Strona głównaBlogArytmia serca - co to za choroba? 

Arytmia serca – co to za choroba? 

AUTOR

Kategorie

Arytmia serca to zaburzenia rytmu tego mięśnia. Cechuje je przyspieszenie, zwolnienie i nieregularność w jego funkcjonowaniu. U niektórych zaburzenia rytmu serca przebiegają zupełnie bezobjawowo. Natomiast w innych przypadkach stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Czym wyróżnia się arytmia serca i jak się ją leczy? Poznaj odpowiedzi na te pytania. 

Czym charakteryzuje się arytmia serca? 

Arytmia serca to choroba, która polega na zaburzeniu rytmu tego mięśnia. Aby jednak dokładnie zrozumieć na czym polega, warto poznać zasady pracy serca. Przede wszystkim serce składa się z czterech komór, w tym dwóch przedsionków i dwóch komór. Budowa obejmuje także rozrusznik, czy węzeł zatokowo-przedsionkowy. Ten fragment znajduje się w prawym przedsionku i odpowiada za kontrolowanie rytmu pracy serca. W węźle wytwarzany jest impuls elektryczny, który inicjuje każde uderzenie. Impulsy powodują skurcze mięśni przedsionków oraz pompowanie krwi do komór. Zdrowe serce kurczy się rytmicznie, a częstość uderzeń wynosi od 60 do 100 na minutę. Warto jednak wiedzieć, że rytm pracy serca jest zależny od wieku. W okresie płodowym jest najwyższy, a potem spowalnia. Jednak w przypadku zaburzeń praca mięśnia sercowego jest zbyt szybka, lub za wolna i nierytmiczna. 

Wśród arytmii serca możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje – bradykardię oraz tachykardię. Ta pierwsza charakteryzuje się zbyt wolną pracą serca. Warto jednak zaznaczyć, że u sportowców wolny puls jest zjawiskiem naturalnym i nie trzeba się go obawiać. Co ważne, bradykardia najczęściej przebiega bez objawów, dlatego rzadko się ją leczy. Gdyby jednak zaburzenie znacznie utrudniało funkcjonowanie, to można wszczepić pacjentowi rozrusznik serca. Natomiast w przypadku tachykardii serce pracuje za szybko oraz nieregularnie. 

Jak leczy się arytmię serca? 

Dobór odpowiedniej metody leczenia przebiega na podstawie charakterystyki zaburzenia. W przypadku lekkiej arytmii nierzadko wystarczająca okazuje się zmiana stylu życia na zdrowszy. Kluczowa jest regularna aktywność fizyczna oraz zbilansowana dieta. Warto jednak monitorować na bieżąco pracę serca. Pomoże Ci w tym domowe urządzenie do EKG – Kardia Mobile 6L https://arytmiaserca.pl/produkt/kardia-mobile-6l/. Jest to sześciokanałowe urządzenie, które umożliwia kontrolę rytmu pracy serca. Co ważne, obsługa jest prosta i nieczasochłonna. Urządzenie jest wielkości karty kredytowej, dzięki temu możesz je zawsze mieć przy sobie. Natomiast poważniejsze zaburzenia leczy się przy pomocy środków farmakologicznych, czy z pomocą rozrusznika. 

Author

Udostępnij