Strona głównaBlogKonto firmowe - czy jest obowiązkowe? 

Konto firmowe – czy jest obowiązkowe? 

AUTOR

Kategorie

Nie da się prowadzić działalności gospodarczej bez konta bankowego. Z konta bankowego dokonujemy rozliczeń z ZUS-em, US, czy kontrahentami. Czy jednak konto bankowe działalności musi być firmowe? Niektórzy przedsiębiorcy nie są przekonani do tego rozwiązania, argumentując, że prowadzenie takiego konta jest droższe od prywatnego. Zobacz, czy konto firmowe jest obowiązkowe i czy jego posiadanie ma jakieś zalety.

Czy konto firmowe jest obowiązkowe? 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W większości przypadków wymóg posiadania konta firmowego jest obowiązkowy. Szczególnie jeśli prowadzimy firmę, która składa się z więcej niż jednej osoby. Wyjątkiem jest właśnie jednoosobowa działalność gospodarcza. W takim przypadku musimy posiadać konto bankowe, które będzie nam służyć od opłacania VAT-u, rozliczeń z Urzędem Skarbowym oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Jednak przepisy nie rozróżniają konta firmowego od prywatnego, więc wybór należy do nas. Warto jednak poznać zalety konta firmowego i zdecydować się na właśnie to rozwiązanie. Dlaczego? 

Dlaczego warto posiadać konto firmowe? 

Posiadanie konta firmowego ma wiele zalet. Przede wszystkim dzięki temu rozdzielamy finanse prywatne od firmowych. Tym samym zyskujemy większą kontrolę nad budżetem firmy. Decydując się na konto firmowe, mamy przejrzysty obraz finansów przedsiębiorstwa, co pozwala na łatwą ocenę efektywności prowadzonej działalności. 

Założenie konta firmowego to najprostszy sposób na kontrolę otrzymywanych przychodów oraz poniesionych kosztów. Co ważne, wszelkie wydatki związane z prowadzeniem konta firmowego możemy zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności. W rzeczywistości jest to więc najkorzystniejsze rozwiązanie. 

Jak wybrać najlepsze konto firmowe? 

Każdy bank chce przyciągnąć do siebie jak największą liczbę klientów. Żeby jednak to zrobić, musi ich skusić atrakcyjnymi ofertami. Przebrnięcie przez gąszcz dostępnych opcji wcale nie jest łatwym zadaniem. Dlatego warto jest je sobie ułatwić. Jak to zrobić? Jednym ze sposobów jest skorzystanie z rankingu kont firmowych. Taki ranking uwzględnia najważniejsze kwestie związane z prowadzeniem konta firmowego. W tym koszty założenia rachunku, cennik dokonywania różnych transakcji, takich jak wypłaty, czy wpłaty, przychody, przelewy itp. 

Korzystając z rankingu, możesz w prosty i szybki sposób przeanalizować dużą ilość dostępnych ofert. To najlepsza metoda na znalezienie najkorzystniejszego konta bankowego dla Twojej firmy.   

Author

Udostępnij