Strona głównaBlogPostępowanie w razie wypadku na autostradzie

Postępowanie w razie wypadku na autostradzie

AUTOR

Kategorie

Autostrady są przez wielu kierowców wręcz uwielbiane. Pozwalają na szybką, wygodną jazdę i nie drażnią korkami, sygnalizacjami świetlnymi czy innymi uciążliwościami. Niestety, mają także swoje wady. To, z jak dużą prędkością poruszają się po nich pojazdy, często prowadzi do tragicznych w skutkach wypadków. Zwłaszcza, jeśli z powodu złych warunków atmosferycznych widoczność jest ograniczona bądź na przykład jezdnia jest oblodzona. Co należy wtedy zrobić? Czy na autostradzie można holować, zarówno w Polsce, jak i za granicą https://pomoc-drogowa-laweta-hannover.com.pl/?

Co robić w razie wypadku na autostradzie?

Jeśli jest to możliwe, czyli auto wciąż jest sprawne i doszło jedynie do niewielkiej kolizji, pojazd należy zaparkować na pasie awaryjnym, tak, aby nie przeszkadzał innym użytkownikom drogi. Nie zawsze jednak będzie to możliwe, zwłaszcza, jeśli doszło do poważnego wypadku.

Ważne jest, aby w odległości około 100 metrów za pojazdem ustawić trójkąt ostrzegawczy. Jeśli auto wydaje się grozić zapaleniem, nie powinniśmy się do niego zbliżać.

Jeśli nikt nie został poważnie poszkodowany, dalsze postępowanie jest bardzo proste. Należy po prostu wezwać pomoc (na przykład za pomocą numeru alarmowego 112) – policję, a jeśli występuje taka potrzeba także karetkę. Co 2 kilometry na autostradach ustawione są specjalne budki, które umożliwiają wezwanie pomocy (na przykład jeśli nasz telefon komórkowy ucierpiał w wyniku wypadku).

Inna procedura powinna występować, jeśli na skutek wypadku ktokolwiek został ranny. Wtedy też, po odpowiednim zabezpieczeniu miejsca zdarzenia za pomocą trójkąta ostrzegawczego, należy jak najszybciej udzielić pierwszej pomocy. Nie tylko poprzez wezwanie służb ratunkowych – jeśli jest to w zasięgu naszych możliwości, konieczne może być chociażby zatamowanie krwawienia czy wykonane resuscytacji krążeniowo oddechowej.

Czy na autostradzie można holować?

Jeśli kolizja nie była poważna i nikomu nic się nie stało, ale pojazd nie jest zdolny do dalszej jazdy, możemy czuć pokusę, aby odholować go samodzielnie za pomocą linki holowniczej.

Jest to jednak zabronione, tak w Polsce, jak i na przykład w Niemczech. Nie obejdzie się bez wezwania specjalnej lawety https://pomoc-drogowa-laweta-hannover.com.pl/, która jako jedyna ma prawo do holowania na autostradzie (jednak tylko do pierwszego możliwego zjazdu).

Jest tak dlatego, że z powodu szybkości poruszania się na autostradzie wolno poruszający się pojazd holujący stanowiłby duże zagrożenie i z dużym prawdopodobieństwem spowodował kolejny wypadek.

Author

Udostępnij