Strona głównaBlogCzy warto założyć wspólne konto bankowe?

Czy warto założyć wspólne konto bankowe?

AUTOR

Kategorie

Wspólne konto bankowe to duże ułatwienie dla osób, które chcą się ze sobą dzielić swoimi dochodami. Na takie rozwiązanie zazwyczaj decydują się małżeństwa, które wspólnie zarządzają swoimi wydatkami oraz oszczędnościami. Warto jednak wiedzieć, że wspólne konto nie jest zarezerwowane jedynie dla małżeństw. Mogą je założyć także osoby, które nie są w związku sformalizowanym. Zobacz czy warto założyć wspólne konto bankowe i na czym ono polega.

Wspólne konto bankowe – dla kogo?

Mimo że na prowadzenie wspólnego konta bankowego najczęściej decydują się pary po ślubie, to jest to produkt kierowany do znacznie szerszej grupy odbiorców. Nie tylko małżeństwa chcą się dzielić swoimi dochodami i wspólnie zarządzać domowym budżetem. Z tego powodu bank oferuje konta dla dwojga nie tylko parom. Mogą założyć je członkowie rodziny np. mama z dzieckiem, brat z siostrą czy nawet dwie koleżanki. Nie istnieje żaden zapis mówiący o tym, że wspólne konto mogą założyć tylko osoby spokrewnione, a najlepiej te, które są w związku małżeńskim. Równie dobrze wspólne konto mogą posiadać osoby ze sobą niespokrewnione. Tak naprawdę jedynym warunkiem jest to, aby obie osoby miały pełnie zdolności prawnych. Osoby zakładające takie konto nie mogą być niepełnoletnie lub ubezwłasnowolnione. Dodatkowym warunkiem jest to, aby współwłaściciele wspólnego konta byli rezydentami tego samego kraju i rozliczali się w tym samym kraju pod względem podatków.

Zalety posiadania wspólnego konta

Wspólne konto działa podobnie jak rachunek indywidualny. Jedyną różnicą jest to, że do konta mają równy odstęp dwie osoby. Współwłaściciele posiadają karty kredytowe oraz dostępy do aplikacji mobilnej i bankowości internetowej. Mogą płacić kartą oraz wypłacać pieniądze z bankomatów. Zaletą posiadania takiego konta jest to, że zarządzanie wspólnymi wydatkami jest łatwiejsze https://habzafinanse.com.pl/wspolne-konto-bankowe-jak-dziala/. To też dobre rozwiązanie dla par, w których tylko jedna osoba zarabia, a druga nie ma własnych pieniędzy, ale potrzebuje do nich dostępu. Posiadanie wspólnego konta bankowego może też usprawnić wspólne oszczędzanie pieniędzy. Jeśli jeden współwłaściciel konta doskonale zarządza finansami, to z pewnością zadba o to, aby ze wspólnego konta nie znikało zbyt dużo pieniędzy. Obserwowanie przepływu pieniędzy w związku jest wtedy łatwiejsze i szybciej można zauważyć nieprawidłowości oraz sposób na ewentualne oszczędności, którego wcześniej się nie dostrzegało.

Author

Udostępnij