Strona głównaBlogJakie warunki trzeba spełnić, aby móc holować?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc holować?

AUTOR

Kategorie

Holowanie nie jest tanie, a nie każdy ma wykupione ubezpieczenie assistance. Jeśli do wypadku doszło za granicą, na przykład na terenie Niemiec, skorzystanie z lawety https://laweta-magdeburg.com.pl/ będzie zazwyczaj koniecznością. Jeśli jednak do zdarzenia doszło w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, możemy zastanowić się nad samodzielnym holowaniem pojazdu. Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc to robić i nie obawiać się o spowodowanie kolejnego wypadku na drodze (lub otrzymanie mandatu)?

Samochód nie może być całkowicie niesprawny

Holowanie na lince holowniczej samochodów, które nadają się prawdopodobnie tylko do zezłomowania jest niestety bardzo często spotykanym i niebezpiecznym zjawiskiem.

Zwłaszcza w przypadku stłuczek czy kolizji za granicą kierowcy robią to, aby oszczędzić na lawecie https://laweta-magdeburg.com.pl/. Jednak wbrew pozorom lawety, nawet za granicą, nie są aż takie drogie. Jeśli pojazd jest całkowicie niesprawny, to należy z nich korzystać.

Mówi tak nie tylko zdrowy rozsądek, ale także przepisy prawa. Żeby pojazd mógł być legalnie holowany, powinien mieć sprawny układ kierowniczy i hamulcowy, a także światła. To samo tyczy się zresztą pojazdu holującego.

Warto w tym momencie wspomnieć, że zarówno kierowca w pojeździe holowanym, jak i holującym, muszą posiadać ważne uprawienia do prowadzenia danego typu pojazdów.

Pojazd holowany należy należycie oznaczyć

Ten podpunkt kierowcy najczęściej pomijają, czy to z niewiedzy, czy z lenistwa. Jest on jednak wymagany przez prawo, a także zwiększa bezpieczeństwo podczas holowania, warto więc o nim pamiętać.

Przede wszystkim pojazd holowany należy oznaczyć za poprzez umieszczenie po lewej stronie z tyłu trójkąta odblaskowego, który powinien znajdować się na wyposażeniu każdego auta.

Ważne jest także odpowiednie oznaczenie linki holowniczej. Powinna ona albo być w czerwono białe pasy, albo zostać oznaczona czerwoną lub żółtą chorągiewką dla lepszej widoczności.

Holować należy z określoną prędkością

Podczas holowania obowiązują zupełnie inne zasady odnośnie maksymalnej prędkości pojazdów, niż podczas zwyczajnej jazdy.

Gdy holujemy w terenie zabudowanym, możemy jechać maksymalnie z prędkością 30 kilometrów na godzinę. Dla terenów niezabudowanych limit ten wynosi 60 kilometrów na godzinę.

Z uwagi na szybkość poruszania się aut na autostradzie, obowiązuje na niej całkowity zakaz holowania na lince holującej. Holować tam mogą jedynie specjalnie przeznaczone do tego pojazdy, które i tak muszą z danym pojazdem opuścić autostradę przy pomocy pierwszego dostępnego zjazdu.

Author

Udostępnij