Strona głównaBlogWegańska dieta ketogeniczna – co można na niej jeść i co warto...

Wegańska dieta ketogeniczna – co można na niej jeść i co warto o niej wiedzieć?

AUTOR

Kategorie

W ciągu ostatnich kilku lat dużą popularność zyskała dieta wegetariańska i wegańska. Coraz więcej osób rezygnuje ze spożywania mięsa oraz innych produktów odzwierzęcych takich m.in. jak mleko i jajka. Ciekawą propozycją jest dieta ketogeniczna w wersji vege https://dietetyk.edu.pl/diety/dieta-keto/. Jest to wysokotłuszczowy model żywienia z niskim dodatkiem węglowodanów oraz umiarkowaną ilością białek. Można podczas niej zażywać suplementy na odchudzanie i leki na odchudzanie, jeśli Twoim głównym celem jest redukcja masy ciała. Tabletki na odchudzanie, regularne ćwiczenia i dobrze zbilansowana dieta vege w wersji keto może przynieść naprawdę dobre rezultaty. Zobacz, co można podczas niej jeść i na czym tak właściwie polega.

Czym jest wegańska dieta ketogeniczna?

Skomponowanie wegańskiej diety ketogenicznej jest nieco trudniejsze niż jej tradycyjnej wersji, w której główną rolę gra mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie jest to jednak niemożliwe, a wiele produktów w diecie keto ma swoje vege odpowiedniki. Tak jak już wspomnieliśmy, dieta ketogeniczna zakłada spożycie dużej ilości tłuszczu i niewielką ilość węglowodanów. Podczas takiej diety organizm wchodzi w stan ketozy, czyli stanu metabolicznego, w którym organizm spala tłuszcz, przerabiając go na energię, zamiast na glukozę.

Około 70-80% zawartości diety to tłuszcze, resztę stanowią pozostałe elementy takie jak białko i węglowodany. Podczas układania tradycyjnej diety keto dietetycy najczęściej proponują włączenie do diety produktów odzwierzęcych, które są bardzo bogate w zdrowy tłuszcz – mięso, masło i produkty mleczne. Bez większego problemu można zastąpić te tłuszcze tymi pochodzącymi z roślin, a tych w naturze nie brakuje. Duże ilości znajdują się m.in. w awokado i nasionach.

Co można jeść na wegańskiej diecie ketogenicznej?

Jak łatwo jest się domyślić, wegańska wersja diety keto wyklucza najpopularniejsze produkty takie jak drób, jaja, nabiał i inne produkty odzwierzęce. Taką żywność można zastąpić warzywami, nasionami, orzechami i niektórymi owocami. Do tego warto włączyć do diety grzyby i wegańskie zamienniki jogurtów i masła. Obecnie w większych supermarketach bez problemu można znaleźć wegańskie i wegetariańskie zamienniki produktów, które mają w swoim składzie produkty odzwierzęce. Weganie stosujący dietę keto powinni przede wszystkim unikać produktów wysoko przetworzonych, a bazować na kaloriach pozyskiwanych z produktów całych, nieprzetworzonych.

Author

Udostępnij