Strona głównaBlogOptymalizacja strony - dlaczego jest tak ważna?

Optymalizacja strony – dlaczego jest tak ważna?

AUTOR

Kategorie

Wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania są koniecznością jeśli chce się osiągnąć sukces w biznesie online. Aby je osiągnąć strona musi być skutecznie pozycjonowana. Proce ten jest często trudny i długotrwały. Wszystko jednak zaczyna się od optymalizacji strony internetowej. Bez niej trudno o osiągnięcie zadowalających efektów pozycjonowania. Dlaczego?

Na czym polega optymalizacja strony?

Mówiąc ogólnie optymalizacja strony internetowej polega na jej dostosowaniu do wymogów algorytmu wyszukiwarki. Innymi słowy, strona musi stać się przyjazna dla wyszukiwarki i przez nią traktowana jako wartościowa dla użytkowników. Na optymalizację składa się szereg czynności. Przede wszystkim mowa tu o optymalizacji strony pod kątem treści, grafiki oraz kodu strony. Prawidłowo przeprowadzona optymalizacja często już w krótkim czasie umożliwia podniesienie pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Bez niej nawet najbardziej intensywne działania mające na celu pozyskanie linków przychodzących mogą nie dać oczekiwanych rezultatów.

Proces optymalizacji strony

O optymalizacji strony pamiętać trzeba już na etapie jej tworzenia. Dzięki temu w późniejszym czasie nie będzie konieczności wprowadzania wielu zmian. Jakie elementy muszą zostać odpowiednio zoptymalizowane? W pierwszej kolejności jest to struktura strony. Mowa tu o nawigacji po serwisie oraz linkowaniu wewnętrznym. Poruszanie się po stronie powinno być intuicyjne zarówno dla użytkownika, jak i robota wyszukiwarki. Po drugie, pamiętać trzeba do stworzeniu tytułów i opisów (meta description) dla wszystkich podstron w serwisie. Wszystkie tytuły i opisy muszą być koniecznie unikalne. Po trzecie, konieczne jest przygotowanie treści na stronę. Tu pamiętać trzeba o kilku istotnych elementach. Treści powinny być koniecznie unikalne. Wszelka duplikacja treści zostanie przez algorytm oceniona negatywnie. Treści muszą być oczywiście ciekawe. Muszą być one również odpowiednio nasycone słowami kluczowymi. Pamiętać jednak trzeba, aby nasycenie to nie było zbyt duże. Po czwarte, bardzo ważna jest optymalizacja grafik. Wszystkie zdjęcia opisane powinny zostać atrybutem ALT. Ważne, aby opisy były unikalne. I po piąte, strona musi być responsywana i szybko się ładować. Strona responsywna to taka, która dopasowana jest do urządzeń mobilnych, takich jak smartfon czy tablet. Strona musi się także szybko ładować. Dla algorytmu wyszukiwarki jest to bardzo ważny czynnik. Dlatego zdjęcia i grafiki nie mogą ważyć zbyt dużo.

Dlaczego optymalizacja jest tak ważna?

Bez optymalizacji nie ma co liczyć na efekty SEO. Niestety wielu właścicieli stron internetowych zapomina o tym i od razu przechodzi do dalszych etapów pozycjonowania, czyli do pozyskiwania linków przychodzących. Potem często pojawia się zdziwienie, że efektów wciąż brak. Strona zoptymalizowana to strona przyjazna wyszukiwarce, a to możliwość uzyskania wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Optymalizacja zawsze przeprowadzona powinna być bardzo dokładnie, bez pominięcia żadnego jej elementu.

Author

Udostępnij