Strona głównaArtykułyCzym jest Google Stadia?

Czym jest Google Stadia?

AUTOR

Kategorie

Google Stadia to usługa zaprojektowana przez Google, która niedawno trafiła w ręce gamerów. Charakteryzuje się tym, że pozwala grać bezpośrednio w przeglądarce niezależnie od posiadanego komputera. W poniższym artykule znajdziesz wszystkie informacje na temat .

Czym jest i jak działa Google Stadia?

Odpowiadając na pytanie co to Google Stadia to najprościej rzecz ujmując usługa pozwalająca na grę za pomocą strumieniowania. Umożliwia ona natychmiastowy dostęp do wszystkich gier komputerowych, ponieważ znajdują się one w specjalnej chmurze plików. Wszystkie tytuły, w które chcą zagrać osoby korzystające z tej usługi są uruchamiane na specjalnych komputerach należących do firmy Google o wysokiej mocy obliczeniowej. Dzięki temu w dowolnym miejscu na świecie zaledwie posiadając dostęp do Internetu gracze mogą włączyć ulubioną grę i cieszyć się płynną, niezakłóconą rozgrywką.

W momencie uruchomienia gry Google renderuje ją na jednym ze swoich serwerów. Dane z niego wysyłane są do użytkownika usługi, a ruchy jego myszki oraz klawiatury rejestrowane i dostarczane do komputera firmy. Należy jednak pamiętać, że Google Stadia daje dostęp tylko do niektórych gier, znajdujących się w jej sklepie. Nie ma możliwości przeniesienia posiadanych już tytułów z innych platform. Jest to zatem jedyna wada tej usługi, ponieważ wymusza ona ponowne zakupienie wcześniej posiadanej gry.

Premiera Google Stadia odbyła się w 2019 roku początkowo tylko w niektórych krajach. Począwszy, naturalnie, od Stanów Zjednoczonych, usługa rozprzestrzeniała się obejmująć takie kraje jak Wielka Brytania, Kanada, Norwegia czy Belgia. Do Polski dotarła 7 grudnia 2020 roku.

Google Stadia – wymagania

Zasadniczo można stwierdzić, że Google Stadia posiada tylko jedno wymaganie. Jest nim dostęp do łącza Internetowego. W momencie premiery Google podało konkretne wymagania, które określają przy jakiej przepustowości można grać w konkretnej rozdzielczości. Prezentują się one w następujący sposób:

  • minimalna wartość to 10Mbps – pozwala ona grać w rozdzielczości 720p
  • 20Mbps daje szersze możliwości – pozwala grać w rozdzielczości 1080p, w 60 klatkach na sekundę oraz z jakością dźwięku 5.1
  • 35Mbps umożliwia rozgrywkę w 4K, z włączoną funkcją HDR, dźwiękiem jakości 5.1 oraz w 60 klatkach na sekund

Dodatkowo firma Google sugeruje, by opóźnienie łącza nie przekraczało 40ms. Wymagania te obowiązują również w przypadku gry na telefonie. Wtedy, by korzystać z Google Stadia, konieczne jest pobranie aplikacji Google Stadia, dostępnej zarówno dla użytkowników systemu IOS jak i na Androidzie.

Jaka jest cena usługi?

Cena korzystania z Google Stadia wynosi 39zł miesięcznie, jednak pierwszy miesiąc jest darmowy. Pozwala to użytkownikom na przetestowanie systemu i sprawdzenie, czy ich łącze pozwala na swobodną rozgrywkę. 

Author

Udostępnij