Strona głównaBlogCzym jest pompa insulinowa?

Czym jest pompa insulinowa?

AUTOR

Kategorie

Zastosowanie pompy insulinowej dotyczy terapii stosowanej u pacjentów z cukrzycą typu 1. Ma ona za zadanie kontrolować i leczyć tę chorobę, jednocześnie podnosząc jakość życia diabetyków. Czym cechuje się to urządzenie? Jakie posiada zalety? Jak działa pompa insulinowa?

Czym jest pompa insulinowa?

Pompa insulinowa to niewielkie urządzenie elektroniczne, dzięki któremu cukrzycy mogą zadbać o odpowiedni poziom glukozy we krwi. Sprzęt posiada komorę wraz ze zbiornikiem z insuliną. Okazuje się, że insulina ratuje życie choremu i zapobiega rozwojowi powikłań związanych z cukrzycą. U zdrowych ludzi insulinę produkuje trzustka, natomiast u chorych ten hormon jest podawany dzięki pompie insulinowej. Dawkowanie dokładnej ilości aplikowanej insuliny jest konsultowane z lekarzem.

Jeszcze kilka lat temu leczenie z użyciem takiej pompy było  dosyć drogie. Aktualnie urządzenie jest łatwo dostępne dla dzieci, jak i dorosłych. Cena zależy od danego modelu, dostępnych funkcji, czy producenta. Sama insulina jest objęta refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia.

Rodzaje pomp insulinowych

Na rynku znajdziemy dwa rodzaje pomp dla diabetyków:

  • OPI, czyli osobistą pompę insulinową – jest wyposażona w mały zbiornik na insulinę, może być sterowana pilotem lub ręcznie. Dawki insuliny są tutaj wprowadzane do krwi dzięki iniekcji.
  • Wszczepienną pompę insulinową – jest wyposażona w zbiornik na insulinę o większej pojemności. Urządzenie wszczepia się pod skórę nad mięśniem prostym brzucha, a insulina podawana jest do jamy otrzewnej. Takie rozwiązanie cieszy się dużym zainteresowaniem na rynku.

Terapia osobistą pompą wiąże się z naśladowaniem czynności trzustki. Organizm danej osoby otrzymuje jeden rodzaj insuliny, jaka działa już  po 10 minutach od podania, przez kolejne 3-4 godziny. Plusem jest fakt, że pompa insulinowa działa bez przerwy, a wlewy są dokonywane w dwóch trybach. Mamy tutaj do czynienia z dawką podstawową i dodatkową dawką insuliny (czyli na żądanie). Nowoczesne urządzenia ułatwiają codzienne życie osobom chorym na cukrzycę.

Author

Udostępnij