Strona głównaBlogJak sprawdzić pozycjonowanie strony? Gdzie zobaczyć wyniki działań SEO?

Jak sprawdzić pozycjonowanie strony? Gdzie zobaczyć wyniki działań SEO?

AUTOR

Kategorie

Aktualnie działania związane z promowaniem własnej firmy oraz pozyskiwaniem klientów w dużej mierze mają miejsce w sieci. Usługą, na którą decyduje się wiele przedsiębiorców, jest pozycjonowanie strony. Na rynku znaleźć można wyspecjalizowane w tym zakresie agencje. Jak sprawdzić wyniki ich pracy?

Czym jest pozycjonowanie stron?

Pozycjonowanie stron to szereg czynności podejmowanych przez specjalistów. Ich celem jest wyświetlanie na jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania konkretnej strony lub podstrony na wybrane frazy kluczowe. Ich dobór jest niezwykle istotny dla całego procesu SEO. Więcej informacji na temat pozycjonowania znaleźć można na stronie jednej z katowickich agencji: https://bizzit.eu/pozycjonowanie-stron/. Warto podkreślić, że dużo lepsze efekty w krótszym czasie zaobserwować można, zlecając działania związane z pozycjonowaniem firmom zewnętrznym, niż prowadząc samodzielne prace bez wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. W związku z tym nie będziemy ich opisywać, a skupimy się na możliwościach zweryfikowania efektów, które daje profesjonalne pozycjonowanie.

Jak sprawdzić efekty pozycjonowania stron?

Efekty pozycjonowania stron zazwyczaj przedstawiane są w raportach przesyłanych przez agencje opiekujące się daną witryną. Warto jednak podkreślić, że w sieci można znaleźć narzędzia, płatne oraz darmowe, które pozwalają na samodzielne zweryfikowanie skutków przeprowadzanych prac. Przedstawiamy 4 najpopularniejsze.

Google Analytics

Google Analytics to pierwsza z możliwości na sprawdzenie statystyk związanych m.in. z liczbą użytkowników, spadkiem lub wzrostem odwiedzin danej strony bądź podstrony. Dzięki narzędziu sprawdzić można także liczbę sesji, współczynnik odrzuceń oraz czas trwania wizyty na danej stronie. Dzięki analizom można także dokładnie zweryfikować czy wybrane frazy kluczowe pozwalają na zdobycie realnych klientów, odbiorców.

Google Search Console

Google Search Console to kolejne narzędzie od Google, które pozwala sprawdzić efektywność pozycjonowania, jednak skupia się na kwestiach technicznych związanych ze stroną, a także jej indeksacji i błędach, które spowodować mogą, że strona nie wyświetla się wysoko w organicznych wynikach wyszukiwania. Pozwala także zweryfikować, ile razy dana strona została wyświetlona w wyszukiwarce, jednak nie została odwiedzona przez internautę. Dzięki wykresom oraz tabelom sprawdzić można klikalność witryny i poszczególnych fraz, co pozwala na przeprowadzenie efektywnej optymalizacji prowadzonych przez agencję działań.

Ahrefs

Narzędzia oferowane przez Google są darmowe. Przydatne bywają jednak także te płatne, które pozwalają na jeszcze dokładniejsze sprawdzenie pozycjonowania strony. Jednym z częściej wykorzystywanym, zwłaszcza przez wysokiej klasy agencje jest Ahrefs. Posiada on szereg funkcjonalności pozwalających na sprawdzenie efektowności linkowania, ale także ruchu organicznego, ilości fraz kluczowych na pozycjach od 1 do 100. Niezwykle przydatna bywa także wartość ruchu z wyszukiwarki (podawana jest w dolarach) oraz możliwość analizy najsilniejszych konkurentów w kraju. Warto podkreślić, ze narzędzie to jest dość drogie, a praca z nim wymaga pewno rodzaju wiedzy oraz doświadczenia związanego z SEO.

Senuto

Kolejnym z płatnych, ale niezwykle funkcjonalnych (a przy tym nieco łatwiejszych w obsłudze) narzędzi jest Senuto. Dzięki kilku modułom dostępnym po zalogowaniu w bardzo szybki i prosty sposób można sprawdzić widoczność strony (dane historyczne oraz aktualne), liczbę fraz w TOP3, TOP10 i TOP50, a także szacowany ruch na niej. Niezwykle praktyczne są także wykresy obrazujące zmiany w wynikach wyszukiwania najważniejszych dla danej strony fraz. Dzięki Senuto można poznać także średnią liczbę wyszukań danej frazy, potencjał ruchu w danym miesiącu. W wielu przypadkach praktyczne bywa również porównania widoczności danej strony na tle konkurencji.

Ostatnią z metod na sprawdzenie pozycjonowania się strony w Google jest wpisane określonej frazy w wyszukiwarce i sprawdzenie, na którym miejscu wyświetla się firma. Warto jednak zaznaczyć, że kolejność ta może różnić się w zależności od lokalizacji oraz indywidualnych ustawień wyszukującego, dlatego nie jest to najbardziej miarodajna metoda zweryfikowania działania SEO.

Author

Udostępnij