Strona głównaBlogCo warto wiedzieć o soundbarach zanim zdecydujesz się na zakup?

Co warto wiedzieć o soundbarach zanim zdecydujesz się na zakup?

AUTOR

Kategorie

Wielbiciele filmów i seriali na pewno doskonale orientują się w możliwościach, które może im dać współczesna technologia. Nie zawsze jest możliwość pójścia do kina – czasami lepiej i bezpieczniej jest pozostać w domu. Nie znaczy to jednak, że nie można sobie zafundować wręcz kinowych doznań. Technologia stoi tu po stronie ludzi, którzy uwielbiają wysoką jakość obrazu i dźwięku. W tym drugim może pomóc soundbar. Nie tylko audiofile chcą cieszyć się możliwie najczystszą i głęboką warstwą dźwięku – w końcu słuchanie takich rzeczy przynosi całkiem sporo przyjemności. Podnosi też filmowe doznania na zupełnie nowy poziom. Oczywiście, filmy można oglądać po prostu na telewizorze lub korzystając z kina domowego, ale jeśli jest taka możliwość, by uczynić ten proces jeszcze bardziej przyjemnym, warto to zrobić. To szczególnie ważne dla wszystkich, którzy uwielbiają filmy, uwielbiają chodzić do kina i chcą, by w ich domach atmosfera była zbliżona właśnie do tej, którą dają kina – a to jest jak najbardziej możliwe, trzeba tylko odpowiednio się przygotować. Jednym z urządzeń, które ci w tym pomogą jest właśnie soundbar. Czym jest? Jakie parametry mają znaczenie przy jego wyborze? Czy trudno jest podłączyć go do telewizora? Czy soundar jest epszy od kina domowego? Przekonaj się!

  1. Co to jest soundbar?
  2. Jakie parametry mają znaczenie, jeśli chcesz kupić soundbar?
  3. Jak wygląda podłączenie soundbaru do telewizora?
  4. Soundbar czy kino domowe – co jest lepsze?

Czym jest soundbar?

Soundbar to słowo, które pochodzi z języka angielskiego i jest połączeniem dwóch innych słów “sound”, czyli dźwięk oraz “bar” czyli “belka”, “pręt”, “poprzeczka”. W Polsce powszechne jest używanie angielskiej nazwy urządzenia, ale jeśli pokusić się o tłumaczenie to w języku polskim można spotkać się już z określeniami “głośnik w formie listwy”, “listwa dźwiękowa”, a nawet nieco zabawnie brzmiącą “grajbelką”. Wyróżnia się dwa typy soundbarów ze względu na ich konstrukcję. Pierwszym jest soundbar jednoelementowy, drugim typem zaś sounbar wieloelementowy. Jednoelementowe – jak sama nazwa wskazuje – składają się z jednego elementu, co powoduje, że nie ma łatwiejszego i szybszego sposobu na to, by poprawić dźwięk z telewizora. Soundbary wieloelementowe zaś mają dwa lub więcej elementów, które ze sobą odpowiednio współgrają po właściwej konfiguracji.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przed zakupem soundbaru?

Jeśli interesują cię soundbary, na pewno chcesz poprawić jakość dźwięku, który płynie z twojego telewizora i zapewnić sobie o wiele lepsze doznania dźwiękowe podczas oglądania filmów i seriali. Na co więc warto zwrócić uwagę, jeśli chcesz kupić taki soundbar? Przede wszystkim zastanów się, czy wystarczy ci taki jednoelementowy, czy może celujesz w ten wieloelementowy, który jest nieco trudniejszy w montażu i ustawieniach, ale zapewnia naprawdę niepowtarzalne doznania dźwiękowe. Zastanów się, czy zależy ci na tym, by twój soundbar miał możliwość łączenia się za pomocą bluetooth, a jeśli tak, pamiętaj, by sprawdzić wszystkie parametry – to nie jest jeden, uniwersalny sposób łączności i dwa soundbary, nawet bardzo do siebie zbliżone, mogą mieć do tej kwestii zupełnie inne podejście, co może znacząco utrudnić ci korzystanie z tego sposobu łączności. Pamiętaj też, że nie wszystkie soundbary mają piloty. Być może spotkałeś się już z taką opinią i jest ona, jak najbardziej prawdziwa. Wszystko sprowadza się do kwestii czysto finansowych. Część producentów celowo decyduje się na zrezygnowanie z tego dodatku i wypuszcza na rynek soundbary, które nie mają pilota, co obniża ich koszty produkcji i w rezultacie także cenę końcową. Oczywiście, brak pilota, to nieco mniejszy komfort, dlatego to też musisz mieć na uwadze – przemyśl czy pilot ci potrzebny i  jeśli tak, to poszukaj modelu, który będzie w niego wyposażony. Jeśli chcesz kupić soundbar, zajrzyj tutaj: https://www.neonet.pl/kina-domowe/soundbary.html, znajdziesz tutaj szeroki wybór soundbarów, co pozwoli Ci najlepiej zorientować się w sytuacji i wybrać coś najlepszego dla siebie.

Jak podłączyć soundbar do telewizora?

Nie można tutaj stworzyć uniwersalnej instrukcji jak podłączyć soundbar do telewizora. Wszystko zależy bowiem od odpowiedniego modelu – tak telewizora, jak i soundbaru. Dużo zależy też od tego, czy soundbar jest wielo- czy jednoelementowy, a także jakimi wejściami dysponuje – tak telewizor, jak i właśnie soundbar. Bo w dużej mierze wszystko sprowadza się do odpowiednich kabli. Zawsze sprawdzaj wymagania i możliwości sprzętowe – swojego telewizora i soundbaru. To naprawdę wiele ci ułatwi i pozwoli szybciej cieszyć się krystaliczną jakością dźwięków.

Co lepsze – soundbar czy kino domowe?

Bez wątpienia soundbar to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy mają stosunkowo mało miejsca, a chcą się cieszyć jak najlepszą, krystaliczną wręcz jakością dźwięku. Wystarczy go podłączyć do telewizora, by było to możliwe. Nadal jednak kino domowe to sprzęt, którego nie należy lekceważyć, bo – choć zajmuje miejsce – też potrafi podnieść doznania na kinowy poziom.

Author

Udostępnij