Strona głównaBlogUmowa B2B - na czym polega i jak ją przygotować?

Umowa B2B – na czym polega i jak ją przygotować?

AUTOR

Kategorie

Pierwszy raz planujesz zatrudnienie pracownika na podstawie umowy B2B? Taka forma zatrudnienia to duża ilość korzyści – zarówno dla pracodawcy, jak i zatrudnionej osoby. Na czym polegają jej główne zasady? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy umowa B2B to dobre rozwiązanie w przypadku Twojej firmy. 

Podczas przyjmowania do pracy nowych pracowników firma ma do dyspozycji kilka różnych opcji w zakresie formy zatrudnienia. Jedną z dostępnych możliwości jest umowa B2B. W ostatnich latach taka forma zatrudnienia zyskała wyjątkową popularność, doganiając tym samym klasyczną umowę o pracę. Wiele osób nie jest jednak świadomych, na czym dokładnie polega umowa B2B. To duży błąd, ponieważ jako przedsiębiorcy powinniśmy znać wszelkie możliwości, które mogą pozytywnie wpłynąć na działanie firmy lub przyczynić się do redukcji kosztów związanych z zatrudnianiem nowych pracowników. Co powinieneś wiedzieć o umowie B2B? Poznaj jej zalety i oceń, czy taka opcja sprawdzi się również w przypadku Twojego przedsiębiorstwa.  

Umowa B2B – podstawowe zasady

Kluczowym wyróżnikiem umowy B2B jest fakt, że umowa taka zawierana jest przez 2 strony, z których obie są przedsiębiorcami. Chociaż umowa B2B może dotyczyć wielu różnych aspektów prowadzenia firmy, tak zwykle dotyczy świadczenia usług na rzecz przedsiębiorcy. W związku z tym najczęściej zatrudniane są w jej ramach osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Istotną różnicą występującą między umową B2B, a innymi umowami wykorzystywanymi w przypadku stosunku pracy, jest to, że żadna ze stron nie znajduje się na silniejszej pozycji prawnej – są one sobie równe. 

Warto przy tym zaznaczyć, że dla wielu przedsiębiorców umowa B2B może wydawać się skomplikowaną formą zatrudnienia. Właśnie dlatego chcąc skorzystać z jej zalet, warto udać się do doświadczonego prawnika, który zajmie się sporządzeniem umowy zgodnej z oczekiwaniami obu stron. 

Zalety umowy B2B

Niewątpliwym atutem umowy B2B są mniejsze koszty związane z zatrudnieniem. W przypadku takiego stosunku prawnego odchodzą bowiem różnego rodzaju wydatki związane z zatrudnieniem pracownika. Pracodawca nie musi bowiem opłacać rozmaitych składek i podatków, które są konieczne w przypadku umowy o pracę. Dzięki temu może zaproponować pracownikowi wyższe wynagrodzenie i tym samym zachęcić go do pracy w jego firmie. Znika wiele obowiązków związanych z formalnościami koniecznymi w przypadku innych umów. Umowa B2B oznacza także większą elastyczność pracy. Ponadto pracownik może świadczyć usługi na rzecz różnych podmiotów. 

Author

Udostępnij