Strona głównaBlogOsuszacz klimatyzacji. Co to jest i jak działa?

Osuszacz klimatyzacji. Co to jest i jak działa?

AUTOR

Kategorie

Klimatyzacja to dobrodziejstwo naszych czasów. Mowa zwłaszcza o klimatyzacji samochodowej, ponieważ wszyscy nie wyobrażamy sobie już transportu w inny sposób. Kiedy jest zima, wczesna wiosna czy jesień, to jeszcze nie odczuwamy tak drastycznie różnicy temperatur. Jednak gdy przychodzi prawdziwie upalne lato to okazuje się, że nasze samochody zamieniają się w przysłowiowe szklarnie. Wszystko przez to, że maja one dużo elementów przeszklonych, przez co szybko się nagrzewają. Niestety czasami grozi to tragicznymi konsekwencjami, jeśli na przykład w tak nagrzanym samochodzie zostawi się dziecko lub zwierzę. Dlatego, w trosce o zdrowie i samopoczucie swoje i swoich najbliższych, naprawdę warto w aucie zainstalować klimatyzację.

Co znajduje się w klimatyzacji?

Sposób działania przypomina lodówkę – schłodzony czynnik krąży po zamkniętym obiegu, gaz ten spręża się i rozpręża, po czym chłodzi napotkane powietrze. Aby mogło dojść do takiego procesu, konieczne jest wyposażenie układu klimatyzacyjnego w niezbędne elementy takie jak sprężarka, parownik, zawór rozprężny, skraplacz i osuszacz klimatyzacji. Na czym polega rola tego ostatniego? Konkretnie jak działa osuszacz klimatyzacji?

Swoisty czyściciel

Osuszacz do klimatyzacji to element, który odpowiada za osuszenie, ale również oczyszczenie czynnika chłodzącego. W chwili kiedy dostaje się on ze skraplacza do osuszacza następuje oczyszczanie i osuszanie. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ czynnik chłodzący może zawierać różne zanieczyszczenia takie jak na przykład osad, brud czy opiłki. Gdyby nie osuszacz do klimatyzacji mogłyby one zakłócić pracę parownika, czyli elementu który odpowiada stricte za chłodzenie powietrza.

Pamiętaj o serwisie klimatyzacji samochodowej

Jako że osuszacz klimatyzacji to bardzo istotny element całego systemu konieczne jest aby odpowiednio go serwisować.  Pamiętajmy, że jeżeli dojdzie do rozprężenia którejkolwiek z części klimatyzacji, to osuszacz do klimatyzacji i tak trzeba wymieniać. Wymieniamy zawsze osuszacz na nowy, ponieważ używany zaabsorbował już zbyt dużo wilgoci. Wiele kierowców zastanawia się jak wymienić osuszacz w klimatyzacji. Jest to możliwe, aczkolwiek jeśli nie mamy drygu do majsterkowania, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie oddanie samochodu do specjalisty.

Aby klimatyzacja działała

Wiadomo, że sam osuszacz do klimatyzacji nie wystarczy, aby w samochodzie zapanował przyjemny chłód. Dlatego warto zapamiętać sobie, że klimatyzacja powinna być regularnie nabijana czynnikiem chłodzącym – co najmniej raz na dwa lata. Koniecznie trzeba też wymieniać filtry kabinowe i wszystkie elementy, które mogą powodować zanieczyszczenie czynnika chłodzącego. W tym celu najlepiej raz na jakiś czas udać się do serwisu, który świadczy usługi związane z klimatyzacja, gdzie fachowcy zajmą się twoim samochodem. Warto to zrobić gdy nie czujesz efektu chłodzenia, jak również wtedy gdy z wylotów klimatyzacji wydobywa się nieprzyjemny zapach, przypominający zgniliznę. To ewidentne znaki że coś jest nie tak.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat związane z klimatyzacją samochodową zapraszamy do PROserwis : https://proserwis.info/serwis-klimatyzacji

 

Author

Udostępnij