Strona głównaKomputeryZnaki na komputerze

Znaki na komputerze

AUTOR

Kategorie

Znaki na klawiaturze komputera

Większość z nas posiada w mieszkaniu komputer, ale czy na pewno używamy go w odpowiedni sposób? Czy umiemy zapisać wszystkie znaki i symbole na klawiaturze? O tym i wielu innych rzeczach w tym artykule.

Świat komputerów

XIX wiek jest często określany jako wiek technologii. Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez sprzętów pozostawiających nas w łączności ze światem. Pozwalają nam one mieć naprawdę wiele narzędzi pod reką, w jednym momencie. Dla wielu osób technologia jest także źródłem pracy i zarobku, przeważnie pracując na laptopie czy komputerze. A wszystkie tego typu sprzęty łączy jedna rzecz, a jest to klawiatura. Niby dla każdego banał, każdy, kto potrafi rozróżniać litery, będzie w stanie z niej korzystać. Ale czy na pewno? O ile sprawa zwykłych liter jest banalnie prosta, tak sprawa znaków polskich wydaje się już nieco bardziej skomplikowana,  nie mówiąc już o znakach specjalnych, o których wiedzę zdają się mieć tylko programiści. Więc jak korzystać z klawiatury? Co należy o niej wiedzieć?

Polskie znaki na klawiaturze

Język polski jest określany, jako drugi (zaraz po chińskim), najtrudniejszy język świata. Niewątpliwie jest to również zasługa naszych znaków, które są używane tylko w naszym języku. Mowa tutaj o ą,ę,ł,ó,ż,ź,ć,ś. Wiele osób, szczególnie starszych, może mieć problem z napisaniem ich w komputerze, gdyż nie są to znaki widoczne na pierwszy rzut oka. Więc jak je napisać na klawiaturze? Będziemy do tego potrzebowali klawiszy o nazwie Alt, który znajduje się po prawej stronie spacji, należy go wcisnąć, a następnie wcisnąć klawisz “podstawowy” danej litery, np. jeśli chcemy napisać literę ś, powinniśmy najpierw wcisnąć klawisz Alt, znajdujący się po prawej stronie spacji, a następnie, trzymając ten klawisz, wcisnąć klawisz z literą s. Robimy jednakowo z o na ó, a na ą , e na ę, l na ł, z na ż, c na ć, s na ś. Wyjątek stanowi jedynie litera ź, do której nie możemy użyć klawisza z literą z, bo używamy go do zrobienia litery ż, więc zamiast tego, analogicznie wciskami klawisz z literą x.

Symbole nad liczbami

Jeśli popatrzymy w klawiaturę, nad liczbami, na tym samym klawiszu, mamy i cyfrę, od 1 do 0, ale także jakiś symbol. Jeśli jednak wciśniemy klawisz odpowiadający temu symbolowi, na ekranie wyświetli się nam cyfra. W jaki sposób uzyskać ten symbol? Wystarczy, przed wciśnięciem odpowiedniego klawisza, wcisnąć i przytrzymać klawisz Shift, nie ważne po której stronie. Normalną jego funkcją jest tworzenie litery drukowanej z normalnej (lub na odwrót, zależy od wciśniętego Caps Locka), lecz jeśli użyjemy go  w stosunku do cyfry na górze, na ekranie ukaże nam się symbol będacy na górze od cyfry. Warto wspomnieć, że jeśli szukamy znaków, których nie widzimy na klawiaturzę, system Windows daje taką opcję. należy wybrać: menu start, akcesoria, Tablica znaków. System pokaże nam tablicę znaków , a tam powinien znajdować się szukany przez nas symbol.

Co jeśli polskie znaki nie działają?

A jeżeli ktoś postępuje zgodnie z instrukcją, a Polskie znaki nadal nie działają? Czy jest to awaria klawiatury? Oczywiście jest taka opcja, ale nie jest on jedyna. Najprawdopodobniej język klawiatury został zmieniony na inny niż polski, Stąd ten problem. Aby to zmienić, należy wejść  w ustawienia naszego komputera, wybrać zakładkę czas i język, następnie wejść w zakładkę język, Następnie należy kliknąć w ikonę o nazwie Klawiatura, i ostatnim krokiem będzie metoda wprowadzania, którą trzeba zmienić na język polski. Jeśli to nie zadziała, należy udać się z naszym sprzętem do programisty.

Author

Udostępnij