Strona głównaBlogJak nauczyć się programowania?

Jak nauczyć się programowania?

AUTOR

Kategorie

Chcesz zostać programistą, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Na początek powiedzmy sobie szczerze – nie będziesz (przynajmniej na początku) zarabiać po 10000 zł miesięcznie. Potrzebne jest doświadczenie i wiedza, aby tyle zarabiać. Ale nie owijając w bawełnę przejdźmy od razu do sedna. Oto trzy najpopularniejsze ścieżki do zostania programistą:

Studia

Studia to bardzo dobry sposób na wejście do świata informatyki. Najdłuższa z możliwych dróg, ale jednocześnie sprawdzona i zapewniająca wszechstronną wiedzę. Mimo tego, że przy tej ścieżce będziemy musieli poświęcić parę lat naszego życia, zawsze polecam ją. Dlaczego? Bo nigdzie nie dostaniemy tak ugruntowanej wiedzy. Na studiach możemy eksperymentować i… popełniać błędy bez konsekwencji. Pamiętaj jednak, aby tego czasu nie zmarnować. Jeżeli nie będziesz wykorzystywał możliwości swojej uczelni na nic zda się nauka programowania na studiach. Jeżeli jednak jesteś już po trzydziestce? Co wtedy? Czy drzwi do programowania bezpowrotnie się zamknęły? Oczywiście, że nie! Spróbuj innych metod.

Samodzielna nauka

Jesteś już starszy? A może nie wiesz czy programowanie naprawdę Ciebie interesuje? Polska uczelnia wypełnia znamiona tylko jednego znaczenia słowa studiować. Drugim znaczeniem jest gruntownie poznawać, badać coś. Więc jeśli chcesz nauczyć się sam programowania musisz zakasać rękawy, włączyć internet i zacząć. Początek jest najtrudniejszy. Na początek polecam język C++. Inne języki czerpią z niego garściami. Skąd czerpać wiedzę? Na początek polecam blog pasja-informatyki.pl oraz kanał na YouTube Pasja informatyki. Oprócz tego możesz także postudiować książkę C++. Przewodnik dla początkujących autorstwa Alexa Allaina. Warto także zdawać sobie sprawę, że bez dużego samozaparcia oraz motywacji, trudno będzie Ci osiągnąć sukces.

Szkoły programistyczne

Jeżeli nie masz wystarczającej motywacji, dużo lepiej będzie Ci skorzystać z firmy oferującej naukę programowania. Zazwyczaj takie kursy trwają kilka tygodni lub miesięcy i zakończone są większym egzaminem. Skupiają się one tylko na ważnych umiejętnościach praktycznych. Nie uzyskasz tam wszechstronnej wiedzy, a raczej powierzchowną wiedzę na temat najpotrzebniejszych wiadomości. Zaletą tej drogi jest to, że twój mentor (nauczyciel) będzie cię wspierał i pomagał tobie, a czas nauki jest znacznie krótszy od nauki na uczelni. Dodatkowo nie będziesz musiał sam szukać materiałów do nauki.

Podsumowanie

Osobiście najbardziej polecam studia i szkoły programistyczne. Odradzam natomiast samodzielną naukę. Udanego programowania!

Author

Udostępnij