Strona głównaBlogPrzetworniki słuchawkowe - technologie wykonania

Przetworniki słuchawkowe – technologie wykonania

AUTOR

Kategorie

Wysoka jakość dźwięku

Dla jakości dźwięku wydawanego przez słuchawki niezwykle istotny jest rodzaj zastosowanego przetwornika. Na rynku możemy natrafić na modele z niższej lub wyższej półki cenowej, a co za tym idzie o lepszej lub gorszej jakości. Skupimy się głównie na słuchawkach pełnowymiarowych.

Jakie przetworniki są dostępne w tych modelach?

  1. Dynamiczne – można powiedzieć, że to klasyczne konstrukcje głośnikowe, ale przekształcone do wersji mini oraz mikro. Działają na podstawie delikatnej membrany, cewki z magnesem i zawieszenia. Ponieważ technologia ta dostępna jest zarówno w modelach najtańszych, jak i najdroższych, jest najpopularniejsza na rynku. Producenci, którzy się nią zajmują, to m.in. Denon, AKG, Sony czy Yamaha.
  2. Planarne – funkcjonują na podstawie pól magnetycznych, które oddziałują na membranę z cewką (z dwóch stron umieszczone są dwa duże magnesy, które za pomocą sił elektromagnetycznych wprawiają membranę w ruch). Zaletami takich przetworników jest szybkość i odpowiedź impulsowa w stosunku do jakości dźwięku. Odgłosy są czyste, a basy nie mają zniekształceń. Marki słynne z wykorzystania tej technologii to Audeze, OPPO, Abyss czy Fostex.
  3. Elektrostatyczne – stosowane są rzadko i w dość drogich produktach. Wymagają one dużego napięcia do poprawnego działania, oraz dodatkowej amplifikacji. Są to przetworniki bardzo mocno cenione. Dzieje się tak, ponieważ wykorzystują one zjawisko ładowania elektrostatycznego w postaci niezwykle cienkiej folii. Jest ona zamknięta w klatce pomiędzy elektrodami. Wymagają dużego napięcia, ale dzięki temu otrzymujemy wysoką transparencję, szybkość i czystą grę. Wadą jest słaba reprodukcja basów. Taką technologią zajmuje się m.in. Sony, STAX, Koss.
  4. Piezoelektryczne – rozwiązanie bardzo rzadko stosowane. Przetworniki te wykorzystują zjawisko piezoelektryczne. Składają się z arkusza PVDF, który połączono z elektrodami w luźnej ramie. Ich główną zaletą jest opcja konwersji sygnału elektrycznego na akustyczny, a także świetne odwzorowanie dźwięku. Pomysł na zastosowanie takiego typu przetwornika znajdziemy w urządzeniach TakeT.

Przetworniki słuchawkowe – technologie wykonania

Jeżeli jesteś fanem muzyki i często relaksujesz się słuchając ulubionych utworów używając słuchawek, warto żebyś wiedział jakie przetworniki są zastosowane w twoim sprzęcie. Dzięki temu będziesz miał świadomość czy słuchawki, których używasz są dobrej jakości, czy może warto je zmienić aby zwiększyć jakość odbieranych dźwięków. A jeżeli zechcesz je zmienić – wiesz już na co zwrócić uwagę.

 

 

Author

Udostępnij