Strona głównaBlogKolumny Hi-Fi - które wybrać?

Kolumny Hi-Fi – które wybrać?

AUTOR

Kategorie

Kolumna jest kluczowym elementem każdego systemu audio – w końcu to z niej będzie wydobywać się dźwięk. Jeśli komuś bardzo zależy na wysokiej jakości rzeczonego dźwięku, to powinien dobrze się zastanowić przed jej zakupem. Audiofile z reguły decydują się, o ile oczywiście ich budżet na to pozwala, na urządzenia Hi-Fi (High Fidelity), natomiast jest to bardzo szeroka kategoria, więc samo zawężenie dostępnych opcji do sprzętu Hi-Fi dużo nie pomoże.

Z tego właśnie względu postanowiliśmy przygotować ten materiał, w którym wyjaśnimy pokrótce, jakie są najważniejsze typy kolumn, a także doradzimy, na co zwracać uwagę przy wybieraniu konkretnego urządzenia, aby później nie żałować. Zapraszamy!

Rodzaje kolumn, które warto znać

Można wyróżnić trzy najważniejsze rodzaje kolumn: podłogowe, podstawkowe i subwoofery. Podłogowe to te, które większość osób zapewne najbardziej kojarzy ze słowem “kolumny”, a więc wąskie i długie głośniki. Podstawkowe są znacznie mniejsze i nie stawia się ich z reguły na podłodze, a w wyższych punktach, na przykład na szafkach. Subwoofery to głośniki służące podbiciu basu, zazwyczaj stanowią uzupełnienie dla głośników podłogowych lub podstawkowych.

To, czy lepiej zdecydować się na głośniki podłogowe, czy podstawkowe, zależy w dużej mierze od tego, jaką ilością wolnego miejsca dysponujemy. Jeśli chcemy nagłośnić duże pomieszczenie i mamy sporo miejsca, sprawdzą się głośniki podłogowe. W przypadku mniejszych pomieszczeń można uzyskać dobry efekt, a jednocześnie oszczędzić cenną przestrzeń, decydując się na kolumny podstawkowe.

Które kolumny kupić?

Odpowiedź na pytanie, które kolumny kupić, jest znacznie bardziej skomplikowana niż mogłaby się wydawać. Przede wszystkim z uwagi na to, że wśród tego typu urządzeń wstępuje spora różnorodność – nawet, jeśli mówimy już konkretnie o głośnikach określonego typu, na przykład kolumnach podłogowych.

Różnią się one nie tylko kluczowymi parametrami audio (między innymi pasmem przenoszenia), ale też ceną. Jeśli szukamy sprzętu Hi-Fi, czyli takiego charakteryzującego się wysoką wiernością względem oryginału, jak już zasygnalizowano na wstępie, przed nami spory wydatek. Ceny takich kolumn zaczynają się od kilku tysięcy złotych i zasadniczo nie mają górnej granicy.

Podstawowe parametry głośników, które powinny być dostępne na przykład w karcie produktu w sklepie internetowym, to skuteczność, moc kolumn, ich pasmo przenoszenia, impedancja i drożność kolumn. Warto zwrócić uwagę także na typ obudowy – może to być np. obudowa zamknięta lub obudowa z linią transmisyjną. To, jaką obudowę wybierzemy, wpłynie na to, czy przykładowo będziemy mieli do czynienia z odpowiednio głębokim basem.

Author

Udostępnij