Strona głównaKomputeryZawieszanie się laptopa — porady

Zawieszanie się laptopa — porady

AUTOR

Kategorie

Zawieszenie się laptopa to sytuacja, z którą spotkał się chyba każdy użytkownik komputera. Niestety nie należy ona do przyjemnych. Co stoi za przyczyną zawieszania się laptopa? Jak możemy poradzić sobie w sytuacji zawieszenia się laptopa? Odpowiedź znajdziecie w poniższych artykułach.

Przyczyny zawieszania się laptopa

Przyczyn, z powodu których nasz laptop może ulec awarii, a w konsekwencji zawieszeniu może być co najmniej kilka. Najczęściej przyczyniamy się do tych awarii sami, w niewłaściwy sposób użytkując sprzęt.

Pamiętajmy, aby wystrzegać się ściągania plików z niepewnych źródeł. Z dużą dozą prawdopodobieństwa mogą to być wirusy, które uszkodzą nasz komputer.

Nie doprowadzajmy do stanu, w którym komputer ma zbyt dużo zajętej pamięci. Część komputerów, zwłaszcza tych starego typu, nie jest w stanie poradzić sobie ze zbyt dużą ilością zajętej pamięci.

Regularnie czyśćmy nasz dysk twardy. Warto zaopatrzyć się w dobry program, służący do oczyszczania dysku ze zbędnych plików. Brak regularnego czyszczenia może stać za przyczyną nagłego zacięcia się sprzętu.

Poza wyczyszczeniem komputera w sposób wirtualny należy go czyścić także z kurzu i brudu. Jeśli robimy to bardzo rzadko, drobinki kurzu i pyłu, mogą spowodować nieprawidłowe działanie urządzenia.

Zawieszanie się komputera

Zawieszanie zawieszeniu nie równe

Wyróżnić możemy zasadniczo cztery rodzaje zawieszenia się komputera:

  • ogólne zawieszenie – polega ono na tym, że komputer nagle przestaje reagować na nasze czynności. Konieczny jest reset,
  • zawieszenie losowe – zdarza się ono w różnych momentach. Komputer nie odpowiada na nasze reakcje. Wymagany jest reset,
  • zawieszenie chwilowe – ten rodzaj usterki trwa od kilku sekund do kilku minut, po czym komputer wraca do normalnego stanu,
  • zawieszanie się aplikacji – komputer zawiesza się przy próbie uruchomienia konkretnej aplikacji.

Istnieją też dwa, nieco odmienne typy takiej usterki. Są to: zawieszenia przy uruchomieniu i wyłączeniu sprzętu.

Zawieszenie przy uruchomieniu może być spowodowane z nieprawidłowo działającym, podłączonym do niego urządzeniem zewnętrznym, np. myszką, pendrive’em lub drukarką. Czasem zdarza się, że za taką usterkę odpowiadają też świeżo naniesione zmiany w naszym systemie operacyjnym.

Jeżeli system zawiesza się podczas wyłączania komputera, najczęstszą przyczyną tego stanu rzeczy może być uszkodzenie sterowników, programów lub nawet całego sprzętu.

Zawieszanie się laptopa

Jak wykonać reset laptopa?

Najłatwiejszym wyjściem z tej niemiłej sytuacji jest po prostu wciśnięcie kombinacji klawiszy CTRL+ALT+ DELETE na klawiaturze komputera, a następnie w dolnym prawym rogu kliknięcie URUCHOM PONOWNIE. Po dokonaniu tych czynności często zdarza się, że rozwiązuje to nasz problem.

Niestety zdarzają się nam też takie przypadki, w których komputer nie reaguje na wciskanie klawiszy. Nawet jednak z takiej sytuacji jest pewne wyjście. Nazywa się ono twardy reset.

Twardy reset, w odróżnieniu od resetu miękkiego, czyli systemowego, polega na tym, że robimy go fizycznie na naszym sprzęcie. Dokonujemy go poprzez odcięcie zasilania i wyzerowanie stanu wszystkich układów elektronicznych. Szczęśliwcami w tym przypadku są posiadacze komputerów stacjonarnych, 98% takich komputerów posiada bowiem przycisk “reset”. Co, jednakże mogą uczynić posiadacze laptopów? Jest to nieco trudniejsze, lecz również wykonalne. Można odłączyć komputer od prądu oraz, jeżeli komputer ma wymienny akumulator, zwyczajnie go wyjąć, co spowoduje wyłączenie maszyny.

Jeżeli jednak akumulator ukryty jest pod obudową, musimy uciec się do innych rozwiązań. Istnieje szansa, że przytrzymanie przycisku włączania laptopa przez kilkanaście-kilkadziesiąt sekund zadziała właśnie jak reset lub wyłączy laptopa.

Jeżeli i to nie zadziała, pozostaje nam przyjrzenie się obudowie i odnalezienie miniaturowych otworów. Jeśli je znajdziemy, zajrzyjmy czym prędzej do instrukcji obsługi laptopa. Być może to właśnie jest nasz reset. W ostateczności zawsze pozostaje wizyta w serwisie komputerowym.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami na portalu Internet Asap.

Author

Udostępnij