Strona głównaKomputerySposoby na to, by wiedzieć, czy ktoś obserwuje Cię na Twojej kamerze

Sposoby na to, by wiedzieć, czy ktoś obserwuje Cię na Twojej kamerze

AUTOR

Kategorie

Być może znasz “Zoom Bombing ,” gdzie hakerzy przerywają spotkania online z wszelkiego rodzaju spamem. Niezależnie od tego, czy zdarzyło się to Tobie lub komuś, kogo znasz, w tej erze czatów wideo i strumieniowania na żywo w mediach społecznościowych, kamera internetowa Twojego komputera nigdy nie może być bardziej istotna.

Ale, tak jak każde inne urządzenie techniczne, kamery internetowe są podatne na włamania, co może prowadzić do poważnego, bezprecedensowego naruszenia prywatności. Pomyśl o przypadku, w którym upoważniona osoba uzyskuje dostęp i nielegalnie przejmuje kontrolę nad Twoją kamerą internetową, bez Twojej wiedzy. Taka osoba bez wysiłku będzie szpiegować Ciebie i osoby z Twojego otoczenia. A w zależności od wartości i ilości skradzionych danych, mogą nastąpić poważne reperkusje z Twojej strony.

Jak hakerzy to robią?

Haker kamery internetowej nie potrzebuje wiele, aby przejąć kontrolę nad Twoją kamerą internetową; wystarczy, że zaprojektuje złośliwe oprogramowanie, które porwie kamerę internetową, zdalnie zainstaluje ją w Twoim komputerze, a następnie bez Twojej wiedzy zacznie robić Ci zdjęcia i filmy z odległej lokalizacji. Jeśli haker jest zainteresowany twoimi osobistymi informacjami, takimi jak pliki przechowywane w komputerze i historia przeglądania stron internetowych, złośliwe oprogramowanie pomoże to osiągnąć, również.

To powiedziawszy, nie musisz panikować! Istnieją sposoby, aby dowiedzieć się, czy haker obserwuje Cię na kamerze. Poza tym, to nie jest łatwe dla każdego, aby kontrolować kamerę internetową zdalnie bez zauważenia, że coś jest nie tak. Gdy zdasz sobie sprawę ze swojej podatności na ataki, zawsze możesz skorzystać z wirtualnej sieci prywatnej lub VPN, aby trzymać hakerów na dystans.

Spójrzmy na cztery znaki, aby sprawdzić, czy Twoja kamera internetowa jest używana przez hakerów do szpiegowania Ciebie.

Czy kamera źle się zachowuje?

Jeśli Twoja kamera internetowa jest wystarczająco nowoczesna, ma możliwość obracania się i poruszania w różnych kierunkach, aby uchwycić najlepsze wideo/obraz pod najbardziej dogodnym kątem. Jest to fajna funkcja, gdy jej używasz, ale zwiększa twoją podatność na atak, gdy haker przejmuje kontrolę. Zawsze bądź chętny do sprawdzenia, czy kamera porusza się lub obraca bez twojego polecenia. Jeśli zauważysz jakikolwiek nietypowy ruch, jest to wskazówka, że ktoś Cię szpieguje.

Ponieważ kamery internetowe działają synonimicznie z wbudowanymi mikrofonami i głośnikami, kiedy rozmawiasz na czacie wideo, nieprawidłowo działająca kamera najprawdopodobniej wpłynie na mikrofon i głośniki, jak również. Bądź tego świadomy.

Dziwne pliki pamięci masowej

Haker nagrywa materiał przez kamerę internetową, a wideo lub audio nagranie zostanie zapisane wśród istniejących plików pamięci masowej. Oznacza to, że jeśli plik wyskakuje z nikąd, to byłoby to czerwony alarm. Zawsze sprawdzaj, czy nie ma plików, których nie utworzyłeś, zwłaszcza w folderze z nagraniami z kamery internetowej. Nie można również wykluczyć szansy, że haker przeniósł niektóre z ich plików i niektóre z twoich plików do nowych folderów lub do miejsca, w którym nie są prawdopodobne, aby sprawdzić na bieżąco. W tym celu zawsze przeczesuj każdy zakątek swoich miejsc przechowywania danych i potwierdź, że ustawienia kamery internetowej są zawsze zgodne z Twoimi specyfikacjami.

Czy lampka kontrolna działa nieprawidłowo?

Czy wskaźnik Twojej kamery internetowej miga nienormalnie lub włącza się bez Twojej prośby? Jeśli tak, to ktoś może kontrolować go bez Twojej zgody. Czasami inne programy komputerowe lub rozszerzenia przeglądarki uruchamiane w tle mogą korzystać z kamery internetowej, powodując w ten sposób nieprawidłowe miganie. W innych przypadkach wskaźnik będzie działał nieprawidłowo z powodu problemu technicznego z komputerem. Nie należy jednak pozostawiać niczego przypadkowi, jeśli chodzi o bezpieczeństwo cybernetyczne. Bądź na szczycie rzeczy przez cały czas.

Sprawdź aplikacje działające w tle

Czasami złośliwe oprogramowanie zostanie wkradnięte do twojego komputera jako normalne aplikacje. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy lubisz pobierać aplikacje z niezabezpieczonych stron internetowych, więc złośliwa aplikacja znajdzie łatwą drogę do twojego systemu operacyjnego. Zawsze zwracaj uwagę na oprogramowanie/aplikacje, które działają na Twoim komputerze bez Twojej instalacji.

Bądź świadomy i podejmuj działania

Podczas gdy większość z nas pracuje zdalnie, częściej niż kiedykolwiek używamy naszych kamer internetowych do prowadzenia spotkań wideo z naszym zespołem i załogą. Jeśli organizujesz tego typu spotkania, zwracaj uwagę na wszystko, co podejrzane podczas rozmowy i wpuszczaj członków zespołu tylko po podaniu im hasła. Odkładając to na bok, Twoja kamera i pliki nadal mogą zostać zhakowane. Potraktuj cztery wskazówki zawarte w tym artykule jako wytyczne i podejmij działania w razie potrzeby.

Author

Udostępnij