Strona głównaBlogWłaściwy hosting dla strony - czym kierować się przy wyborze?

Właściwy hosting dla strony – czym kierować się przy wyborze?

AUTOR

Kategorie

Jednym z najważniejszych elementów, o których należy pomyśleć, zakładając stronę internetową, oprócz nazwy domeny i jej projektu, jest hosting www, czyli usługa, w ramach której udostępnione nam zostaje miejsce na serwerze dla naszej strony, a także jej zasobów. Wybór odpowiedniego hostingu jest niezwykle istotny nie tylko z punktu widzenia SEO czy szybkości wczytywania się strony ale również, aby użytkownicy mogli sprawnie korzystać z jej zasobów. Czym kierować się wybierając właściwy hosting dla strony? Podpowiadamy.

Czym jest hosting?

Zakładając swoją stronę internetową, niezależnie od jej przeznaczenia, będziemy potrzebowali szybkiego i bezpiecznego, a przede wszystkim niezawodnego hostingu, czyli przestrzeni dyskowej udostępnionej przez firmę hostingową na zewnętrznym serwerze. To w tym miejscu przechowywane są wszystkie pliki, z których składa się nasza strona internetowa. Hosting www, czyli wynajem serwera to dobre rozwiązanie nie tylko dla małych, ale również dużych firm, ponieważ nie generuje ono dużych kosztów.

Czym wyróżnia się dobry hosting?

Wybór serwera powinien być dobrze przemyślany, ponieważ zależy od niego na przykład widoczność strony w wynikach wyszukiwania użytkowników, czyli w wyszukiwarce Google, a także szybkość jej ładowania. Warto mieć świadomość, że wielu użytkowników rezygnuje z przeglądania witryn internetowych, których czas ładowania jest zbyt długi. Dlatego, aby móc dotrzeć do jak najszerszego grona klientów, musimy zainwestować w dobry hosting www.

Podczas wyboru hostingu, warto zwrócić uwagę na parametry takie jak miesięczny transfer, liczba podpiętych domen czy dostęp do plików. Dlatego nawet jeżeli interesuje nas wyłącznie tani hosting, porównajmy oferty poszczególnych dostawców i sprawdźmy, jakie zasoby mamy do dyspozycji, ile pamięci operacyjnej otrzymujemy w ramach wykupionej usługi oraz czy dodatkowo będziemy musieli zapłacić za certyfikat SSL, a także jaki protokół HTTPS wspiera konkretny hosting www. Warto sprawdzić, czy w ramach umowy z daną firmą będziemy mogli korzystać z poczty w hostingu, a także ile skrzynek można utworzyć i jaka jest ich pojemność.

Jakie są rodzaje hostingu www?

Wybierając hosting www, warto wiedzieć, jakie typy takiej usługi dostępne są na rynku. Wyróżnia się wśród nich hosting darmowy, współdzielony, VPS oraz tzw. serwer dedykowany. To pierwsze rozwiązanie raczej nie sprawdzi się w przypadku sklepów internetowych czy większych witryn, ponieważ korzystając z hostingu darmowego, możemy założyć niewielką stronę internetową, której prędkość wczytywania pozostawi wiele do życzenia, a dodatkowo będą występowały na niej reklamy.

Z tego powodu lepiej postawić na tani hosting www na przykład w wersji współdzielonej. Charakteryzuje się on tym, że na jednym serwerze dzielimy miejsce również z innymi osobami. W jego ramach otrzymujemy konkretną ilość miejsca na serwerze, które pozwala nam na przykład na gromadzenie plików. To rozwiązanie jednak jest korzystne dla początkujących, ponieważ parametry takie jak wydajność procesora czy pamięci RAM są wspólne dla wszystkich użytkowników.

Najchętniej wybieranym hostingiem www jest VPS, w ramach którego choć zasoby również są współdzielone, to każdy użytkownik ma przypisaną pamięć RAM, wydajność procesora i pamięć na dysku, dzięki czemu funkcjonowanie innych stron w ramach tego samego serwera nie wpływa negatywnie na funkcjonowanie naszej witryny. Serwer dedykowany z kolei nie jest z nikim dzielony i jest dostosowany do obsługi dużego ruchu. Dlatego wykorzystywany jest przez duże firmy.

Author

Udostępnij