Strona głównaBlogTechnologia - błogosławieństwo czy przekleństwo naszych czasów?

Technologia – błogosławieństwo czy przekleństwo naszych czasów?

AUTOR

Kategorie

W XXI wieku z technologią ma styczność każdy, nie tylko dorośli, ale też dzieci. Większość dorosłych pamięta czasy bez smartphonów, tabletów i szerokiego dostępu do internetu, młodzi dorośli także, jednak dzieci takiego świata nie znają. Technologię wielu z nas uznaje za błogosławieństwo, jednak niesie ona ze sobą także pewne niebezpieczeństwa.

Technologia a kontakty międzyludzkie

Prawdopodobnie większość z nas miałaby problem z przypomnieniem sobie, kiedy ostatnio wysłaliśmy list. Jednak każdy jest w stanie określić, kiedy napisał ostatniego SMSa bądź wiadomość na Messengerze. Komunikacja międzyludzka stała się bajecznie prosta. W ciągu sekundy możemy skontaktować się z kimś, kto znajduje się tysiące kilometrów od nas i to praktycznie za darmo. Jeszcze 20 lat temu nie było to możliwe. Jest to ogromne ułatwienie, jednak są też minusy szybkiej komunikacji. Niestety ludzie zaczynają mieć problemy z kontaktami bezpośrednimi, w prawdziwym życiu. Ten problem głownie dotyka młodzież, która większość czasu spędza w internecie. Nagle okazuje się, że “na żywo” ciężej jest przekazać emocje czy uczucia niż za pośrednictwem internetu.

Technologia a jakość tekstu i rzetelność informacji

Dzięki dostępowi do internetu każdy może pisać, publikować, tworzyć treści. Z jednej strony jest to ogromny plus, ponieważ osoby, które mają coś do powiedzenia, nie muszą pisać artykułów do gazet. Zamiast tego mogą założyć bloga, stronę na portalu społecznościowym i w ten sposób przekazywać treści swoim odbiorcom. Niestety i tutaj znajdą się minusy rozwoju technologii. Przez to, że każdy może tworzyć, zaczynają się pojawiać osoby, które publikują treści niskiej jakości, bądź wręcz niebezpieczne dla społeczeństwa. W internecie krążą setki nieprawdziwych informacji, które napędzają teorie spiskowe podparte nierzetelnymi informacjami. Wiąże się to z łatwością w manipulowaniu społeczeństwem, w szczególności jednostkami, które nie dają sobie rady z odróżnianiem faktów od fikcji. A z dnia na dzień staje się to coraz trudniejsze.

Technologia, a pozyskiwanie wiedzy, nauka języków obcych

Dzięki rozwojowi technologicznemu możemy z łatwością uzyskać dostęp do wiedzy, która kiedyś była dostępna tylko w książkach. Łatwiej i szybciej możemy znaleźć informacje na interesujący nas temat. Musimy jedynie zadać sobie trochę trudu i sprawdzić źródła, aby upewnić się czy tekst jest rzetelny. Także nauka języków stała się zdecydowanie łatwiejsza, możemy korzystać z aplikacji, które nauczą nas podstaw danego języka. Możemy także w kilka sekund sprawdzić słowo, którego nie rozumiemy.

Technologia mimo pewnych zagrożeń jest nieodłącznym elementem naszego życia. Sprawia, że funkcjonowanie na świecie jest dla nas znacznie łatwiejsze, niż dla naszych przodków. Jest zdecydowanie błogosławieństwem naszych czasów, jednak zawsze warto pamiętać, że nasze prawdziwe życie toczy się w świecie realnym, a technologia ma nam je ułatwić, a nie zastępować.

Author

Udostępnij