Strona głównaBlogPoznaj bliżej miasto Mielec

Poznaj bliżej miasto Mielec

AUTOR

Kategorie

Mielec to 60-tysięczne miasto znajdujące się południowo-wschodniej Polsce, administracyjnie należy do województwa podkarpackiego. Miasto znane jest głównie za sprawą firmy Polskie Zakłady Lotnicze oraz Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Rozwój przemysłowy miasta każdego roku przyciąga do miasta wiele osób, które chcą tutaj osiedlić się na stałe. Jeśli chcesz poznać więcej aktualnych wiadomości Mielec to warto zajrzeć na portal mieleceu.pl. Z czego jeszcze słynie Mielec i co warto w nim koniecznie zobaczyć?

​Rynek w Mielcu

Centralną częścią miasta jest bez wątpienia znajdujący się tutaj charakterystyczny rynek. Jest on stworzony na bazie prostokąta o wymiarach 100 metrów na 87 metrów. Jest to miejsce w którym spotykają się mieszkańcy, aby odpocząć od zgiełku miasta i skorzystać z bogatej oferty licznych firm usługowo-handlowych. W dawnych latach teren rynku był użytkowany głównie do celów handlowych, gdzie w tym miejscu powstawały liczne jarmarki oraz targi oferujące różnorodne produkty. Sam rynek został współcześnie przebudowany i odbudowany do obecnej formy w roku 2011. Na rynku znajdziemy między innymi liczną zieleń, fontannę, ławeczki, a wszystko to w akompaniamencie pięknie wyglądających, zabytkowych kamienic. Miejsce szczególnie warto zobaczyć po zmroku, gdy ozdobione jest licznymi światłami.

​Muzeum Historii Fotografii „Jadernówka” w Mielcu

„Jardenówka” to dom zbudowany w roku 1906 przez fotografa Augusta Jadernego. Było to jego mieszkanie oraz miejsce w którym oferował usługi fotograficzne. Dom służył również za miejsce kontaktowe dla działającego ruchu oporu w czasie hitlerowskiej okupacji. Obecnie znajduje się tam bogata kolekcja związana z historią fotografii z dawnych lat, między innymi wystawa sprzętu fotograficznego, a co pewien czas organizowane są wystawy czasowe. Muzeum pod nazwą „Jadernówka” jest dostępne dla zwiedzających od roku 2019.

​Bazylika św. Mateusza

Ciekawym zabytkiem sztuki sakralnej w Mielcu jest bazylika znajdująca się na ulicy Tadeusza Kościuszki. Pierwsze wzmianki o tej konstrukcji pochodzą z roku 1470, gdzie początkowo była to budowla stworzona z drewna. W roku 1595 powstała murowana kaplica, natomiast sama budowa kościoła w obecnej, murowanej formie rozpoczęła się w roku 1678 i trwała do 1721 roku. Świątynia powstała w stylu barokowym, a w środku znajdziemy wyposażenie, które na myśl przywołuje style zarówno klasycystyczne, jak i późnobarokowe. Kościół był wiele razy przebudowywany, na przykład w 1795 powstała wieża kościelna.

Author

Udostępnij