Strona głównaBlogDobre hasło pomoże Ci się chronić

Dobre hasło pomoże Ci się chronić

AUTOR

Kategorie

Hasła to dziś podstawa bezpieczeństwa. Nie da się poruszać po internecie bez założenia konta na portalach społecznościowych albo przynajmniej nie mieć konta w banku. Podstawą tego są właśnie hasła, które dają nam dostęp do naszych danych. To od nich zależy nasze bezpieczeństwo, dlatego warto wybrać sobie dobre hasło. Ale co tak naprawdę sprawi, że będzie ono silne i pomoże nam się lepiej zabezpieczyć?

Podział hasła na słabe, średnie i silne
Zapewne zakładając jakiś czas temu konto na jakimś profilu, zauważyłeś, że strona ocenia siłę twojego hasła. Silne hasło zazwyczaj było określane, gdy użyliśmy liter, cyfr i tak zwanych znaków specjalnych. Dlaczego to właśnie taka kombinacja była najlepsza? Ponieważ była znacznie cięższa do odkrycia przez dekodujący algorytm. Dziś częściej spotkamy się z tak zwanym sugerowanym hasłem, czyli hasłem, które podpowiada nam sama strona internetowa. Jeśli przyjrzymy się kilku takim propozycjom, zauważymy, że składają się one z tego samego: cyfr, znaków specjalnych i liter. I ponownie odnosi się to do algorytmów, bo tak naprawdę to one zgadują nasze hasło.

To nie osoba hakuje konta
Wiele osób ustawia sobie na hasła słowa, które coś dla nich znaczą. Niestety bardzo często może się to dla nich skończyć źle. Wychodzimy bowiem z założenia, że na nasze konto może włamać się albo ktoś, kto dobrze nas zna, albo ktoś, kto będzie fizycznie siedział przed komputerem i ręcznie wpisywał losowe hasła. Tak nie jest i to może nawet lepiej. Zamiast tego robią to programy stworzone po to, żeby maksymalnie szybko sprawdzać różne kombinacje liczb i cyfr. Właśnie do tego odnosi się „silne” hasło i wszelkiego rodzaju generatory haseł. Im dłuższe hasło i bardziej przypadkowe, tym trudniej będzie algorytmowi odgadnąć je i włamać nam się na konto.

Jak działa taki algorytm?
Algorytm nie myśli, jest zaprogramowany, nie traci więc czasu na wymyślanie nowych kombinacji, bo ma je już wgrane. Istnieją programy, które badają, jakie najczęściej wybieramy hasła do ochrony swoich kont. To właśnie od nich algorytm rozpoczyna swoją pracę. Przechodzi przez sto lub tysiąc takich popularnych haseł, a jeśli to się nie uda, wpisuje hasła złożone z pojedynczych słów lub całe zdania. Na szczęście często na tym kończy się dokładność, a zaczyna losowanie. Algorytm po wyczerpaniu pewnej puli kodów zaczyna tworzyć je sam, losowo, a szansa, że trafi w taki sposób, jest naprawdę znikoma. Dlatego dobrze jest od czasu do czasu skorzystać z generatora haseł.

Czym jest generator haseł?
Generatory haseł działają bardzo prosto: po prostu losują nam hasło. W wielu z nich możemy określić, jakie znaki chcemy, żeby nasze hasło zwierało. Możemy też zaznaczyć, czy chcemy w nim duże i małe litery, czy może tylko litery z polskiego alfabetu. Takie generatory losują hasła w sposób zupełnie przypadkowy, dzięki czemu dostajemy sto procent pewności, że żaden oparty na konkretnym kodzie wirus ich nie odgadnie i niemal stuprocentowe bezpieczeństwo. Generatory haseł są bezpłatne, często nie musisz się nigdzie logować, a już tym bardziej podawać żadnych swoich danych, więc właściciele generatorów nie włamią Ci się później na żadne konto.

Author

Udostępnij