Strona głównaKomputeryZasady bezpiecznego korzystania z komputera

Zasady bezpiecznego korzystania z komputera

AUTOR

Kategorie

Podczas codziennego użytkowania naszego urządzenia warto znać zasady bezpiecznego korzystania z komputera. Jeżeli chcesz je poznać, przeczytaj ten artykuł.

Konieczność aktualizacji oprogramowania

Posiadanie aktualnego oprogramowania jest pierwszą zasadą bezpiecznego korzystania z komputera. Nie bez powodu ich producenci przygotowują odpowiednie aktualizacje. Nie chodzi tylko o usprawnienie i optymalizacje ich działania, ale także o bezpieczeństwo. Hakerzy lubią wykorzystywać luki w starym oprogramowaniu naszych urządzeń.

Jedną z podstawowych rzeczy, która warto, aby była odpowiednio zaktualizowana, jest BIOS naszego komputera. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. W skrócie jest to fundamentalne oprogramowanie naszego komputera, które zarządza sprawnym działaniem wszystkich jego podzespołów.

Poza BIOSEM równie ważne jest posiadanie aktualizowanej na bieżąco wersji używanego przez nas systemu operacyjnego, na przykład Windows. System operacyjny jest programem, który zarządza pozostałymi aplikacjami zainstalowanymi na naszym urządzeniu.

Warto także pamiętać o aktualizacji wszystkich programów, które znajdują się na naszym komputerze.

Posiadanie programu antywirusowego

Równie ważnym aspektem zasad bezpiecznego korzystania z komputera jest posiadanie programu antywirusowego. Zasadniczo można podzielić go na dwa rodzaje:

  • antywirus,
  • firewall.

Obecnie jednak coraz częściej te niegdyś dwa programy są z sobą połączone w jedną aplikację. Warto pokrótce omówić czym one się zajmują.

Program antywirusowy zwany popularnie antywirusem jest niczym lekarstwo. Skanuje nasz komputer w poszukiwaniu zawirusowanych plików, a jeżeli je znajdzie to izoluje, a potem usuwa tak, aby nie wyrządziły szkody.

Firewall zaś chroni nasz komputer przed dostaniem się do niego zainfekowanych plików, czy to przez sieć Internet, czy różnego rodzaju czytniki danych. Najlepszy efekt jest wtedy, kiedy nasz antywirus i firewall dobrze z sobą współpracują, lub po prostu są zintegrowane w jeden bardziej rozbudowany program. Firewall utrudnia także ataki hackerów.

Zabezpieczenie danych

Być może słyszałeś o takim powiedzeniu jak złośliwość rzeczy martwych? Chodzi po prostu o to, że każdy sprzęt, kiedy jest używany, może się uszkodzić i komputer niestety nie jest wyjątkiem od tej reguły. Jeżeli przechowujesz zatem na nim szczególnie ważne lub wrażliwe dane, to mądrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w odpowiednią kopię zapasową na innym nośniku. Takim nośnikiem może być na przykład pendrive czy dysk zewnętrzny.

Dzięki temu w sytuacji, kiedy komputer ulegnie awarii, nie będziesz się obawiać o to, że Twoje ważne dane na nim zgromadzone zostaną usunięte.

Nie chodzi tylko o sytuacje ekstremalne, gdy np. nasz komputer zostanie fizycznie uszkodzony, albo zainfekowany przez bardzo groźny wirus, który uszkodzi nasze pliki. Ryzyko takiej sytuacji pojawia się także wtedy, kiedy aktualnie używamy komputera i nagle zostanie odłączony dopływ prądu, lub nie zostanie on poprawnie wyłączony.

Warto zatem się odpowiednio zabezpieczyć na taką ewentualność przygotowując sobie kopię zapasową danych.

Mądre korzystanie z Internetu

Bardzo ważna zasada, o której nie można zapominać. Zanim wejdziesz w jakiś link, zdecydujesz się pobrać jakiś plik, upewnij się, że pochodzi on ze sprawdzonego i bezpiecznego źródła. Wielu oszustów tworzy na przykład wiele, łudząco podobnych stron bankowych, aby w ten sposób wykradać od nieostrożnych ludzi ich hasła do kont bankowych.

Czasem także możemy dostawać podejrzane e-maile, które zachęcają nas do kliknięcia jakiś link. Jeżeli nie jesteś w 100% pewien co do jego autentyczności, nie klikaj w takie linki.

Author

Udostępnij