Strona głównaKomputeryUbezpieczenie laptopa - co warto o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie laptopa – co warto o nim wiedzieć?

AUTOR

Kategorie

Konsumenci, którzy inwestują w wymarzony laptop, coraz częściej korzystają z możliwości wykupienia ubezpieczenia. Przed czym może ono uchronić posiadacza urządzenia i dlaczego warto zainwestować w to rozwiązanie?

Ubezpieczenie laptopa – dlaczego warto zdecydować się na jego zakup?

Kluczową zaletą wykupienia ubezpieczenia laptopa jest możliwość ochrony na wypadek wystąpienia różnego rodzaju nieprzewidzianych zdarzeń. Taka inwestycja realnie zwiększa poczucie bezpieczeństwa osoby posiadającej kosztowny sprzęt. Urządzenie to jest niezwykle przydatne, a w przypadku wielu osób niezbędne do wykonywania czynności związanych z pracą. Utrata tak potrzebnego sprzętu i konieczność kupna nowego lub poniesienia kosztów związanych z kosztowną naprawą mogą poważnie obciążać domowy budżet. Wykupienie ubezpieczenia laptopa odciąża posiadacza produktu od konieczności wydania tak dużej sumy pieniędzy, przyczyniając się tym samym do zaoszczędzenia sobie sporej ilości stresu. Rekompensata finansowa w postaci wypłaconego odszkodowania bez wątpienia pozwoli uniknąć niektórych zmartwień związanych z utratą lub awarią urządzenia. Laptop to sprzęt użytkowany z dużą częstotliwością najczęściej przez wiele lat, który jest często transportowany, a praca na nim odbywa się w różnych warunków, dlatego ryzyko dojścia do ewentualnego uszkodzenia jest realne.

Ubezpieczenie laptopa – jakich zdarzeń może dotyczyć?

Zakres ubezpieczenia, jak i jego cena mogą być zróżnicowane i dostosowane do potrzeb osoby kupującej. Może ono dotyczyć uszkodzenia, które powstało przez oddziaływanie niesprzyjających zjawisk pogodowych takich, jak wichura, huragan czy powódź. Do nieumyślnego zniszczenia sprzętu może dojść również w wyniku wystąpienia pożaru. Ubezpieczenie może również sytuacji, w której dojdzie do rabunku lub kradzieży. Ponadto jego zakres może obejmować nieumyślną utratę danych. Taka możliwość wymaga jednak poniesienia dodatkowych kosztów oraz spełnienia określonych warunków takich jak m.in. posiadanie odpowiednich kopii zapasowych. Niektóre z polis pozwalają dodatkowo na otrzymanie fachowej pomocy technicznej w przypadku wystąpienia awarii. W zależności od rodzaju wykupionego wariantu sprzęt może być ubezpieczone jedynie w jednym miejscu takim jak dom, czy firma lub w kilku różnych jednocześnie. W przypadku laptopa firmowego polisa może dodatkowo dotyczyć uszkodzeń poczynionych przez pracownika. Ponadto posiadacze sprzętu często decydują się nad wykupienie dodatkowej polisy przed zalaniem, którego negatywne skutki mogą być poważne.

W jaki sposób można ubezpieczyć laptopa?

Jedną z popularnych form ubezpieczenia laptopa jest możliwość przedłużenia obowiązującej wcześniej gwarancji o nawet 5 lat. W przypadku wyboru tego wariantu należy pamiętać o konieczności uiszczenia pewnej dopłaty, która nie obowiązywała w przypadku podstawowego okresu gwarancyjnego. To idealne rozwiązanie, które pragną zabezpieczyć się na wypadek zajścia ewentualnej awarii. Alternatywnym sposobem jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia u wybranego przez siebie towarzystwa ubezpieczeniowego. W tym wypadku sprzęt jest ubezpieczony najczęściej w ramach rozszerzonej polisy mieszkaniowej. Wybierając ten wariant, można zabezpieczyć się m.in. przed kradzieżą urządzenia w wyniku włamania do domu lub mieszkania. Osoby, które użytkują laptop w celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub kupują sprzęt do swojego przedsiębiorstwa, powinny rozważyć wybór ubezpieczenia w ramach polisy na firmę.

Author

Udostępnij