Strona głównaBlogSposoby na zwiększenia bezpieczeństwa sieci firmowej

Sposoby na zwiększenia bezpieczeństwa sieci firmowej

AUTOR

Kategorie

Rozwój technologii informatycznych niesie za sobą wiele korzyści i nowoczesnych rozwiązań, które usprawniają codzienną pracę. Oprócz przydatnych aplikacji i systemów pojawiają się również nowe zagrożenia, które wymagają stosowania odpowiednich środków ochronnych z zakresu bezpieczeństwa IT.

Bezpieczeństwo IT jest dziedziną, która wymaga nieustannego rozwoju. Postęp w tym zakresie wpływa na powstawanie nowych mechanizmów obrony przed atakami, które są coraz bardziej niebezpieczne. Ponadto wdrażanie nowoczesnych zabezpieczeń w firmach pozwala ograniczyć ryzyko ataku, na jaki możemy być narażeni w przypadku stosowania nieaktualnych środków ochrony.

Systemy Endpoint Security są rozwiązaniami, które poprawiają bezpieczeństwa infrastruktury firmowej. System tego typu wykorzystują sztuczną inteligencję. Dzięki temu nauczanie maszynowe umożliwia stosowanie zaawansowanych metod wykrywania złośliwego oprogramowania. Dlatego wykrywanie zagrożeń dotyczy zarówno stosowania ransomware, jak i złośliwego kodu wykorzystywanego z poziomu power shell. Daje to znaczną przewagę niż w przypadku systemów korzystających z “czarnych list” przez co dziś nie stanowią one optymalnej formy ochrony. Dlatego wykorzystanie sztucznej inteligencji jest sposobem, który w znaczny sposób poprawia bezpieczeństwo z poziomu stanowiska użytkownika końcowego. To właśnie on jest elementem infrastruktury wymagającym wzmożonej ochrony, ponieważ w wielu przypadkach może być łatwym celem ataku.

Charakterystyczna dla rozwiązań Endpoint Security jest ich uniwersalność. Pozwala to na ich stosowanie na różnych systemach, co nie ogranicza się wyłącznie do wspierania systemów jednego producenta. Ponadto systemy endpoint security umożliwiają synchronizację z innymi systemami cybersecurity typu SIEM. Dzięki temu możemy korzystać z kilku zaawansowanych rozwiązań bez obawy o ich kolizyjność.

Równie ważną funkcjonalnością zaraz po wykrywaniu zagrożeń i kompatybilności jest wspieranie procesu przywracania środowiska do stanu sprzed ataku. Takie działanie wpływa na łagodzenie skutków i strat powstałych w wyniku wystąpienia ataku, które najczęściej mogą skutkować utratą danych. Jest to bardzo ważne, gdyż utrata wrażliwych danych może negatywnie wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie firmy.

Author

Udostępnij