Strona głównaBlogCo to jest cyberstalking i kiedy warto go zgłosić?

Co to jest cyberstalking i kiedy warto go zgłosić?

AUTOR

Kategorie

Internet to miejsce, które daje wiele możliwości. Niestety nie każda osoba wykorzystuje te możliwości w dobry sposób i dopuszcza się przestępstw w cyberprzestrzeni. Stalking to stosunkowo nowe przestępstwo jednak doczekało się już swojego miejsca w kodeksie karnym. Takie działanie polega na wzbudzeniu w ofierze poczucia zagrożenia oraz naruszenia jej prywatności. Stalking to nie tylko działanie w realnym życiu, coraz więcej osób dopuszcza się tzw. cyberstalkingu. Polega on na podszywaniu się pod inną osobę oraz wykorzystywaniu jej wizerunku w celu wyrządzenia szkody materialnej lub osobistej.

Czym jest cyberstalking i kiedy można o nim mówić?

Cyberstalking opiera się na nękaniu innej osoby w cyfrowym świecie. Obejmuje on wiele różnych zachowań, których wspólnym mianownikiem jest uporczywe i złośliwe zamieszczanie w internecie nieprawdziwych informacji na temat danej osoby. Cyberstalking to notoryczne ośmieszanie innej osoby w różnych miejscach w internecie np. na forach, w social mediach i na grupach dyskusyjnych. Osobie, która dopuszcza się takiego zachowania, zależy na tym, aby jej ofiara czuła się bezbronna i osaczona. Często jest to też podszywanie się pod daną osobę w internecie i tworzenie w ten sposób jej fałszywego obrazu. Ofiary cyberstalkingu bardzo często nie są w stanie normalnie funkcjonować, tracą chęć do życia i nie wiedzą jak poradzić sobie z problemem.

Kiedy zgłosić cyberstalking i jak sobie z nim radzić?

Ofiary stalkingu obawiają się zgłosić działania przestępcy w obawie przed tym, że będzie chciał się on na nich zemścić. Należy jednak pamiętać, że cyberstalking to przestępstwo, które należy niezwłocznie zgłosić w momencie, gdy padniemy jego ofiarą. Stalking w internecie, który nie zostanie zgłoszony, może trwać wiele tygodni, a nawet miesięcy, ponieważ stalker będzie czuł się bezkarny. Im dłużej ofiara zwleka ze zgłoszeniem problemu, tym gorsze działania może podejmować przestępca.

Jak sobie radzić z cyberstalkingiem po zgłoszeniu go na policję? Można m.in. skorzystać w usług firmy, która „czyści” internet ze wszelkiego rodzaju nieprawdziwych informacji. Specjaliści usuną z internetu treści, które są efektem działania cyberstalkingu. Stałe monitorowanie internetu i zabezpieczenie dowodów działań stalkera jest niezbędne, jeśli chcesz udowodnić, że dana osoba popełniła przestępstwo.

Kolejnym krokiem jest skorzystanie z pomocy kancelarii prawnej. Ofiarą takiego przestępstwa może paść każdy – celebryta, przedsiębiorca, a nawet zwykły człowiek. Należy przeciwdziałać działaniom stalkerów, dlatego ofiary przestępstwa nie powinny czekać, aż sytuacja sama się rozwiążę.

Author

Udostępnij