Strona głównaBlogDzieci w internecie - na jakie zagrożenia są narażone korzystając z sieci...

Dzieci w internecie – na jakie zagrożenia są narażone korzystając z sieci i w czym mogą pomóc programy antywirusowe?

AUTOR

Kategorie

Współcześnie bez Internetu nie wyobrażamy sobie życia. Globalna sieć oprócz niezliczonej liczby zalet, posiada też wady – zagrożenia, na które narażeni są szczególnie najmłodsi użytkownicy Internetu. Łatwość ulegania niebezpiecznym zachowaniom wynika z braku wyrobionego instynktu samozachowawczego oraz braku świadomości zagrożeń. 

To rodzice i opiekunowie są tymi osobami, które powinny uczyć bezpiecznego korzystania z Internetu oraz zabezpieczyć telefon i laptopa instalując programy antywirusowe. Na co konkretnie narażone są dzieci, które wchodzą w świat Internetu? Warto znać niebezpieczeństwa kryjące się w sieci, a następnie wiedzę ta przekazać najmłodszym. Z czym dziecko może spotkać się w sieci?

Przemoc przez Internet, czyli cyberprzemoc

Współczesne dziecko korzysta z różnych serwisów społecznościowych, na których zakłada profile. Media społecznościowe w służą dobrym celom jakimi mogą być: budowanie relacji, edukacja, rozrywka. Mogą być również wykorzystane wbrew swojemu przeznaczeniu, będąc polem działania cyberprzestępcy. Cyberprzestępcą nie musi być doświadczony haker. Zazwyczaj jest nim rówieśnik, który włamuje się na konto, podszywa pod jego właściciela oraz publikuje ośmieszające treści.

Dziecko może być nękane za pośrednictwem e-maili, serwisów społecznościowych, komunikatorów lub doświadczyć udostępnienia kompromitujących materiałów przechowywanych na poczcie lub wirtualnych dyskach.

Warto o tym wiedzieć i reagować na symptomy doświadczania przez dziecko cyberprzemocy. Samo bowiem z reguły nie przyzna się przed dorosłymi, że spotyka je coś złego w Internecie.

Kradzież danych osobowych dziecka i jego bliskich

Dane osobowe wskazują na konkretnego człowieka. Posiadając je przestępca może zaatakować dziecko, zaszantażować je, zbliżyć się do rodziców lub zorganizować włamanie do domu. Dziecko w Internecie jest ufne, szczególnie jeśli oszust jeszcze bardziej staje się to zaufanie rozbudzić. W ten sposób z łatwością otrzyma dane jak numer telefonu, adres zamieszkania, nazwa szkoły, do której uczęszcza dziecko, lokalizacje, w których przebywa w czasie wolnym. Przestępca może być bardziej zachłanny i na przykład wyłudzić od niego więcej informacji na przykład numer konta bankowego rodziców, numery kart bankowych.

Wyłudzenia finansowe

Zagrożenie kryją się również we wszelkiego rodzaju serwisach, które w zachęcają dzieci do płacenia za dostępy, za dodatkowe treści, za dodatki do gier. Praktyka taka może przybrać formę mikropłatności, czyli wymagania wpłacenia niewielkich kwot lub bezpłatnego SMSa, aby uruchomić cykliczne pobieranie wysokich opłat, na które dziecko wcale nie chciało się zgodzić.

Seksting

To nasilające się zjawisko, które polega na udostępnianiu intymnych zdjęć i nagrań za pośrednictwem serwisów internetowych, w celu uzyskania określonych profitów. Nikt nie zmusza dziecka do obnażania się. Jednak materiały pozyskane w ten sposób, są wykorzystywane zawsze na szkodę udostępniającego.

Uzależnienie od Internetu

Uzależnienie od Internetu to współcześnie wielki problem. W dzisiejszych czasach dziecko spędza całe dnie z telefonem w ręku lub  przesiaduje długie godziny przed ekranem komputera. Wirtualny świat jest ciekawy, rozwijający, niestety również łatwo wciąga. Początki uzależnienia wydają się niewinne, jednak ich przegapienie otwiera drogę, z której trudno zawrócić. Symptomami niezdrowego przywiązania do sieci jest izolowanie się dziecka od otoczenia, problemy z kontaktami społecznymi, zaburzenia psychiczne, pogorszenie wyników nauki, gorszy stan fizyczny.

Jak dbać o bezpieczeństwo najmłodszych podczas korzystania z Internetu?

Rozmowa, kontrola i odpowiednie zabezpieczenia, jak programy antywirusowe, to trzy elementy ochrony dziecka w sieci. Rozmowa rodzica z dzieckiem, powinna wskazać pozytywne strony Internetu i uczulić na zagrożenia, jakie w nim się znajdują. Warto zapewnić pociechę, że w trudnej sytuacji, zawsze może zwrócić się o pomoc. Warto regularnie przeglądać historię w przeglądarce i sprawdzać komunikatory dziecka oraz wspólnie korzystać z sieci. Przed niektórymi zagrożeniami nie da się ochronić w ten sposób, dlatego specjaliści tworzą programy antywirusowe, które za internautów kontrolują proces wymiany informacji.

Internet jest dobrodziejstwem dla dziecka. Wprowadzając je w cyfrowy świat, warto jednak nauczyć je bezpiecznego korzystania z Internetu oraz uwrażliwić na pewne zagrożenia i nieodpowiednie zachowania innych użytkowników.

Author

Udostępnij