Strona głównaBlogKto musi mieć kasę fiskalną?

Kto musi mieć kasę fiskalną?

AUTOR

Kategorie

Posiadanie kasy fiskalnej ma swoje zalety i jest już w zasadzie standardem (dowodem jest to, jak często wyszukiwana jest między innymi fraza kasy fiskalne Kraków), ale są też tacy przedsiębiorcy, którzy woleliby tego uniknąć. Nie zawsze będzie to jednak możliwe, ponieważ z roku na rok na zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej liczyć mogą coraz węższe grupy właścicieli firm. W takim razie kto musi mieć kasę fiskalną, a kto jeszcze tego obowiązku nie ma?

Kiedy musimy posiadać kasę fiskalną?

Kasa fiskalna będzie wymagana, jeśli w ramach swojej działalności prowadzimy sprzedaż na rzecz:

  • osób fizycznych nieprowadzących własnej działalności gospodarczej
  • rolników ryczałtowych.

Są od tej reguły pewne wyjątki, które omówimy w dalszej części tego artykułu. Jednak ogółem mówiąc prowadzenie sprzedaży na rzecz tych dwóch rodzajów podmiotów jest tym, co będzie nas obligowało do korzystania z kasy rejestrującej sprzedaż.

Zwolnienie z obowiązku posiadania kasy z tytułu niskich obrotów

Roczny limit obrotów firmy w danym lub poprzednim roku podatkowym, poniżej którego nie jest wymagane posiadanie kasy fiskalnej (mimo prowadzenia sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących własnej działalności i rolników ryczałtowych), to 20 000 złotych.

Jak widać, limit ten jest stosunkowo niewielki i ma za zadanie zwolnić z obowiązku posiadania kasy fiskalnej jedynie te osoby, które ewidentnie prowadzą sprzedaż na małą skalę i jedynie jako zajęcie dodatkowe.

Co ważne, nie wyczerpiemy limitu obrotów sprzedając takie rzeczy, jak nieruchomości, wartości prawne i niematerialne czy środki trwałe.

Kto jeszcze jest zwolniony z posiadania kasy fiskalnej?

Są pewne grupy przedsiębiorców, którzy bez względu na wysokość obrotów z racji rodzaju prowadzonej działalności kasy fiskalnej posiadać nie muszą. Są to:

  • notariusze
  • usługodawcy telekomunikacyjni
  • ubezpieczyciele i osoby świadczące usługi finansowe
  • firmy prowadzące sprzedaż wysyłkową
  • przedsiębiorcy obsługujący rynek nieruchomości.

Z częścią tych zwolnień wiążą się jednak pewne dodatkowe wymagania. Chociażby podmioty świadczące usługi wymiany walut muszą używać kasy fiskalnej, o ile nie są bankami lub SKOK-ami.

Jeśli zaś chodzi o sprzedaż wysyłkową, to nie wymaga ona posiadania kasy, jeśli otrzymujemy zapłatę od swoich klientów na nasze konto w banku lub SKOK-u, a powiązanie wpłaty na konto z danym zamówieniem jest jasno widoczne.

Ponadto nie potrzebujemy kasy fiskalnej obsługując rynek nieruchomości, ale tylko pod warunkiem, że wszystkie wykonane usługi dokumentujemy fakturami.

Gdzie można kupić kasę fiskalną?

Wystarczy, że wyszukamy frazy takie jak kasy fiskalne Kraków czy Warszawa, a z łatwością znajdziemy firmy, które dostarczają firmom z naszego miasta wysokiej jakości kasy fiskalne.

Obecnie dostępnych jest bardzo wiele modeli o różnym wyglądzie, funkcjach i parametrach, tak więc powinniśmy najpierw rozważyć, jaka kasa najlepiej sprawdzi się w naszej działalności.

Author

Udostępnij