Strona głównaBlogPościel dla dzieci — jak wybrać wypełnienie oraz najlepsze poszewki?

Pościel dla dzieci — jak wybrać wypełnienie oraz najlepsze poszewki?

AUTOR

Kategorie

Wybierając pościel do łóżeczka należy zwrócić uwagę zarówno na odpowiednie poszewki, jak i wypełnienie, czyli kołdrę i poduszkę. Dopiero cały komplet, jeśli zostanie dobrze wybrany, zagwarantuje dziecku zdrowy i spokojny sen.

Jak wybrać dobrą kołdrę dla małego dziecka?

Chcąc zamówić najlepszą pościel z wypełnieniem, trzeba rozważyć 2 główne czynniki, takie jak rozmiar oraz zawartość. Rozmiar powinien zostać dobrany do wieku i wielkości dziecka, a także rodzaju łóżeczka. Istnieją 3 formaty kołder i każda z nich odpowiada innemu etapowi rozwoju niemowląt. Najczęściej stosuje się podział na: mniejsze — dla kilkumiesięcznych niemowląt, większe — dla rocznych oraz największe — dla 24-miesięcznych i starszych dzieci.

Jeśli chodzi o wypełnienie, wybór jest całkiem pokaźny: od kołdry puchowej, poprzez wełnianą aż po antyalergiczną. Ta ostatnia, to tylko skrót, który obejmuje kilka rodzajów wypełnień, takich jak:

-antyalergiczne kołdry silikonowe,
-kołdry poliestrowe,
-kołdry bambusowe,
-kołdry kukurydziane,
-kołdry z wypełnieniem jedwabnym.

Jak dobrać kołdrę do pory roku?

Kołdry posiadają swoje klasy ciepła. Istnieje kilka sposobów na jej określenie. W Polsce najczęściej stosuje się sezonową skalę ciepła, czyli słowne opisanie, takie jak: kołdra letnia i kołdra zimowa.

Każdy typ kołdry ma odpowiednią gramaturę.
Kołdry zimowe: 1000-1800, czyli kołdry z puchu, wełniane i z pierza. Jednak te ostatnie nie są polecane dla małych dzieci z uwagi na możliwość wystąpienia alergii.
Kołdry letnie: 500-1200, czyli jedwabne, z bambusa, z kukurydzy czy ze sztucznych włókien.

Pościel do łóżeczka — czym się kierować wybierając poszewki.

Wzornictwo i kolorystyka

Pościel można wybierać, rozważając szereg kryteriów. Jednym spośród nich jest niewątpliwie wygląd. Pościel to całkiem duża powierzchnia, która powinna dobrze wyglądać w pokoju dziecięcym. Jeśli zostanie odpowiednio dobrana do wystroju pomieszczenia, wpłynie to pozytywnie na nastrój rodzica, co zwykle przekłada się również na dobre samopoczucie małego dziecka.

Tkaniny i bezpieczeństwo

Te dwa kryteria są w zasadzie nierozłączne. Aby materiał został dobrze wybrany, powinien być jednocześnie bezpieczny. Najlepiej jeśli posiada oznaczenia OEKO-TEX, potwierdzające brak zawartości niebezpiecznych barwników i innych szkodliwych substancji.

Obok bezpieczeństwa, dużą rolę odgrywa rodzaj tkaniny. Pościele dla niemowląt wykonywane są z bardzo szerokiej gamy szlachetnych materiałów. Wśród nich można znaleźć len, bawełnę, bambus, wełnę czy flanelę. Dobrze jest wybrać taką pościel, w której dziecko nie będzie się nadmiernie pociło, a delikatna faktura nie podrażni jego delikatnej skóry.

Author

Udostępnij