Decydując się na zakup komputera mamy nadzieję, że sprzęt będzie służył nam przez wiele lat. Odpowiednio dbając o urządzenie jesteśmy w stanie przedłużyć jego żywotność. Podstawowa wiedza, regularne sprawdzanie stanu komputera oraz prawidłowa konserwacja pozwoli zapobiec jego uszkodzeniu. Poniższy artykuł opisuje jeden z czynników, który może mieć wpływ na krótsze użytkowanie sprzętu, czyli niepożądaną temperaturę komputera.
Czy temperatura komputera ma znaczenie?
Komputer, jak każde urządzenie elektryczne, powinno być przechowywane w odpowiednich warunkach. Największym zagrożeniem dla sprzętu jest jego regularne przegrzewanie się. Celem odpowiedniego dbania o komputer jest utrzymywanie go w optymalnej, pokojowej temperaturze.
Dlaczego komputer się przegrzewa?
- brak odpowiedniego chłodzenia
- obciążenie komputera zbyt dużą ilością programów i gier
- brak wentylacji
- zbyt ciasna obudowa
- zabrudzone lub zakurzone części
- stara pasta termoprzewodząca
Zbyt wysoka temperatura komputera może prowadzić między innymi do spowolnienia jego działania. Do innych skutków należą: problemy z grafiką, częste zacinanie się oraz różnego rodzaju błędy systemowe. Jeśli nie zareagujemy w odpowiednim czasie uszkodzeniu może ulec karta graficzna, procesor lub płyta główna.
Co oznacza wysoka temperatura podzespołów?
Ponadto warto wiedzieć, co oznacza wysoka temperatura konkretnych podzespołów składających się na komputer. Dzięki temu będziemy w stanie na przyszłość zadbać o prawidłową konserwację komputera i przestaniemy powielać niezauważalne na co dzień błędy. Do najważniejszych podzespołów należą procesor, karta graficzna oraz płyta główna. Zmierzyć temperatury poszczególnych części najlepiej jest za pomocą przeznaczonych do tego programów.
Procesor odpowiada za wszystkie działania wykonywane przez komputer, gdzie jest głównym układem. Wysoką temperaturę urządzenia powoduje najczęściej stara lub nieodpowiednia pasta termoprzewodząca. Najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu będzie jej wymiana.
Karta graficzna jest odpowiedzialna za wyświetlanie obrazu. W dzisiejszych czasach pracują one nawet w temperaturze 90 stopni Celsjusza. Maksymalna temperatura jest przypisana indywidualnie do każdego modelu, dlatego ciężko jest jednoznacznie określić ogólne maksimum. Powodem jej przegrzewania są wcześniej wymienione błędnie dobrane i ułożone podzespoły oraz obudowa komputera.
Płyta główna jest nieodłącznym elementem komputera, na którym montowane są inne podzespoły, które następnie łączy w jedną całość. Umożliwia przepływ danych między poszczególnymi częściami. Bardzo rzadko dochodzi do przegrzania płyty głównej, jeśli natomiast tak się dzieje, warto skontaktować się z serwisem. Może być to oznaka jej uszkodzenia.
Jak zmierzyć temperaturę podzespołów? – programy
Programy, które służą do mierzenia temperatury poszczególnych podzespołów to: HWMonitor, CPU-Z czy Speccy. Są to oczywiście bezpłatne programy. Innym sposobem jest sprawdzenie ciepła bezpośrednio w BIOSie.
Jak obniżyć temperaturę komputera?
Jeśli chcemy odpowiednio zadbać o komputer, powinniśmy zrobić to w odpowiedni sposób. Udostępniane “domowe sposoby”, jak położenie zimnych rzeczy na obudowie może doprowadzić jedynie do uszkodzenia sprzętu. Poniżej wypisane zostały sposoby na obniżenie ciepła podzespołów, które nie wymagają wizyty w serwisie:
- wymiana pasty termoprzewodzącej
- rozkręcenie komputera i wyczyszczenie kurzu za pomocą sprężonego powietrza
- odpowiednie ułożenie wentylatorów
- wymiana obudowy na większą (jeśli to konieczne)
- korzystanie z komputera zgodnie z jego przeznaczeniem
- wyłączanie aplikacji, z których na dany moment nie korzystamy