Strona głównaBlogTalent acquisition - na czym polega ta praca?

Talent acquisition – na czym polega ta praca?

AUTOR

Kategorie

Czy stanowisko rekrutera zawsze wiąże się z identycznymi obowiązkami? Mogą być one do siebie podobne, jednak często występuje między nimi kilka istotnych różnic. W związku z tym stanowisko rekrutera może być określone na wielorakie sposoby – headhunter, specjalista ds. sourcingu czy talent acquisition. W dzisiejszym artykule skupiamy się na ostatnim z nich. Czym jest zatem talent acquisition?

Talent acquisition – na czym polega ta praca?

Zwykle rekrutacja kojarzy nam się z jedną rzeczą – pozyskiwaniem nowych pracowników dla danej firmy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak złożony bywa ten proces. Jeśli jesteś dopiero na początku swojej kariery i dopiero zaczynasz interesować się pracą w dziale HR, z pewnością chcesz wiedzieć, jakie masz możliwości. A tych jest całkiem sporo. W poniższym artykule mówimy o pracy na stanowisku związanym z talent acquisition. W pojawiających się ofertach pracy w różnorodnych firmach często możemy bowiem trafić właśnie na taki termin. Na czym więc polega praca dotycząca talent acquisition? Czy wymaga ona posiadania określonych predyspozycji, a jeśli tak, to jakich? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście. 

Talent acquisition, czyli…?

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że talent acquisition zajmuje w dziedzinie rekrutacji niezwykle istotne miejsce. Już samo tłumaczenie angielskich słów wskazuje nam bowiem, że określenie to dotyczy zdobywania talentów. Nie mamy więc tutaj do czynienia z zatrudnianiem pracowników, a z ich odpowiednim dopasowywaniem do pracodawcy i jednoczesnym dbaniem o relacje i kreowanie pozytywnego wizerunku firmy wśród pozyskanych kandydatów. Osoba zajmująca się talent acquisition musi mieć więc na uwadze wyjątkowe umiejętności, doświadczenie i wiedzę, dzięki którym dany pracownik będzie mógł nawet sięgnąć po wysokie stanowisko w danej firmie.

Cechy przydatne na stanowisku talent acquisition

Czym powinna wyróżniać się osoba zatrudniona na stanowisku związanym z talent acquisition? Idealny specjalista ds. talent acquisition musi wyróżniać się przede wszystkim umiejętnościami interpersonalnymi, które pozwolą mu na właściwą komunikację z kandydatami i pracownikami. Takie umiejętności przydadzą się również w zakresie budowania relacji. Osoba związana z talent acquisition powinna umieć słuchać innych, a także wykazywać wysoki poziom empatii. Niezbędny będzie również analityczny umysł, który umożliwi logiczne planowanie oraz przygotowywanie efektywnych strategii. Duże znaczenie może mieć również wielozadaniowość, dzięki której wszystkie obowiązki będą wykonywane w rzetelny i profesjonalny sposób. 

Author

Udostępnij