Strona głównaBlogCzy rozwój technologiczny to tylko same plusy?

Czy rozwój technologiczny to tylko same plusy?

AUTOR

Kategorie

Ludzie od wieków dążą do tego żeby poprawić sobie warunki życia. Ułatwianie podstawowych procesów rządzących naszym życiem jest jak najbardziej potrzebne. Będąc nastawionym na wygodę i ułatwienie sobie życia skłaniamy się ku rozwojowi technologii. Nie ma w tym nic zdrożnego, aczkolwiek, trzeba pamiętać o tym żeby nie popaść w przesadę.

Technologia a rozwój cywilizacji

Patrząc wstecz, największy rozwój technologiczny nastąpił i w dalszym ciągu trwa nieprzerwanie od ponad 100 lat. Wcześniej te zmiany nie były tak drastyczne jak w dzisiejszych czasach. Wtedy zanim nastąpił jakiś przełom, potrzeba było, co najmniej jednego pokolenia, aby było to widoczne. Na chwilę obecną za życia jednego człowieka można dostrzec klika znaczących zmian. Nie chodzi tylko o pojawienie się samochodów czy to, że człowiek w krótkim czasie opanował przestworza. Chodzi też o takie proste sprawy jak na przykład pojawienie się zmywarek w większości domów czy tez lodówek, które jeszcze 100 lat temu nie miały racji bytu. Jak więc widzimy technologia w dalszym ciągu prze do przodu i nie zanosi się na to żeby ten rozwój miał zwolnić, wręcz przeciwnie, cały czas przyspiesza.

Za i przeciw

Jest wiele plusów rozwoju technologicznego z istnienia, których nie zdajemy sobie sprawy. Nie musimy się martwić zmywaniem naczyń, ponieważ zrobi to za nas maszyna. Możemy w swoich domach magazynować większe ilości jedzenia, nie martwiąc się tym, że nam się ono popsuje ze względu na wysoką temperaturę otoczenia. Każdy z nas posiada na dzień dzisiejszy swój własny smartfon, który umożliwia nam porozumiewanie się z ludźmi bez ograniczeń i na duże odległości. Taki postęp jeszcze kilkadziesiąt lat temu był w sferze marzeń naukowców, a dzisiaj ich marzenia się spełniają. Niestety pęd technologiczny niesie też za sobą pewne niebezpieczeństwa. Jednym z najbardziej dostrzegalnych jest coraz większy brak czasu. Mimo tych wszystkich urządzeń, które teoretycznie mają go nam pomóc oszczędzać, dostajemy w swoje ręce coraz więcej innych urządzeń, które domagają się naszej uwagi. Często też nie zdajemy sobie sprawy z tego, na jakie promieniowanie jest narażone nasze ciało znajdujące się w zasięgu wielu nadajników.

Jak żyć?

Jak wielu ekspertów znajduje się na tym świecie tak też wiele opinii znajdziemy na temat tego czy technologia nam służy czy też nie. Najważniejsze w tym temacie jest to, co przedstawia swoją wartość na innych płaszczyznach życia, a mianowicie umiar.

Korzystanie z dobrodziejstw technologii jest jak najbardziej wskazane, ale nie można pod nią podporządkowywać swojego życia. Właśnie umiar jest odpowiedzią na pytanie, w jakim stopniu korzystać z technologii.

Author

Udostępnij