Po drugie – nie czuj pokusy, aby użyć suszarki do włosów, aby naprawić problem. Rezultat będzie dokładnie taki sam – płyn zostanie rozdmuchany po całej powierzchni Twojego urządzenia. Po trzecie – nigdy nie próbuj czyścić klawiatury, gdy jest ona jeszcze podłączona do źródła zasilania.

Zalana klawiatura – co mam zrobić?

Jeśli zdarzy Ci się rozlać jakiś płyn na klawiaturę, nie wpadaj w panikę. Przede wszystkim wyłącz komputer i odłącz go od źródła zasilania: zamknij system w menu Start, aby nie stracić danych, a następnie odłącz urządzenie. O tych krokach należy pamiętać szczególnie, jeśli korzystasz ze zintegrowanej klawiatury laptopa. Jeśli urządzenie jest podłączone za pomocą kabla USB, wystarczy odłączyć je od portu. Jeśli rozlejesz płyn na klawiaturę bezprzewodową, po prostu ją wyłącz i przejdź dalej.

Jeśli klawiatura jest zalana lepką substancją, musisz wyczyścić wszystkie klawisze. Aby to zrobić, ostrożnie wyjmij wszystkie klawisze, klinując je palcem. Możesz też użyć czegoś płaskiego, np. śrubokręta lub noża. Następnie umyj klawisze wodą zmieszaną z detergentem, a powierzchnię klawiatury przetrzyj wodą destylowaną. Możesz również użyć alkoholu izopropylowego. Gdy wszystkie elementy są już całkowicie suche, umieść klawisze z powrotem na klawiaturze w ich pierwotnych pozycjach.

Author

Udostępnij